Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 8. september 2024Meniny má Miriama
< sekcia Zahraničie

Správa v Británii odhalila dlhoročný škandál s infikovanou krvou

Ilustračná snímka. Foto: TASR – František Iván

Vyšetrovanie spustila v roku 2017 vtedajšia premiérka Theresa Mayová.

Londýn 20. mája (TASR) – Viac než 30.000 ľudí sa od 70. do 90. rokov nakazilo vírusmi ako HIV a hepatitída po transfúzii krvi v Spojenom kráľovstve. Uvádza to správa zverejnená v pondelok, podľa ktorej sa veľkej časti prípadov nákazy dalo predísť. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Infikovanú krv a krvné deriváty dostávali pacienti napríklad po úrazoch či pri operáciách, bola však podaná napríklad aj pacientom s hemofíliou. Po takomto nakazení zomrelo viac než 3000 infikovaných, ďalší majú trvalé následky. Uvádza sa to viac viac ako 2500-stranovej štúdii, ktorú vypracoval sudca Brian Langstaff.

Vyšetrovanie spustila v roku 2017 vtedajšia premiérka Theresa Mayová. Jedno z najrozsiahlejších vyšetrovaní v histórii krajiny okrem iného odhalilo aj zámernú snahu o ututlanie škandálu a tiež dôkazy o ničení dokumentácie vládnymi predstaviteľmi v roku 1993.

"Pri pohľade na odpoveď NHS (Národnej zdravotnej služby) a vlády ako celku znie odpoveď na otázku, či došlo k pokusu o ututlanie, kladne – áno, došlo," uvádza správa. "Nie v tom zmysle, že by hŕstka ľudí vyvíjala zámerné úsilie s cieľom zavádzať, ale v jemnejšom a všadeprítomnom zmysle s výrazne desivejšími následkami," dodáva správa.

Britský premiér Rishi Sunak bude mať v pondelok prejav na pôde parlamentu. Očakáva sa, že v ňom vyjadrí ľútosť nad výsledkami štúdie. V utorok vláda plánuje zverejniť kompenzačný balíček pre obete a ich rodiny v hodnote niekoľkých miliárd libier.