Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Streetartový umelec odhalil v Paríži maľbu na počesť Floyda a Traorého

Demonštranti kľačia pred policajtmi po potýčkach počas protestu proti policajnej brutalite a rasovej nerovnosti na pamiatku Afroameričana Georgea Floyda. Foto: TASR/AP

Pred budovou súdu v Paríži sa minulý utorok zhromaždilo približne 20.000 ľudí, ktorí žiadali spravodlivosť pre Francúza malijského pôvodu Traorého a pre Floyda.

Paríž 9. júna (TASR) - V Paríži odhalili v utorok veľkú nástennú maľbu slávneho francúzskeho streetartového umelca vystupujúceho pod pseudonymom JR, ktorý si svojím dielom uctil pamiatku Afroameričana Georgea Floyda a Francúza Adamu Traorého. Tento mladý černoch zomrel v roku 2016 pri zatýkaní vo Francúzsku, pripomenula tlačová agentúra AFP.

Traorého smrť spred štyroch rokov sa stala stredobodom obnovených protestov proti policajnej brutalite a rasizmu po celom Francúzsku. Tieto protesty nadviazali na demonštrácie rozhnevaných ľudí v Spojených štátoch po minulomesačnej smrti Floyda za podobných okolností.

Pred budovou súdu v Paríži sa minulý utorok zhromaždilo približne 20.000 ľudí, ktorí žiadali spravodlivosť pre Francúza malijského pôvodu Traorého a pre Floyda. Protestujúci nedbali na zákaz verejných zhromaždení z dôvodu šírenia koronavírusu.

Približne 23.000 ľudí sa zúčastnilo na demonštráciách po celom Francúzsku aj v sobotu 6. júna, kde vyzývali na skoncovanie s policajným násilím. Ďalšie francúzske protesty boli zvolané aj na tento utorok, keď Floyda uložia do hrobu v Houstone v americkom štáte Texas.

Na Oscara nominovaný černošský režisér Ladj Ly, ktorého dramatický film Les Misérables sa takisto zaoberá napätými vzťahmi medzi etnickými menšinami a francúzskou políciou, novinárom povedal, že "nástenná maľba je poctou Adamovi a Georgeovi Floydovi".

Francúzsky minister vnútra Christophe Castaner čelil narastajúcemu hnevu nad správaním francúzskej polície, preto v pondelok oznámil, že bude zakázaný sporný chvat na znehybnenie podozrivej osoby. Ide o "uchopenie pod krk a zároveň dusenie". Tejto metóde sa pripisuje mnoho prípadov udusenia zatýkaných osôb.

Verejnosť pobúrili aj rasistické urážky a poznámky francúzskych policajtov na súkromných účtoch polície na Facebooku.

Traoré (24) zomrel v roku 2016 po tom, čo ho pri rutinnej kontrole totožnosti pritlačili na zem telesnou váhou traja zatýkajúci policajti.

Francúzski špecializovaní lekári minulý piatok uviedli, že Traoré nezomrel na zadusenie na zemi pri zadržiavaní policajtmi a že toto nebola príčina jeho smrti.

Avšak nové vyšetrovanie na podnet Traorého rodiny uvádza, že jeho smrť spôsobila zatýkacia technika.

Na tlačovej konferencii pri odhaľovaní nástennej maľby Traorého sestra Assa znovu v mene rodiny vyzvala, aby boli "títo policajti postavení pred spravodlivosť" za to, čo spravili jej bratovi.

Rodina sa už predtým odmietla stretnúť s ministerkou spravodlivosti Nicole Belloubetovou, kým nebudú podniknuté konkrétne kroky.