Čo sa týka vzťahov s Ruskom, sa bude NATO podľa neho aj naďalej usilovať o väčšiu transparentnosť vo vojenských záležitostiach v snahe znížiť riziko mimoriadnych udalostí.
Autor TASR
Brusel 18. mája (TASR) - Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg oznámil dnes, v predvečer dvojdňového zasadnutia ministrov zahraničných vecí NATO (19.-20.5), že Severoatlantická aliancia a Čierna Hora podpíšu tento týždeň prístupovú dohodu otvárajúcu tejto krajine cestu do NATO aj napriek obavám Ruska. Dodal, že NATO nemá záujem na pretekoch v zbrojení a že v piatok budú ministri rokovať o zúžení spolupráce medzi EÚ a alianciou.
Stoltenberg v rámci tlačovej besedy zdôraznil, že ministri sa budú v Bruseli venovať aj vzťahom aliancie s Ruskom a politike voči východným susedom NATO.
"Náš prístup k Rusku spája v sebe silnú obranu a odstrašovanie s dialógom," opísal súčasnú situáciu šéf aliancie. Pripomenul, že NATO sa rozhodlo posilniť svoju prítomnosť na tzv. východnom krídle, keď vojenskí plánovači aliancie už predložili návrhy pre rozmiestnenie niekoľkých práporov vo viacerých krajinách východnej Európy. Spresnil však, že zatiaľ neboli prijaté žiadne rozhodnutia, čo sa týka počtu vojakov a lokalít umiestnenia práporov, posilnenie vojenskej prítomnosti NATO vo východnej časti Európy je však isté.
Stoltenberg zopakoval, že NATO ako obranná aliancia bude robiť všetko potrebné pre ochranu občanov svojich členských krajín, a to "zodpovedne a primerane, v súlade s medzinárodnými záväzkami".
Čo sa týka vzťahov s Ruskom, sa bude NATO podľa neho aj naďalej usilovať o väčšiu transparentnosť vo vojenských záležitostiach v snahe znížiť riziko mimoriadnych udalostí alebo nehôd, ktoré by sa mohli vymknúť spod kontroly. V tejto súvislosti dodal, že NATO sa neusiluje o konfrontáciu a má rovnako záujem na tom, aby sa zabránilo novým pretekom v zbrojení.
Stoltenberg novinárom pripomenul, že v piatok, v druhý deň rokovaní, sa ministri zamerajú na spoluprácu medzi NATO a EÚ, keď sa k týmto rokovaniam pripoja aj ministri zahraničných vecí Fínska a Švédska, ktorých krajiny nie sú členmi aliancie, ale patria medzi jej najbližších partnerov.
"NATO a EÚ čelia bezprecedentným bezpečnostným výzvam. Aby sme im mohli čeliť, spolupracujeme užšie než kedykoľvek predtým," skonštatoval šéf aliancie. Zopakoval, že EÚ a NATO úspešne spolupracujú v Stredozemnom mori pri zastavení prílevu migrantov, obe zoskupenia však podľa jeho slov musia urobiť viac.
Stoltenberg uviedol, že diskusie na úrovni EÚ-NATO budú zamerané na spôsob, ako pozdvihnúť vzájomnú spoluprácu na "novú úroveň", čo by malo byť potvrdené aj na júlovom summite NATO vo Varšave.
"To by malo zahŕňať vyhlásenie vyjadrujúce našu vôľu užšie spolupracovať v boji proti hrozbám hybridnej vojny, posilniť námornú a kybernetickú spoluprácu a aj spoluprácu v ďalších oblastiach," vysvetlil Stoltenberg. Podľa jeho slov tomuto snaženiu napomôžu aj spojené cvičenia NATO-EÚ zamerané na otestovanie reakcií voči novovznikajúcim hybridným hrozbám.