Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Estera
< sekcia Zahraničie

G7 investovala viac do fosílnych palív, než do obnoviteľných zdrojov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Súčasné rozhodnutia krajín G7 buď urýchlia prechod k bezpečnej klimatickej budúcnosti, alebo ohrozia doterajšie úsilie vyriešiť klimatickú krízu, dodal Cook.

Londýn 3. júna (TASR) - Krajiny skupiny G7 od vypuknutia pandémie koronavírusu investovali do fosílnych palív o niekoľko miliárd dolárov viac, než do obnoviteľných zdrojov energie. Vyplýva to z novej analýzy zhotovenej charitatívnou organizáciou Tearfund, think-tankom Overseas Development Institute (ODI) a Medzinárodným inštitútom pre udržateľný rozvoj.

Ako píše britský denník The Guardian, krajiny G7 v období od januára 2020 do marca 2021 vyčlenili na podporu ropy, uhlia a plynu dokopy 189 miliárd dolárov (154,8 miliárd eur), pričom na obnoviteľné zdroje energie 147 miliárd dolárov (120,4 miliárd eur).

Kanada a Spojené štáty pritom nepodporili fosílne palivá len finančne, avšak i formou odstránenia či zmiernenia platných environmentálnych regulácií a obmedzení.

Vo väčšine prípadov bola finančná pomoc bezpodmienečná, teda vlády nevyžadovali za peniaze záruky, že spoločnosti znížia svoje emisie skleníkových plynov, alebo že budú menej znečisťovať životné prostredie, píše The Guardian.

Letecký a automobilový priemysel dostal od krajín G7 dokopy 115 miliárd dolárov, z nich 80 percent bezpodmienečne.

Plánovanú vrcholnú schôdzku G7 v anglickom grófstve Cornwall 11. júna uvedie britský premiér Boris Johnson, ktorý v minulosti povedal, že chce zjednotiť krajiny s cieľom vytvoriť po pandémii zelenšiu a prosperujúcejšiu budúcnosť. Pozvanie dostali okrem krajín G7 aj Juhoafrická republika, Austrália, India a Južná Kórea.

Ako však píše The Guardian, analýza odhaľuje, že krajiny G7 za posledných 15 mesiacov nespravili dosť pre podporu rýchlej dekarbonizácie svojho hospodárstva.

"Každý deň sme svedkami zhoršujúcich sa následkov klimatickej krízy pre komunity po celom svete - zničené úrody; povodne a požiare zachvacujúce mestá a dediny; rodiny čeliace neistej budúcnosti," povedal predstaviteľ nadácie Tearfund Paul Cook.

"Súčasné rozhodnutia krajín G7 buď urýchlia prechod k bezpečnej klimatickej budúcnosti, alebo ohrozia doterajšie úsilie vyriešiť klimatickú krízu," dodal Cook.

V krajinách G7 síce žije desať percent svetovej populácie, sú však zodpovedné za takmer štvrtinu svetových emisií oxidu uhličitého.

Medzinárodné spoločenstvo minulo počas pandémie koronavírusu bezprecedentné množstvo peňazí. Podľa odhadov utratilo 50 najväčších ekonomík sveta na stimulačné balíky v roku 2020 dokopy najmenej 14,6 bilióna dolárov (11,96 bilióna eur).

Najviac finančnej pomoci išlo dopravnému sektoru. Výpomoc dostali okrem iných aj spoločnosti Air France, British Airways, Ryanair, easyJet, Lufthansa, Japan Airlines, Alitalia, Renault a Honda.

Niektoré krajiny G7 však urobili aj pozitívne kroky, píše sa v správe. Taliansko vo februári predĺžilo do septembra zákaz vŕtania pre fosílne palivá. Británia a Francúzsko oznámili, že prestanú podporovať fosílne palivá v zahraničí. Londýn zároveň oznámil, že do roku 2030 zakáže nové benzínové a dieselové autá.

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) v máji zverejnila štúdiu, podľa ktorej sú súčasné klimatické ciele štátov nepostačujúce pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality do roku 2050, pripomína The Guardian.

- Slovenskí hokejisti neuspeli ani vo svojom druhom zápase v rámci záverečného bloku prípravy MS 2025. Po štvrtkovej prehre 3:4 po predĺžení nestačili v Herisau na domáce Švajčiarsko ani v piatok, keď podľahli 3:5.

- Spoločná európska mena nadviazala na konci týždňa na štvrtkové (10. 4.) posilnenie a pokračovala v raste, pričom jej kurz sa dostal najvyššie od začiatku roka 2022.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.