Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Štúdia: Pandémiu najlepšie zvládajú Nový Zéland, Vietnam a Taiwan

Žena s ochranným rúškom na zabránenie šíreniu nového koronavírusu si prezerá svoj telefón na ulici v Hanoji 28. januára 2021. Foto: TASR/AP

Správa prichádza v období, keď počet nakazených na celom svete prekročil 100 miliónov a počet obetí presiahol dva milióny.

Sydney 28. januára (TASR) - Nový Zéland, Vietnam a Taiwan sa v úspešnosti, s akou sa krajiny sveta vyrovnávajú s pandémiou koronavírusu, umiestnili spomedzi takmer 100 štátov na prvých troch priečkach. Naopak, Británia a USA tento rebríček uzatvárajú, uviedla vo štvrtok agentúra Reuters na základe údajov sydneyského Lowyho inštitútu.

Tento tzv. index výkonnosti (Performance Index) nezahŕňa pre nedostatok verejne prístupných dát Čínu, v ktorej sa vírus v decembri 2019 prvýkrát objavil.

V prvej desiatke sú vďaka menšiemu počtu hlásených prípadov a počtu úmrtí ešte Thajsko, Rwanda, Island, Austrália, Lotyšsko a Srí Lanka.

Celkovo bolo s využitím dát prístupných k 9. januáru 2021 hodnotených 98 krajín.

Správa prichádza v období, keď počet nakazených na celom svete prekročil 100 miliónov a počet obetí presiahol dva milióny.

USA s viac ako 25 miliónmi potvrdených prípadov sú na 94. priečke, zatiaľ čo India s viac ako 11 miliónmi prípadov na 86. mieste a Británia s najvyšším počtom úmrtí v Európe na 66. mieste.  

Index ukazuje, že krajiny v ázijsko-tichomorskom regióne zvládajú pandémiu najúspešnejšie, zatiaľ čo Európu a USA rýchle rozšírenie ochorenia COVID-19 "ochromilo"

"Úroveň ekonomického rozvoja alebo rozdiely v politických systémoch medzi krajinami mali menší vplyv na výsledky, než sa často predpokladalo alebo zverejňovalo. Všeobecne majú krajiny s menším počtom obyvateľov, so súdržnými spoločnosťami a schopnými inštitúciami komparatívnu výhodu pri riešení globálnej krízy, akou je napríklad pandémia," uviedol vo svojej analýze Lowyho inštitút.