Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Štyri krajiny predložili plán na zrýchlené prerozdeľovanie migrantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta chcú svoj návrh predložiť na nadchádzajúcom zasadnutí ministrov vnútra EÚ, naplánovanom na 8. októbra v Luxemburgu.

Brusel 2. októbra (TASR) - Štyria členovia Európskej únie budú požadovať odsúhlasenie plánu na vytvorenie "zrýchleného systému" preberania migrantov, ktorí boli zachránení z člnov v Stredozemnom mori, ich prerozdeľovania medzi ochotné krajiny a navracania, ak migranti nepožiadajú o azyl alebo naň nemajú nárok. Uviedla to v utorok tlačová agentúra AP, ktorá sa odvoláva na vyhlásenie získané organizáciou na monitorovanie občianskych slobôd Statewatch.

Podľa tohto zdroja chcú Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Malta svoj návrh predložiť na nadchádzajúcom zasadnutí ministrov vnútra EÚ, naplánovanom na 8. októbra v Luxemburgu. V návrhu predpokladajú, že preverovanie migrantov, relokácia žiadateľov o azyl a navracanie po ich prípadnom odmietnutí nepotrvá dokopy dlhšie než štyri týždne.

Agentúra AP uviedla, že v utorok jej potvrdili pravosť tohto vyhlásenia. Dokument bol spísaný pred stretnutím ministrov vnútra spomínaných krajín, ktoré sa konalo 23. septembra na Malte, účastníci ho však nezverejnili. Na vtedajšej schôdzke sa zúčastnili ako pozorovatelia aj ministerka z Fínska, ktoré v súčasnosti predsedá Rade EÚ, ako aj príslušný eurokomisár.

Navrhovaný systém má byť založený na "vopred daných prísľuboch" týkajúcich sa prijímania žiadateľov o azyl a má zahŕňať zefektívnenie súčasných postupov. Žiadne podrobnosti však zatiaľ nie sú známe.

Nový systém má fungovať najmenej šesť mesiacov, pokiaľ nenastane dramatické zvýšenie počtu prichádzajúcich migrantov. EÚ má zapojeným krajinám poskytovať "finančnú, technickú a operačnú podporu".

Už vyše roka Taliansko a Malta bránia humanitárnym lodiam, aby v ich prístavoch zakotvili alebo nechali vystúpiť migrantov zachránených na mori. Výsledkom sú patové situácie, keď zachránení migranti čakajú na mori celé týždne, kým iné krajiny EÚ prisľúbia aspoň ich čiastočné prijatie.