Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

ŠTÚDIA: Účinnosť vakcíny od Moderny časom klesá

Na archívnej snímke ampulka s vakcínou proti ochoreniu Covid-19 od spoločnosti Moderna. Foto: TASR/AP

Moderna požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o schválenie tretej dávky svojej vakcíny proti covidu 1. septembra.

Chicago 16. septembra (TASR) - Nové dáta z rozsiahlej klinickej štúdie spoločnosti Moderna týkajúce sa jej očkovacej látky proti koronavírusu ukazujú, že účinnosť vakcíny s narastajúcim časom klesá. Oznámila to v stredajšom tlačovom vyhlásení firma Moderna Inc. Podľa výrobcu to znamená, že potrebná je i tretia, podporná dávka, píše agentúra Reuters.

Viaceré nedávne štúdie naznačovali, že vakcína od Moderny s pribúdajúcim časom vykazuje lepšiu účinnosť v porovnaní s očkovacou látkou od konzorcia Pfizer/BioNTech. Podľa expertov to zrejme súviselo s mierne dlhším intervalom medzi prvou a druhou dávkou, ako aj s väčším množstvom účinných látok. Obe vakcíny sú podľa výsledkov tretej fázy testov mimoriadne účinné v súvislosti s ochranou pred chorobou COVID-19.

Zo stredajšej - dosiaľ nerecenzovanej - štúdie však vyplýva, že u ľudí zaočkovaných zhruba pred 13 mesiacmi sa v porovnaní s osobami, ktorí dostali vakcínu pred ôsmimi mesiacmi, objavila vyššia miera nákazy. Na testoch sa zúčastnilo 14.000 dobrovoľníkov zaočkovaných od júla do októbra 2020 a 11.000 ľudí, ktorí boli pôvodne v skupine dostávajúcej len placebo a vakcínu im podali v termíne od vlaňajšieho decembra do marca 2021.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


Autori štúdie zaznamenali 88 prípadov nákazy u ľudí, ktorí boli zaočkovaní len nedávno, a 162 prípadov u tých, čo dostali vakcínu vlani. Vážnych prípadov - čo je hlavný znak hodnotenia klesajúcej ochrany - evidovali však len 19.

Moderna požiadala americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) o schválenie tretej dávky svojej vakcíny proti covidu 1. septembra.

Moderna takisto poukázala na dve štúdie, ktoré dokazujú, že jej vakcína zaisťuje dlhodobú ochranu voči vážnemu priebehu ochorenia. V štúdii kalifornskej spoločnosti Kaiser Permanente vykonanej v dobe šírenia nákazlivého variantu delta vedci zistili, že vakcína mala účinnosť 87 percent vzhľadom na zabránenie diagnóze a 96 percent ohľadne vyhnutia sa hospitalizácii s covidom. Výskumníci analyzovali dáta viac ako 352.000 ľudí zaočkovaných oboma dávkami vakcíny a rovnaký počet nezaočkovaných jednotlivcov v podobnom veku a s podobnými rizikovými faktormi.

Spoločnosť pripomenula i štúdiu Centra na kontrolu a prevenciu chorôb (CDCP) zverejnenú minulý týždeň, ktorá sa zaoberala dátami týkajúcimi sa vyše 32.000 návštevníkov stredísk urgentnej starostlivosti, pohotovosti a nemocníc v deviatich štátoch USA a väčších mestách. Z výsledkov vyplynulo, že vakcína od Moderny mala 95-percentnú účinnosť v prevencii hospitalizácie pri všetkých vekových skupinách. Vakcína od Pfizer/BioNTech dosiahla úspešnosť 80 percent a od firmy Johnson & Johnson 60 percent.