Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Za úmyselné znečisťovanie morí zaplatí americká spoločnosť pokutu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Štrnásť miliónov dolárov z udelenej pokuty má putovať na environmentálne projekty na Floride, vo Veľkej Británii a v otvorených medzinárodných vodách.

Washington 2. decembra (TASR) – Americká spoločnosť Princess Cruises prevádzkujúca zaoceánske výletné lode úmyselne znečisťovala moria motorovým olejom a palivom a zámerne to maskovala. Vyplýva to z vyšetrovania amerického ministerstva spravodlivosti, ktoré spoločnosti udelilo pokutu 40 miliónov dolárov.

Princess Cruises organizuje plavby aj do Európy, vrátane Stredozemného mora či nórskych fjordov. K odhaleniu jej konania došlo počas plavby okolo Britských ostrovov.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že ide o najväčšiu pokutu v histórii udelenú za úmyselné znečisťovanie vody plavidlom. Spoločnosť podľa ministerstva osem rokov protiprávne vypúšťala kontaminovaný odpad zo svojej výletnej lode Caribbean Princess.

Úrady o tom v roku 2013 informoval lodný strojník. Vypúšťanie odpadu si všimol, keď loď kotvila vo Veľkej Británii. Okamžite podal výpoveď a kontaktoval britské úrady. Tie to oznámili americkej pobrežnej stráži.

Strojník priznal, že jeho kolegovia použili zariadenie nazývané "zázračná rúra" (magic pipe), ktoré obchádzalo čističku vody na lodi a útorová voda zo strojovne sa tak vypúšťala priamo do mora. Potom sa pokúsili toto konanie zakryť ešte predtým, než na palubu lode prídu britské úrady.

"Hlavný strojník nariadil zamaskovanie, vrátane odstránenia zázračnej rúry, pričom podriadeným prikázal klamať," uviedlo v správe ministerstvo spravodlivosti. Takto sa správali počas prvotnej kontroly britskými úradmi aj počas následného vyšetrovania americkou pobrežnou strážou.

"Vedúci technik, ktorý nariadil vypustenie odpadu pri pobreží Anglicka, povedal podriadeným, že je príliš drahé riadne sa zbaviť odpadu v prístavoch a jeho šéf by také náklady nechcel platiť," uviedlo ďalej ministerstvo.

Výletná loď Carribean Princess takto vypúšťala odpad od roku 2005. Podľa televízie NBC súdne dokumenty uvádzajú, že pri spomínanom incidente pri pobreží Anglicka v roku 2013 bolo do mora vypustených 16 tisíc litrov vody kontaminovaného naftou a olejom.

Ministerstvo spravodlivosti odhalilo aj nelegálne praktiky na štyroch ďalších lodiach spoločnosti. Išlo o zablokovanie monitora množstva oleja a nafty v útorovej vode a nevhodné nakladanie s motorovým olejom v strojovniach lodí.

"Svedčí to o veľmi chabej kultúre a manažmente Princess," uviedol námestník ministerky spravodlivosti John C. Cruden pre rozhlasovú stanicu NPR.

Spoločnosť Princess Cruises v tlačovom vyhlásení uviedla, že je extrémne sklamaná neospravedlniteľným konaním svojich zamestnancov. "Je nám veľmi ľúto, že sa to stalo. Prijali sme dodatočné opatrenia na splnenie alebo prekročenie všetkých environmentálnych požiadaviek," dodala spoločnosť.

Štrnásť miliónov dolárov z udelenej pokuty má putovať na environmentálne projekty na Floride, vo Veľkej Británii a v otvorených medzinárodných vodách. Schváliť to musí ešte federálny sudca za štát Florida.

Princes Cruises je dcérskou firmou spoločnosti Carnival so sídlom v Miami na Floride. Osem jej dcérskych spoločností bude dôsledkom tohto incidentu nasledujúcich päť rokov pod drobnohľadom úradov. Týka sa to 78 výletných lodí.