Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Štúdia: Pokles kyslíka rozpusteného vo vode ohrozuje ekosystémy

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Kyslík rozpustený vo vode je pre zdravie vodných ekosystémov rovnako dôležitý ako atmosférický kyslík pre tie suchozemské.

Washington/Berlín 6. augusta (TASR) – Množstvo kyslíka rozpusteného vo vode rapídne klesá. Podľa vedcov ide o jedno z najvážnejších rizík ohrozujúcich systém podpory života na Zemi. TASR informuje na základe správy vo vedeckom časopise Nature Ecology & Evolution.

Kyslík rozpustený vo vode je pre zdravie vodných ekosystémov rovnako dôležitý ako atmosférický kyslík pre tie suchozemské. Vodné ekosystémy sú zdrojom príjmov a obživy pre niekoľko miliárd ľudí, výrazný pokles množstva kyslíka rozpusteného vo vode preto vyvoláva znepokojenie.

Štúdiu vypracovali vedci z Belgicka, Francúzska, Nemecka, Kanady a USA, ktorí pridanie deoxidácie vody navrhujú na zoznam tzv. planetárnych medzí. Ten v aktuálnej podobe uvádza deväť oblastí vytyčujúcich medze, "v ktorých sa ľudstvo počas nasledujúcich generácií môže naďalej rozvíjať a prosperovať".

V súčasnosti to sú klimatická zmena, zvyšovanie kyslosti (acidifikácia ) oceánov, poškodenie stratosférickej ozónovej vrstvy, biogeochemické toky fosforu a dusíka, rýchlosť straty biologickej rozmanitosti, zdroje sladkej vody, strata pôdy, atmosférické aerosóly a chemické znečistenie.

"Pozorovaný pokles množstva kyslíka v sladkovodných a morských ekosystémoch Zeme predstavuje ďalší proces (z kategórie) planetárnych medzí kriticky dôležitý pre integritu ekologických a sociálnych systémov Zeme. Tento proces reaguje na zmeny v iných planetárnych medziach a zároveň ich aj reguluje," uvádzajú autori štúdie.

Množstvo kyslíka rozpusteného vo vode môže klesať z viacerých dôvodov, jedným je stúpajúca teplota vody. Teplá voda nedokáže viazať toľko kyslíka ako studená, otepľovanie atmosféry a oceánov vplyvom klimatickej zmeny preto znižuje množstvo kyslíka rozpusteného vo vode.

Ďalším dôvodom môže byť vyššia spotreba kyslíka ako dokážu jeho producenti nahradiť. Prívaly organickej hmoty a živín z hnojív, odpadových vôd a priemyselného odpadu môžu prudko zvyšovať množstvo rias a baktérií vo vode, ktoré v nej rozpustený kyslík rýchlo vyčerpajú.

Autori štúdie preto žiadajú sústredené celosvetové úsilie a výskum poklesu množstva kyslíka v "modrých" častiach našej planéty a tiež schválenie právnych predpisov, ktoré mu zabránia.

"Zníženie emisií skleníkových plynov, odplavovania živín a prísunu organického uhlíka (napríklad z neošetrených odpadových vôd) môže spomaliť a potenciálne i zvrátiť pokles množstva kyslíka rozpusteného vo vode," uvádzajú autori štúdie. "Zaradenie poklesu množstva kyslíka do zoznamu planetárnych medzí (pomôže) klásť väčší dôraz na toto úsilie," dodávajú vedci.