Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 29. máj 2025Meniny má Vilma
< sekcia Zahraničie

G7 investovala viac do fosílnych palív, než do obnoviteľných zdrojov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súčasné rozhodnutia krajín G7 buď urýchlia prechod k bezpečnej klimatickej budúcnosti, alebo ohrozia doterajšie úsilie vyriešiť klimatickú krízu, dodal Cook.

Londýn 3. júna (TASR) - Krajiny skupiny G7 od vypuknutia pandémie koronavírusu investovali do fosílnych palív o niekoľko miliárd dolárov viac, než do obnoviteľných zdrojov energie. Vyplýva to z novej analýzy zhotovenej charitatívnou organizáciou Tearfund, think-tankom Overseas Development Institute (ODI) a Medzinárodným inštitútom pre udržateľný rozvoj.

Ako píše britský denník The Guardian, krajiny G7 v období od januára 2020 do marca 2021 vyčlenili na podporu ropy, uhlia a plynu dokopy 189 miliárd dolárov (154,8 miliárd eur), pričom na obnoviteľné zdroje energie 147 miliárd dolárov (120,4 miliárd eur).

Kanada a Spojené štáty pritom nepodporili fosílne palivá len finančne, avšak i formou odstránenia či zmiernenia platných environmentálnych regulácií a obmedzení.

Vo väčšine prípadov bola finančná pomoc bezpodmienečná, teda vlády nevyžadovali za peniaze záruky, že spoločnosti znížia svoje emisie skleníkových plynov, alebo že budú menej znečisťovať životné prostredie, píše The Guardian.

Letecký a automobilový priemysel dostal od krajín G7 dokopy 115 miliárd dolárov, z nich 80 percent bezpodmienečne.

Plánovanú vrcholnú schôdzku G7 v anglickom grófstve Cornwall 11. júna uvedie britský premiér Boris Johnson, ktorý v minulosti povedal, že chce zjednotiť krajiny s cieľom vytvoriť po pandémii zelenšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť. Pozvanie dostali okrem krajín G7 aj Juhoafrická republika, Austrália, India a Južná Kórea.

Ako však píše The Guardian, analýza odhaľuje, že krajiny G7 za posledných 15 mesiacov nespravili dosť pre podporu rýchlej dekarbonizácie svojho hospodárstva.

"Každý deň sme svedkami zhoršujúcich sa následkov klimatickej krízy pre komunity po celom svete - zničené úrody; povodne a požiare zachvacujúce mestá a dediny; rodiny čeliace neistej budúcnosti," povedal predstaviteľ nadácie Tearfund Paul Cook.

"Súčasné rozhodnutia krajín G7 buď urýchlia prechod k bezpečnej klimatickej budúcnosti, alebo ohrozia doterajšie úsilie vyriešiť klimatickú krízu," dodal Cook.

V krajinách G7 síce žije desať percent svetovej populácie, sú však zodpovedné za takmer štvrtinu svetových emisií oxidu uhličitého.

Medzinárodné spoločenstvo minulo počas pandémie koronavírusu bezprecedentné množstvo peňazí. Podľa odhadov utratilo 50 najväčších ekonomík sveta na stimulačné balíky v roku 2020 dokopy najmenej 14,6 bilióna dolárov (11,96 bilióna eur).

Najviac finančnej pomoci išlo dopravnému sektoru. Výpomoc dostali okrem iných aj spoločnosti Air France, British Airways, Ryanair, easyJet, Lufthansa, Japan Airlines, Alitalia, Renault a Honda.

Niektoré krajiny G7 však urobili aj pozitívne kroky, píše sa v správe. Taliansko vo februári predĺžilo do septembra zákaz vŕtania pre fosílne palivá. Británia a Francúzsko oznámili, že prestanú podporovať fosílne palivá v zahraničí. Londýn zároveň oznámil, že do roku 2030 zakáže nové benzínové a dieselové autá.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v máji zverejnila štúdiu, podľa ktorej sú súčasné klimatické ciele štátov nepostačujúce pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, pripomína The Guardian.

Fico: Ak sankcie proti Rusku neohrozujú záujmy SR, sme jednotní s EÚ

Danko odsúdil hlasovanie ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraja Blanára (Smer-SD), ktorý minulý týždeň podporil ďalší balík európskych sankcií namierených na Rusko.

- Futbalisti FC Chelsea sa stali víťazmi Konferenčnej ligy 2024/2025. V stredajšom finále v poľskom Vroclave zdolali Real Betis 4:1.

- Kontroverzný influencer Andrew Tate a jeho mladší brat Tristan boli v Británii obvinení zo znásilnenia a ďalších trestných činov. Oznámila to v stredu britská kráľovská prokuratúra, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu v závere druhého rokovacieho dňa 35. schôdze diskutovali o novele zákona o dani z príjmov z dielne skupiny poslancov SNS. Návrh hovorí o tom, že firmy by si mohli príspevky na šport odrátať z daňového základu.

- Vo viacerých okresoch Slovenska sa môže vo štvrtok (29. 5.) vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa s predbežnou platnosťou do 17.00 h.

- Rusko navrhlo, aby sa druhé kolo priamych rokovaní s Ukrajinou konalo 2. júna a opäť v tureckom Istanbule, uviedol v stredu podľa ruských médií minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Zo Štátneho fondu rozvoja bývania bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj či vysoká škola.

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.