Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Sprostredkovatelia vyzvali po rozpustení ETA na zmierenie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Sprostredkovatelia privítali formálne rozpustenie ETA ako bod zvratu pre Európu po desaťročiach násilia pripisovaného tejto organizácii.

Cambo-les-Bains 4. mája (TASR) - Medzinárodná skupina sprostredkovateľov angažujúcich sa v konflikte ohľadne Baskicka vyzvala v piatok na zmierenie v tomto regióne na severovýchode Španielska a juhozápade Francúzska po tom, ako tamojšia separatická organizácia ETA (Baskicko a jeho sloboda) oznámila svoje rozpustenie.

Podľa vyhlásenia predsedu tzv. Medzinárodnej kontaktnej skupiny (GIC) Briana Currina počas konferencie v Cambo-les-Bains vo francúzskej časti Baskicka je zmierenie "nevyhnutné", zatiaľ čo španielsky premiér Mariano Rajoy zopakoval, že ETA svojím rozpustením nič nezíska, keďže jej zločiny budú "naďalej vyšetrované a predkladané súdom", informovala agentúra DPA.

Podľa údajov, ktoré priniesla agentúra AP, sprostredkovatelia privítali formálne rozpustenie ETA ako bod zvratu pre Európu po desaťročiach násilia pripisovaného tejto organizácii. Zástupcovia španielskej a francúzskej vlády sa však na piatkovej "mierovej" konferencii oslavujúcej túto udalosť odmietli zúčastniť.

Kontaktná skupina vyzvala Španielsko, aby bolo zmierlivejšie v čase, keď sa rodiny a komunity snažia obrátiť list za násilím, a varovala, že trvanie ktorejkoľvek strany na "totálnom víťazstve" môže viesť k opätovnému rozpútaniu konfliktu.

Organizácia ETA zverejnila vo štvrtok otvorený list adresovaný Baskom, v ktorom oznámila ukončenie svojej ozbrojenej i politickej kampane. Potvrdila tak obsah iného listu, ktorý prenikol na verejnosť v predošlý deň. Bývalí militanti sa budú podľa najnovšej písomnosti naďalej snažiť o vytvorenie "znovuzjednoteného, nezávislého, socialistického, baskickojazyčného a nepatriarchálneho Baskicka", budú to však robiť mimo tejto organizácie.

Ozbrojenú organizáciu ETA založili v roku 1959 ako hnutie odporu voči diktatúre Francisca Franca v Španielsku. Aj po návrate tejto krajiny k demokracii v roku 1975 však pokračovala v boji za nezávislosť Baskicka. Pri jej útokoch zahynulo viac než 850 ľudí. Od roku 2011, keď oznámila ukončenie ozbrojeného boja, ETA neútočila, doposiaľ však nerozpustila svoje štruktúry v ilegalite.

Premiér Rajoy už skôr označil oznámenie organizácie za "šum a propagandu" a upozornil, že "nech už robí alebo vyhlasuje čokoľvek, nenájde žiadnu medzeru, ako by získala beztrestnosť".

Španielske združenie obetí terorizmu oznámenie ETA takisto odmietlo, pričom ho označilo za frašku a upozornilo, že organizácia nepomohla riešiť zločiny, ktoré spáchala a ktoré sú stále predmetom vyšetrovania, neponúkla obetiam svoje ospravedlnenie ani neuznala škody, ktoré spôsobila. Vyhlásenia v podobnom duchu vydali aj ďalšie organizácie združujúce pozostalých či obete násilných činov baskických separatistov.