Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Srbsko a Čína uskutočnili spoločné protiteroristické cvičenia

Belgická špeciálna jednotka na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018. Štyri obete na životoch si v utorok vyžiadala rukojemnícka dráma v belgickom priemyselnom meste Liege. Útočník tam zastrelil dvoch policajtov a spolujazdca sediaceho v okoloidúcom aute. Následne ho zastrelili príslušníci špeciálnej policajnej jednotky. Foto: TASR/AP

Čína investovala miliardy dolárov do Srbska v rámci svojho projektu novodobej Hodvábnej cesty.

Smederevo 28. novembra (TASR) - Srbské a čínske bezpečnostné zložky sa vo štvrtok zúčastnili na spoločných protiteroristických cvičeniach v Srbsku. Ide o známku narastajúceho vplyvu Pekingu v tomto nestálom regióne, uviedla agentúra AP.

Na cvičeniach v priestoroch Čínou vlastnenej oceliarne neďaleko Belehradu sa podieľali špeciálne policajné jednotky z oboch krajín. Cvičenia sa konali ako súčasť bezpečnostnej dohody podpísanej oboma krajinami v tomto roku. Zrejme išlo o prvé takéto cvičenie s účasťou čínskych špeciálnych jednotiek v európskej krajine.

"Učíme sa od tých, čo sú väčší, silnejší, čo majú iné skúsenosti," uviedol srbský minister vnútra Nebojša Stefanovič. "Chceme napredovať a očakávam, že čoskoro si vymeníme takéto skúsenosti v Číne," dodal.

Súčasťou bezpečnostnej dohody s Čínou sú aj spoločné policajné pešie hliadky v troch srbských mestách, oficiálne s cieľom pomôcť stúpajúcemu počtu čínskych turistov v krajine, a inštalovanie stoviek kamier v Belehrade určených na rozpoznávanie tváre a vyrobených firmou Huawei.

Podľa Spojených štátov tento čínsky telekomunikačný a technologický gigant predstavuje národno-bezpečnostné riziko vzhľadom na jeho prepojenia s vládou v Pekingu. Spoločnosť Huawei to opakovane poprela.

AP pripomína, že aj keď sa Srbsko oficiálne usiluje o členstvo v Európskej únii, čoraz viac sa obracia k Rusku a Číne. Tieto dve veľmoci podporujú nároky Srbska na jeho bývalú provinciu Kosovo, ktoré vyhlásilo v roku 2008 nezávislosť.

Čína investovala miliardy dolárov do Srbska v rámci svojho projektu novodobej Hodvábnej cesty. Rusko posilňuje srbskú armádu vojenskými lietadlami, tankami a inými zbraňami, čo zvyšuje obavy na Západe a v tomto regióne, ktorý bol v 90. rokoch 20. storočia postihnutý vojnou.