Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Srbsko hrozí Chorvátsku protiopatreniami

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Uzavretie hraničného priechodu je dôvodom, prečo srbská vláda vyzvala Európsku úniu, aby zareagovala na rozhodnutie Chorvátska uzavrieť takmer úplne svoju hranicu so Srbskom.

Belehrad 22. septembra (TASR) - Srbská vláda vyzvala dnes Európsku úniu, aby zareagovala na rozhodnutie Chorvátska uzavrieť takmer úplne svoju hranicu so Srbskom pre nápor migrantov. Belehrad pohrozil nešpecifikovanými "protiopatreniami" v prípade, že sa tak nestane.

Podľa vyhlásenia srbského premiéra Aleksandra Vučiča mala EÚ na výzvu Belehradu odpovedať do 14.00 h SELČ. Prípadná reakcia Srbska má byť "pokojná a neporušujúca pravidlá". Cieľom je "ukázať, že Chorvátsko nemôže bez následkov šikanovať a ponižovať Srbsko a ničiť srbskú ekonomiku", citovala Vučiča agentúra DPA.

Chorvátsko ešte minulý štvrtok uzavrelo všetky menšie priechody na hranici so Srbskom, kadiaľ začali prúdiť migranti smerom na západ v dôsledku sprísnenia režimu na srbsko-maďarskej hranici. V pondelok navyše Chorváti uzavreli pre nákladnú dopravu aj hlavný hraničný priechod zo Srbska na diaľnici medzi Belehradom a Záhrebom.

Vučič postup Záhrebu označil za "škandál neuveriteľných rozmerov", zatiaľ čo chorvátsky premiér Zoran Milanovič podľa agentúry HINA odkázal Srbom, aby "trochu zmiernili tón" a okrem Chorvátska posielali migrantov aj do Maďarska či Rumunska.

Od minulotýždňového uzavretia hranice medzi Srbskom a Maďarskom vstúpilo na územie Chorvátska vyše 30.000 migrantov, z ktorých približne 27.000 medzičasom túto krajinu znova opustilo, uviedla DPA. Chorváti totiž migrantov urýchlene presúvajú do Maďarska či Slovinska.

Srbsko ako kandidát na členstvo v EÚ dnes aktivovalo v súvislosti s migračnou krízou takzvaný mechanizmus civilnej ochrany. Komisár EÚ pre humanitárnu pomoc Christos Stylianides potvrdil, že dvadsaťosmička prostredníctvom tohto nástroja poskytne Belehradu podporu. Srbsko požiadalo o pomoc v podobe postelí, matracov, hygienických potrieb, vozidiel, paliva a potravín.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) odhaduje, že cez územie Srbska už tento rok prešlo viac ako 250.000 migrantov.