Srbský parlament schválil tiež sériu legislatívnych zmien, aby vyhovel požiadavkám EÚ týkajúcim sa právneho štátu.
Autor TASR
,aktualizované Brusel 21. januára (TASR) - Srbsko začalo dnes prístupové rozhovory s Európskou úniou. Proces, ktorý podľa očakávaní potrvá niekoľko rokov, otvorila medzivládna konferencia oboch strán za účasti predstaviteľov Európskej komisie a srbského premiéra Ivicu Dačiča.
Začať rozhovory o vstupe Belehradu umožnila dohoda s Kosovom o spoločnom riadení hraníc a o sporných otázkach na severe Kosova obývanom Srbmi. Srbsko naďalej neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova.
Srbský parlament schválil tiež sériu legislatívnych zmien, aby vyhovel požiadavkám EÚ týkajúcim sa právneho štátu, vysvetľuje agentúra DPA.
Rozhovory bude viesť Srbsko a vlády všetkých 28 štátov EÚ, ktoré vo všetkých etapách prístupového procesu musia rozhodnúť jednohlasne.
Miroslav Lajčák ocenil pripravenosť vyjednávačov
Predseda srbskej vlády Ivica Dačič sa domnieva, že celý proces potrvá maximálne päť rokov; šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák spresnil, že to bude záležať najmä od pripravenosti Srbska.
Lajčák v rozhovore pre TASR uviedol, že nerád by špekuloval o tom, či je tento termín reálny, nakoľko tempo si počas prístupového procesu udáva každá kandidátska krajina sama, rýchlosťou prispôsobovania sa európskej legislatíve.
"Je to veľký deň pre Srbsko a zaslúžená chvíľa, keď Srbsko nastupuje na cestu, z ktorej by som povedal, už niet návratu a ktorá vedie k členstvu v Európskej únii," skonštatoval Lajčák.
Minister zahraničných vecí SR uviedol, že podľa jeho kontaktov s negociačným tímom na srbskej strane môže povedať, že Belehrad je dobre pripravený na prístupový proces - Srbi majú realistické očakávania. Vyjadril nádej, že srbská diplomacia dokáže postupovať jednotlivými prístupovými kapitolami tak, "aby sme čo najrýchlejšie boli svedkami konkrétnych výsledkov".
Lajčák srbským novinárom v Bruseli pripomenul, že Slovensku trvalo 30 mesiacov, kým uzavrelo prístupové rozhovory, a dodal, že EÚ aj Európska komisia sú na rokovanie so Srbskom pripravené do takej miery, ako je pripravené Srbsko samotné.
"Ak Srbom zostane súčasná politická vôľa, rovnaký optimizmus, administratívna kapacita a rovnaký vyjednávací tím, tak Srbsko môže tento proces ukončiť aj skôr ako v naznačenom termíne," uviedol Lajčák pred novinármi v Bruseli.
V súvislosti s Kosovom, ktoré bude patriť medzi najcitlivejšie prvky rokovaní, Lajčák Srbom odkázal, že najdôležitejšie bude počas celého procesu udržať si vzájomnú dôveru. Upozornil, že netreba zavádzať alebo dávať sľuby, ktoré nemôžu byť splnené. To by bola strategická chyba. Srbsko musí pri každej kapitole tím EÚ presvedčiť o tom, že je seriózny partner.
Srbsko na konferencii v Bruseli zastupuje premiér Ivica Dačič a podpredseda vlády Aleksandar Vučič, za Európsku komisiu je prítomný komisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle. Konferencia sa koná pod dozorom gréckeho ministra zahraničných vecí Evangelosa Venizelosa - vzhľadom na to, že Grécko je momentálne predsedníckou krajinou EÚ.
Úspech Srbska v prístupovom procese bude úspešným príkladom pre všetky ostatné krajiny západného Balkánu. Uviedol to dnes eurokomisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle po otvorení medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko v Bruseli. Srbský premiér Ivica Dačič spresnil, že jeho krajina chce byť pripravená na vstup do únie do konca roku 2018.
Je to historický deň pre Srbsko: zhodli sa na tom všetci štyria politici, ktorí predstúpili pred novinárov na tlačovej konferencii v budove Európskej rady. Okrem Füleho a Dačiča odpovedal na otázky novinárov aj podpredseda srbskej vlády Aleksandar Vučič a šéf gréckej diplomacie Evangelos Venizelos, ktorého krajina momentálne predsedá Európskej únii.
"Nepamätám si, že by som na nejakom medzinárodnom fóre počul toľko pekných rečí o Srbsku," skonštatoval Dačič.
Dodal, že ak sa ešte v nedávnej minulosti meno jeho krajiny spájalo s rôznymi problémami, dnes sa spája s nádejou. Priznal, že dnešný deň je skutočne najdôležitejším pre Srbsko za posledné roky, nakoľko určuje smer, ktorým sa jeho krajina bude uberať v budúcnosti. Vďaka otvoreniu prístupového procesu sa podľa neho už aj Srbsko stáva členom veľkej rodiny európskych národov.
Na srbskej strane vládne odhodlanie seriózne pristupovať k prístupovému procesu
Dačič upozornil, že v súvislosti s rokovacím procesom sú veľké očakávania tak na strane EÚ, ako aj doma v Srbsku, zo strany občanov.
"V Srbsku nie sme zvyknutí, že veci idú ľahko. Vieme, že to ľahké nebude, ale sme na to pripravení. Boli by sme prekvapení, keby veci šli ľahko. Neočakávame privilégiá, ale nechceme ani falošné prekážky či nové podmienky a ciele, na ktoré sme neboli pripravení," skonštatoval Dačič.
Premiér tým odpovedal aj na otázky novinárov, ktorí sa pýtali, či prístupový proces zmení niečo na postoji Belehradu voči Kosovu. Srbský premiér upozornil, že ani dohoda o normalizácii vzťahov s Prištinou, ani prístupový proces nenútia Srbov uznať nezávislosť svojej bývalej provincie. Zároveň však vyjadril pripravenosť pokračovať v normalizácii vzťahov s Kosovom.
Dačič pripomenul, že na srbskej strane vládne odhodlanie seriózne pristupovať k prístupovému procesu a byť pripravený na to, že koncom roka 2018 bude Srbsko po inštitucionálnej stránke pripravené na členstvo v EÚ, vyhlási referendum o tejto otázke a následne, po období ratifikácie zo strany ostatných členských štátov, chce byť pripravené na plnohodnotné členstvo v únii pre nasledujúce sedemročné programovacie obdobie po roku 2020.
Eurokomisár Füle upozornil, že na základe ponúknutého právneho rámca už od stredy odštartuje tzv. "skríning," ktorý potrvá niekoľko mesiacov a preskúma technickú pripravenosť Srbska na otváranie jednotlivých kapitol, pričom platí že prvé budú otvorené "problémové kapitoly" 23 a 24, týkajúce sa právneho štátu, boja s korupciou a spravodlivosti.
Srbsku netreba brať entuziazmus ohľadom vstupu do EÚ, ale jeho vyjednávači musia byť veľmi dobre pripravení na náročný rokovací proces s Európskou úniou, uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ) po dnešnom oficiálnom začatí prístupových rokovaní únie so Srbskom.
Kukan, ktorý je členom zahraničného výboru Európskeho parlamentu a predsedom Delegácie pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom, v rozhovore pre TASR konštatoval, že Srbsko dnešným dňom urobilo prvý oficiálny krok, ktorým sa začalo približovať k EÚ.
Spresnil, že medzivládna konferencia bola venovaná skôr technickým otázkam a bol nastavený rokovací rámec. To znamená, aký bude ďalší postup technických rokovaní a aké budú pravidlá a úroveň rokovaní.
"Je to iba začiatok. Cesta, ktorou pôjdu, bude veľmi zložitá a práve teraz budú musieť konkrétnymi výsledkami ukázať v jednotlivých kapitolách, že sú pripravení a ochotní podriadiť svoje zákonodarstvo a technické normy a všetky otázky súvisiace s národným hospodárstvom normám EÚ," uviedol Kukan na adresu Srbov.
Okrem toho sa Srbi budú musieť už od začiatku sústrediť na kapitolu 35, "Ostatné veci", kde je zakomponovaná aj otázka Kosova. Tento aspekt zostal na rokovacom stole a treba ďalej rokovať na linke Belehrad-Priština-Brusel.
"Tiež je tam kapitola 32, týkajúca sa finančnej kontroly, kde sú v Srbsku niektoré veci považované za nedostatočne rozvinuté a treba sa na to dobre pripraviť," upozornil Kukan.
Srbsko vstúpilo na správnu cestu, tvrdí europoslanec
Slovenský europoslanec konštatoval, že je sympatické, že vedúci srbskí predstavitelia majú záujem, aby ukončili rokovania s EÚ čo najskôr: to treba pochváliť, ale súčasne treba aj povedať, že je to dosť riskantný politický krok. Srbská delegácia musí byť preto naozaj dobre pripravená, aby postupovala čo najrýchlejšie, na druhej strane však nesmie vyvolávať zbytočné očakávania, že Srbsko to dokáže skôr ako ostatné krajiny.
Kukan v tejto súvislosti upozornil, že každá nová rokujúca krajina to má ťažšie ako tie predchádzajúce, pretože Európska komisia chce mať istotu "na 160 percent" o pripravenosti kandidátov. Aby sa už neopakovali niektoré chyby z minulosti, ako tomu bolo v prípade Bulharska a Rumunska.
Srbsko by malo počas rokovaní myslieť aj na svoje vlastné priority a tvrdo rokovať o nich, dodal Kukan, zároveň však by Belehrad nemal zabúdať na to, že nie čas je rozhodujúci pre vstup do EÚ, ale dobrá pripravenosť krajiny.
"Dôležité je najmä to, aby ku dňu vstupu do EÚ bolo Srbsko ako štát pripravené prevziať všetky záväzky," uviedol Kukan. A dodal, že treba podporiť terajší entuziazmus Srbov, ale dôležitá bude naozaj pripravenosť ich krajiny na vstup, a nie to, či to bude o rok skôr alebo o dva roky neskôr voči stanovenému dátumu.
"Srbsko už vstúpilo na tú správnu cestu. Doprajme mu, aby to išlo dobre," zaželal Kukan do Belehradu. Zároveň však Srbsko upozornil, že odteraz platia nielen politické kritériá, ale podľa jednotlivých kapitol nastanú veľmi prísne technické rokovania, kde sa bude dať všetko "odmerať a odvážiť" bez nejakých politických lavírovaní.
Začať rozhovory o vstupe Belehradu umožnila dohoda s Kosovom o spoločnom riadení hraníc a o sporných otázkach na severe Kosova obývanom Srbmi. Srbsko naďalej neuznáva vyhlásenie nezávislosti Kosova.
Srbský parlament schválil tiež sériu legislatívnych zmien, aby vyhovel požiadavkám EÚ týkajúcim sa právneho štátu, vysvetľuje agentúra DPA.
Rozhovory bude viesť Srbsko a vlády všetkých 28 štátov EÚ, ktoré vo všetkých etapách prístupového procesu musia rozhodnúť jednohlasne.
Miroslav Lajčák ocenil pripravenosť vyjednávačov
Predseda srbskej vlády Ivica Dačič sa domnieva, že celý proces potrvá maximálne päť rokov; šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák spresnil, že to bude záležať najmä od pripravenosti Srbska.
Lajčák v rozhovore pre TASR uviedol, že nerád by špekuloval o tom, či je tento termín reálny, nakoľko tempo si počas prístupového procesu udáva každá kandidátska krajina sama, rýchlosťou prispôsobovania sa európskej legislatíve.
"Je to veľký deň pre Srbsko a zaslúžená chvíľa, keď Srbsko nastupuje na cestu, z ktorej by som povedal, už niet návratu a ktorá vedie k členstvu v Európskej únii," skonštatoval Lajčák.
Minister zahraničných vecí SR uviedol, že podľa jeho kontaktov s negociačným tímom na srbskej strane môže povedať, že Belehrad je dobre pripravený na prístupový proces - Srbi majú realistické očakávania. Vyjadril nádej, že srbská diplomacia dokáže postupovať jednotlivými prístupovými kapitolami tak, "aby sme čo najrýchlejšie boli svedkami konkrétnych výsledkov".
Lajčák srbským novinárom v Bruseli pripomenul, že Slovensku trvalo 30 mesiacov, kým uzavrelo prístupové rozhovory, a dodal, že EÚ aj Európska komisia sú na rokovanie so Srbskom pripravené do takej miery, ako je pripravené Srbsko samotné.
"Ak Srbom zostane súčasná politická vôľa, rovnaký optimizmus, administratívna kapacita a rovnaký vyjednávací tím, tak Srbsko môže tento proces ukončiť aj skôr ako v naznačenom termíne," uviedol Lajčák pred novinármi v Bruseli.
V súvislosti s Kosovom, ktoré bude patriť medzi najcitlivejšie prvky rokovaní, Lajčák Srbom odkázal, že najdôležitejšie bude počas celého procesu udržať si vzájomnú dôveru. Upozornil, že netreba zavádzať alebo dávať sľuby, ktoré nemôžu byť splnené. To by bola strategická chyba. Srbsko musí pri každej kapitole tím EÚ presvedčiť o tom, že je seriózny partner.
Srbsko na konferencii v Bruseli zastupuje premiér Ivica Dačič a podpredseda vlády Aleksandar Vučič, za Európsku komisiu je prítomný komisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle. Konferencia sa koná pod dozorom gréckeho ministra zahraničných vecí Evangelosa Venizelosa - vzhľadom na to, že Grécko je momentálne predsedníckou krajinou EÚ.
I. Dačič: Naším cieľom je byť pripravený na členstvo do konca roku 2018
Úspech Srbska v prístupovom procese bude úspešným príkladom pre všetky ostatné krajiny západného Balkánu. Uviedol to dnes eurokomisár pre rozšírenie a európsku susedskú politiku Štefan Füle po otvorení medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko v Bruseli. Srbský premiér Ivica Dačič spresnil, že jeho krajina chce byť pripravená na vstup do únie do konca roku 2018.
Je to historický deň pre Srbsko: zhodli sa na tom všetci štyria politici, ktorí predstúpili pred novinárov na tlačovej konferencii v budove Európskej rady. Okrem Füleho a Dačiča odpovedal na otázky novinárov aj podpredseda srbskej vlády Aleksandar Vučič a šéf gréckej diplomacie Evangelos Venizelos, ktorého krajina momentálne predsedá Európskej únii.
"Nepamätám si, že by som na nejakom medzinárodnom fóre počul toľko pekných rečí o Srbsku," skonštatoval Dačič.
Dodal, že ak sa ešte v nedávnej minulosti meno jeho krajiny spájalo s rôznymi problémami, dnes sa spája s nádejou. Priznal, že dnešný deň je skutočne najdôležitejším pre Srbsko za posledné roky, nakoľko určuje smer, ktorým sa jeho krajina bude uberať v budúcnosti. Vďaka otvoreniu prístupového procesu sa podľa neho už aj Srbsko stáva členom veľkej rodiny európskych národov.
Na srbskej strane vládne odhodlanie seriózne pristupovať k prístupovému procesu
Dačič upozornil, že v súvislosti s rokovacím procesom sú veľké očakávania tak na strane EÚ, ako aj doma v Srbsku, zo strany občanov.
"V Srbsku nie sme zvyknutí, že veci idú ľahko. Vieme, že to ľahké nebude, ale sme na to pripravení. Boli by sme prekvapení, keby veci šli ľahko. Neočakávame privilégiá, ale nechceme ani falošné prekážky či nové podmienky a ciele, na ktoré sme neboli pripravení," skonštatoval Dačič.
Premiér tým odpovedal aj na otázky novinárov, ktorí sa pýtali, či prístupový proces zmení niečo na postoji Belehradu voči Kosovu. Srbský premiér upozornil, že ani dohoda o normalizácii vzťahov s Prištinou, ani prístupový proces nenútia Srbov uznať nezávislosť svojej bývalej provincie. Zároveň však vyjadril pripravenosť pokračovať v normalizácii vzťahov s Kosovom.
Dačič pripomenul, že na srbskej strane vládne odhodlanie seriózne pristupovať k prístupovému procesu a byť pripravený na to, že koncom roka 2018 bude Srbsko po inštitucionálnej stránke pripravené na členstvo v EÚ, vyhlási referendum o tejto otázke a následne, po období ratifikácie zo strany ostatných členských štátov, chce byť pripravené na plnohodnotné členstvo v únii pre nasledujúce sedemročné programovacie obdobie po roku 2020.
Eurokomisár Füle upozornil, že na základe ponúknutého právneho rámca už od stredy odštartuje tzv. "skríning," ktorý potrvá niekoľko mesiacov a preskúma technickú pripravenosť Srbska na otváranie jednotlivých kapitol, pričom platí že prvé budú otvorené "problémové kapitoly" 23 a 24, týkajúce sa právneho štátu, boja s korupciou a spravodlivosti.
E. Kukan: Srbi sa musia pripraviť na tvrdé rokovania
Srbsku netreba brať entuziazmus ohľadom vstupu do EÚ, ale jeho vyjednávači musia byť veľmi dobre pripravení na náročný rokovací proces s Európskou úniou, uviedol slovenský europoslanec Eduard Kukan (SDKÚ) po dnešnom oficiálnom začatí prístupových rokovaní únie so Srbskom.
Kukan, ktorý je členom zahraničného výboru Európskeho parlamentu a predsedom Delegácie pre vzťahy s Albánskom, Bosnou a Hercegovinou, Srbskom, Čiernou Horou a Kosovom, v rozhovore pre TASR konštatoval, že Srbsko dnešným dňom urobilo prvý oficiálny krok, ktorým sa začalo približovať k EÚ.
Spresnil, že medzivládna konferencia bola venovaná skôr technickým otázkam a bol nastavený rokovací rámec. To znamená, aký bude ďalší postup technických rokovaní a aké budú pravidlá a úroveň rokovaní.
"Je to iba začiatok. Cesta, ktorou pôjdu, bude veľmi zložitá a práve teraz budú musieť konkrétnymi výsledkami ukázať v jednotlivých kapitolách, že sú pripravení a ochotní podriadiť svoje zákonodarstvo a technické normy a všetky otázky súvisiace s národným hospodárstvom normám EÚ," uviedol Kukan na adresu Srbov.
Okrem toho sa Srbi budú musieť už od začiatku sústrediť na kapitolu 35, "Ostatné veci", kde je zakomponovaná aj otázka Kosova. Tento aspekt zostal na rokovacom stole a treba ďalej rokovať na linke Belehrad-Priština-Brusel.
"Tiež je tam kapitola 32, týkajúca sa finančnej kontroly, kde sú v Srbsku niektoré veci považované za nedostatočne rozvinuté a treba sa na to dobre pripraviť," upozornil Kukan.
Srbsko vstúpilo na správnu cestu, tvrdí europoslanec
Slovenský europoslanec konštatoval, že je sympatické, že vedúci srbskí predstavitelia majú záujem, aby ukončili rokovania s EÚ čo najskôr: to treba pochváliť, ale súčasne treba aj povedať, že je to dosť riskantný politický krok. Srbská delegácia musí byť preto naozaj dobre pripravená, aby postupovala čo najrýchlejšie, na druhej strane však nesmie vyvolávať zbytočné očakávania, že Srbsko to dokáže skôr ako ostatné krajiny.
Kukan v tejto súvislosti upozornil, že každá nová rokujúca krajina to má ťažšie ako tie predchádzajúce, pretože Európska komisia chce mať istotu "na 160 percent" o pripravenosti kandidátov. Aby sa už neopakovali niektoré chyby z minulosti, ako tomu bolo v prípade Bulharska a Rumunska.
Srbsko by malo počas rokovaní myslieť aj na svoje vlastné priority a tvrdo rokovať o nich, dodal Kukan, zároveň však by Belehrad nemal zabúdať na to, že nie čas je rozhodujúci pre vstup do EÚ, ale dobrá pripravenosť krajiny.
"Dôležité je najmä to, aby ku dňu vstupu do EÚ bolo Srbsko ako štát pripravené prevziať všetky záväzky," uviedol Kukan. A dodal, že treba podporiť terajší entuziazmus Srbov, ale dôležitá bude naozaj pripravenosť ich krajiny na vstup, a nie to, či to bude o rok skôr alebo o dva roky neskôr voči stanovenému dátumu.
"Srbsko už vstúpilo na tú správnu cestu. Doprajme mu, aby to išlo dobre," zaželal Kukan do Belehradu. Zároveň však Srbsko upozornil, že odteraz platia nielen politické kritériá, ale podľa jednotlivých kapitol nastanú veľmi prísne technické rokovania, kde sa bude dať všetko "odmerať a odvážiť" bez nejakých politických lavírovaní.