Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 30. november 2024Meniny má Ondrej a Andrej
< sekcia Zahraničie

Súd v KĽDR udelil kanadskému duchovnému doživotie

Na archívnej snímke z 30. júla 2015 kanadský duchovný Hyeon Soo Lim počas tlačovej Konferencie v Pchjongjangu. Najvyšší súd v Severnej Kórei ho odsúdil 16. decembra 2015 na doživotie ťažkých prác za rozvratnú činnosť. Foto: TASR

KĽDR má veľmi prísne opatrenia zamerané proti misionárskym a náboženským aktivitám, ktoré považuje za ohrozenie postavenia tamojšieho vládneho režimu.

Pchjongjang 16. decembra (TASR) - Na doživotie ťažkých prác za "rozvratnú činnosť" voči štátu odsúdil dnes najvyšší súd v Severnej Kórei kanadského duchovného juhokórejského pôvodu Hyeon Soo Lima. Odsúdený, ktorého KĽDR zadržiava už od februára, si verdikt vypočul po krátkom procese. Píše o tom spravodajský server stanice CNN.

"Najvyšší súd oznámil, že Lim je vinný zo spolčenia sa s USA a Južnou Kóreou proti KĽDR vo veci vyvolávania rozruchu okolo ľudských práv, ako aj vykonštruovania a rozširovania falošných propagandistických materiálov, ktoré poškodzujú obraz krajiny," napísala čínska agentúra Sinchua, citujúc vyjadrenie súdu.

Lim (60) emigroval do Kanady z Južnej Kórey v roku 1986 a je kanadským občanom. V Toronte sa staral o 3000-člennú kórejskú presbyteriánsku farnosť. Do KĽDR vycestoval 31. januára z Číny na rutinnú humanitárnu misiu. Predtým Severnú Kóreu navštívil viac než 100-krát, uviedol hovorca jeho rodiny.

Cieľom jeho cesty bolo podporiť humanitárne projekty v KĽDR, kde jeho farnosť podporuje miestny ústav sociálnej starostlivosti, materskú školu a detský domov.

Lim sa na júlovej tlačovej konferencii zvolanej úradmi KĽDR priznal k sprisahaniu so zámerom zvrhnúť severokórejskú vládu. Ďalší cudzinci zadržaní v Severnej Kórei, ktorí boli neskôr prepustení, však uviedli, že ich počas väznenia k podobným výrokom a priznaniam prinútili.

KĽDR má veľmi prísne opatrenia zamerané proti misionárskym a náboženským aktivitám, ktoré považuje za ohrozenie postavenia tamojšieho vládneho režimu. Už ponechanie biblie na verejnom mieste môže viesť k zatknutiu a tvrdému postihu. USA i Kanada vystríhajú svojich občanov pred cestou do KĽDR.