Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 15. november 2024Meniny má Leopold
< sekcia Zahraničie

Kľúčom pre Srbsko a Kosovo bude implementácia nimi dosiahnutej dohody

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák Foto: FOTO TASR/Štefan Pušká

Konštatoval to dnes minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po ukončení prvej časti zasadnutia Rady EÚ pre zahraničnú a všeobecnú politiku v Luxemburgu.

Luxemburg 22. apríla (TASR) - Kľúčom pre Srbsko a Kosovo z hľadiska ich pokroku v európskom integračnom procese bude implementácia dohody, na ktorej sa obe strany dohodli v piatok minulý týždeň.

Konštatoval to dnes minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák po ukončení prvej časti zasadnutia Rady EÚ pre zahraničnú a všeobecnú politiku v Luxemburgu.

Šéf slovenskej diplomacie v rozhovore pre TASR uviedol, že všetci ministri dnes privítali pokrok, ktorý dosiahli Macedónsko a tiež Srbsko s Kosovom z hľadiska ich integračného úsilia a ocenili sprostredkovateľské úsilie Catherine Ashtonovej pri dosiahnutí dohody medzi Belehradom a Prištinou. Táto dohoda je podľa diplomatov EÚ historickým okamihom.

"Už dnes bolo jasné, že si všetci uvedomujú dôležitosť tohto momentu a EÚ bude v najbližších dňoch prostredníctvom členských krajín dávať najavo ako pozitívne vníma túto dohodu, aby aj Srbi a Kosovčania vedeli, že je to dobré pre ich budúcnosť," uviedol Lajčák o srbsko-kosovskej dohode, ktorá otvorila cestu pre začatie prístupových rokovaní so Srbskom a rokovaní o stabilizačnej a asociačnej dohode s Kosovom.

Na otázku, či môžu nastať nepredvídané momenty, ktoré môžu túto skutočnosť spochybniť či oddialiť, Lajčák uviedol, že všetko bude teraz závisieť od implementácie dohody medzi Srbskom a Kosovom a jej vykonávaní v praxi.

"V prípade Kosova je tu aj fakt rozdelenia členských krajín EÚ na 22 a 5, kde vznikajú viaceré právne otázky, ktorým bude treba venovať pozornosť," upozornil Lajčák na skutočnosť, že päť krajín únie ešte stále neuznalo nezávislosť Kosova.



Šéf rezortu slovenskej diplomacie však dodal, že týchto päť štátov (Cyprus, Grécko, Rumunsko, Slovensko a Španielsko) nevytvára akýsi blok.

"Každý z nich prijal toto rozhodnutie na základe vlastných argumentov a vlastného rozhodnutia. Ak sa bude táto pozícia prehodnocovať, tak tiež iba na základe vlastných argumentov. Nejaký tlak v tomto smere by som videl ako kontraproduktívny," zhodnotil situáciu Lajčák.