Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Zahraničie

Štáty G7 sa dohodli na cestovnej mape interakcií s Talibanom

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel počas tlačovej konferencie po virtuálnom summite vedúcich predstaviteľov krajín G7 o situácii v Afganistane, 24. augusta 2021 v Bruseli. Foto: TASR/AP

Skupina G7 v spoločnom vyhlásení napísala, že vyzýva Taliban na dodržiavanie povinností vyplývajúcich z medzinárodného práva v vrátane práv žien, dievčat a menšín.

Londýn/Brusel 24. augusta (TASR) - Skupina siedmich najvyspelejších štátov sveta (G7) sa dohodla na "cestovnej mape" v otázke prípadných vyjednávaní s hnutím Taliban. Po virtuálnom summite G7 to povedal britský premiér Boris Johnson. Podľa Johnsona musí Taliban do 31. augusta, ale aj po tomto dátume zaručiť bezpečný odchod z krajiny tým, ktorí chcú odísť. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Boris Johnson na krátkom brífingu po skončení virtuálneho rokovania G7 vyhlásil, že "pokiaľ ide o interakciu s Talibanom, G7 má obrovský vplyv... Našou podmienkou číslo jeden je, že trváme na bezpečnom odchode z krajiny aj po 31. auguste, teda po skončení počiatočnej fázy evakuácií." Johnson pripustil, že členom G7 sa nepodarilo presvedčiť amerického prezidenta Joea Bidena, aby predĺžil evakuačnú misiu USA v Kábule.

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po skončení virtuálneho summitu povedala, že je "morálnou povinnosťou pomôcť Afgancom v núdzi".

Podľa predsedu Európskej rady Charlesa Michela nesmie medzinárodné spoločenstvo dovoliť vznik nového trhu prevádzačov ľudí.

"Sme pevne rozhodnutí udržať migračné toky pod kontrolou a ochrániť hranice EÚ," vyhlásil Michel. Európske spoločenstvo je podľa neho ochotné spolupracovať v tejto otázke aj s krajinami ako Irán, či Pakistan.

Skupina G7 v spoločnom vyhlásení napísala, že vyzýva Taliban "na dodržiavanie povinností vyplývajúcich z medzinárodného práva v vrátane práv žien, dievčat a menšín."

Mimoriadne rokovanie G7 iniciovala Británia, ktorá momentálne skupine predsedá. Okrem zástupcov Londýna, Bruselu a Washingtonu sa na virtuálnom podujatí zúčastnilo aj Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Japonsko a Kanada. Severoatlantickú alianciu (NATO) zastupoval generálny tajomník Jens Stoltenberg.