Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Štúdia: Riziko hospitalizácie je pri omikrone nižšie ako pri delte

Ilustarčné foto. Foto: TASR/AP

Ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali, majú podľa britských odborníkov riziko hospitalizácie po nákaze novým variantom nižšie až o polovicu.

Londýn 22. decembra (TASR) - Pravdepodobnosť potreby vyhľadať lekársku pomoc po nákaze variantom omikron je o 15 až 20 percent nižšia ako pri variante delta. Tvrdia to britskí vedci z elitnej univerzity Imperial College v Londýne, ktorí v stredu publikovali predbežné výsledky svojej najnovšej štúdie.

"Odhady naznačujú, že prípady nákazy omikronom majú v priemere o 15 až 20 percent znížené riziko akejkoľvek hospitalizácie a približne o 40 až 45 percent znížené riziko hospitalizácie, ktorá povedie k pobytu v nemocnici na jednu alebo viac nocí," uvádzajú vedci v publikovanom dokumente.

Ľudia, ktorí už COVID-19 prekonali, majú podľa britských odborníkov riziko hospitalizácie po nákaze novým variantom nižšie až o polovicu. Vedci napriek tomu varujú, že omikron môže spôsobiť preťaženie britského zdravotného systému (NHS).

"Vzhľadom na vysokú prenosnosť variantu omikron existuje aj naďalej možnosť, že zdravotnícke služby budú čeliť náporu pacientov, ak budú nové prípady nákazy naďalej pribúdať tempom, ktoré bolo zaznamenané v uplynulých týždňoch," uviedol riaditeľ Centra pre globálnu analýzu infekčných chorôb (MRC GIDA) Neil Ferguson.

Cieľom najnovšej štúdie bolo pomôcť spresniť matematické modely potenciálneho dopytu po zdravotnej starostlivosti, aby sa britské úrady vedeli lepšie pripraviť na vlnu spôsobenú omikronom.

Spojené kráľovstvo v stredu oznámilo, že zaznamenalo viac ako 100.000 nových potvrdených prípadov nákazy za 24 hodín. Ide o najvyšší počet od začiatku pandémie.