Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 25. december 2024
< sekcia Zahraničie

Francúzski politici reagujú na vymenovanie Bayroua za premiéra

Na snímke Francois Bayrou. Foto: TASR/AP

Marine Le Penová po vymenovaní nového premiéra vyhlásila, že Bayrou by mal počúvať opozičné strany a zostaviť zmysluplný rozpočet pre rok 2025.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Paríž 13. decembra (TASR) - Líder francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Jordan Bardella v piatok vyhlásil, že jeho strana nemá bezprostredne v pláne vyjadriť nedôveru novému francúzskemu premiérovi Francoisovi Bayrouovi. Prezident Emmanuel Macron ho vymenoval do funkcie v piatok, TASR informáciu prevzala z agentúry AFP a Reuters.

"Nový premiér si musí uvedomiť, že v parlamente nemá väčšinu," upozornil Bardella na rozloženie síl v Národnom zhromaždení. "Naše červené čiary zostávajú v platnosti," dodal.

Zakladateľka RN a dvojnásobná prezidentská kandidátka Marine Le Penová po vymenovaní nového premiéra vyhlásila, že Bayrou by mal počúvať opozičné strany a zostaviť zmysluplný rozpočet pre rok 2025. "Akýkoľvek iný prístup, ktorý by bol len pokračovaním macronizmu, dvakrát odmietnutého pri volebných urnách, by viedol iba k patovej situácii a neúspechu," uviedla Le Penová na sociálnej sieti X.



Kriticky sa k nominácii Bayroua postavili aj ľavicové strany. Mathilde Panotová z Nepoddajného Francúzska (LFI) naznačila, že poslanci LFI nevyslovia premiérovi dôveru.

Líderka Zelených Marine Tondelierová vymenovanie označila za "zlé pouličné divadlo". Ak premiér bude presadzovať pravicovo orientované politiky ministra vnútra Bruna Retailleaua, jej strana nevysloví vláde dôveru.

Podľa bývalého premiéra Gabriela Attala zo strany Obroda založenej prezidentom Macronom, prinesie vymenovanie Bayroua "dôležitú stabilitu". Poslanci Obrody premiéra v parlamente podporia.



Bayrou je zakladateľom a predsedom centristického Demokratického hnutia (MoDem). V rokoch 2002, 2007 a 2012 kandidoval neúspešne v prezidentských voľbách. Pôsobil tiež ako francúzsky minister školstva a minister spravodlivosti. V rokoch 1999 až 2002 bol poslancom Európskeho parlamentu.

Vo francúzskom parlamente je po predčasných voľbách relatívne rovnomerne zastúpená ľavica, Macronovi centristi, konzervatívci a krajne pravicové RN. Prezident bol preto pod veľkým tlakom, aby vymenoval vládu, ktorá dokáže získať dôveru parlamentu a prijať štátny rozpočet na budúci rok. Macron už avizoval osobitný zákon o rozpočte, ktorý by mal umožniť normálne fungovanie štátu od začiatku budúceho roka.