Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Zahraničie

Súd v Paríži sa po 25 rokoch zaoberá financovaním Balladurovej kampane

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Táto aféra vyplávala na povrch počas vyšetrovania atentátu v pakistanskom meste Karáči z roku 2002, pri ktorom prišlo o život 11 francúzskych zamestnancov Riaditeľstva stavby lodí (DCN).

Paríž 8. októbra (TASR) - Súd v Paríži od pondelka vypočúva šesticu mužov podozrivých z nečistého financovania kampane expremiéra Édouarda Balladura, ktorý sa o post francúzskeho prezidenta uchádzal pred 25 rokmi, vo voľbách v roku 1995.

Táto aféra vyplávala na povrch počas vyšetrovania atentátu v pakistanskom meste Karáči z roku 2002, pri ktorom prišlo o život 11 francúzskych zamestnancov Riaditeľstva stavby lodí (DCN).

Vyšetrovatelia tohto útoku spočiatku pracovali s hypotézou, že ide o atentát, ktorého sa mohla dopustiť teroristická sieť al-Káida. Neskôr však prišli na tézu, že útok spáchaný pomocou výbušniny nastraženej v aute mohol byť pomstou za zastavenie toku ilegálne vyplácaných provízií, z ktorých svojho času plynuli peniaze na financovanie Balladurovej kampane.

Podľa názoru vyšetrovateľov mohlo k zastaveniu prúdu financií dôjsť po tom, ako Balladur po prvom kole volieb vypadol z boja o prezidentský úrad a ich neskorší víťaz, Jacques Chirac, zatvoril "kohútik", z ktorého tiekli aj financie pre Balladurov tím.

Chirac totiž po svojom zvolení ratifikoval medzinárodný dohovor zakazujúci prax vyplácania provízií, čím súčasne stopol aj údajné vyplácanie úplatkov Pakistanu.

Bývalý francúzsky protiteroristický sudca Marc Trévidic, ktorý atentát v Karáči vyšetroval, v rozhovore pre spravodajský portál France Info uviedol, že mnohým ľuďom sa nepáčilo, ako "sme snorili" pri vyšetrovaní finančného aspektu prípadu známeho ako aféra Karáči. Štát nechce, aby sa na verejnosť dostali dôkazy jeho veľkých zlyhaní, uviedol Trévidic.

Po rokoch vyšetrovania prípadu totiž vyšetrujúci sudcovia odhadujú, že takzvanej sieti K (narážka na kráľa Saudskej Arábie) bolo v podobe "neprimeraných" a "premrštených" provízií a "retroprovízií" vyplatených údajne až 300 miliónov eur, informoval portál Euronews.

Trévidic zdôraznil, že pravdu o pozadí tejto aféry chcú poznať najmä rodiny obetí a zranení v atentáte. Aj preto, ako napísal v utorok portál Actu.fr, sa niektorí z pozostalých žijúci v Normandii dostavili v pondelok pred súd v Paríži, kde sa v utorok začína vypočúvanie.

Ako informovala spravodajská stanica RFI, pred francúzsky súd v pondelok nepredstúpili páchatelia či objednávatelia atentátu v Karáči. Šestica mužov je totiž obvinená z toho, že boli zapletení do zneužívania finančných aktív v podobe systému vyplácania provízií, ktorého "stopnutie" malo po niekoľkých rokoch za následok atentát v Karáči - ako odvetu či pomstu.

V šestici mužov, ktorých od pondelka súdia v Paríži, sú traja politici: Nicolas Bazire (bývalý riaditeľ Balladurovej kampane), Renaud Donnedieu de Vabres (bývalý poradca ministra Léotarda), a Thierry Gaubert (vtedajší člen kancelárie ministra financií Nicolasa Sarkozyho).

Pred súd predstúpil aj jeden podnikateľ - Dominique Castellan, bývalý šéf medzinárodnej sekcie už bývalého vedenia zbrojárskeho lodiarskeho podniku DCN, ktorý sa medzičasom zmenil na Naval Group.

Na lavici obžalovaných sú aj dvaja sprostredkovatelia - francúzsky obchodník libanonského pôvodu Ziad Takieddine a španielsky sprostredkovateľ libanonského pôvodu Abdul Rahman el-Assir. Práve poslední dvaja mali z kontraktov za ponorky financovať Balladurovu prezidentskú predvolebnú kampaň.

Od kauzy tejto šestice sú odčlenené prípady Balladura a ministra obrany v jeho vláde Francoisa Léotarda, ktoré boli delegované na Súdny dvor republiky (CJR). Sudca Trévidic si však myslí, že Balladur a Léotard mali predstúpiť pred súd so šiestimi spolupodozrivými v prípade Karáči.

Léotard sa bude zodpovedať za to, že zosnoval skrytý systém v rámci zmlúv o predaji zbraní Pakistanu -- troch ponoriek triedy Agosta -- a troch fregát Saudskej Arábii. Léotard ako minister obrany v Balladurovej vláde vydal podľa obžaloby inštrukcie, aby tieto predaje mohli byť deficitné, pričom deficitné najmä z dôvodu pochybných provízií, uviedli francúzske médiá. Tieto peniaze potom šli na účet prezidentskej kampane.

Balladur sa bude zodpovedať za zneužitie týchto prostriedkov: ide o sumu vyše desiatich miliónov frankov (takmer dva milióny eur). Balladur sa počas výsluchov obhajoval napríklad tým, že od svojich podriadených žiadal, aby "zákony boli dodržané". Súčasne vyhlasoval, že "nemal prostriedky všetko kontrolovať."

Na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom sa dočasne obnovujú kontroly

Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku, s následným prenosom a šírením tohto ochorenia v SR.

,aktualizované 

- Na hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom sa od utorka (8. 4.) dočasne obnovujú kontroly. Potrvajú do 8. mája. Dôvodom je výskyt slintačky a krívačky u hovädzieho dobytka vo viacerých lokalitách v Maďarsku.

- Zamestnanci Slovenského hydrometeorologického ústavu varujú pred krízou, ktorá ohrozuje jeho odbornú integritu, prevádzkyschopnosť aj medzinárodné renomé. Adresovali preto otvorený list vedeniu, Ministerstvu životného prostredia SR, Úradu vlády SR a verejnosti.

- Investičným partnerom v systéme štátom podporovaného nájomného bývania by sa mala stať aj investičná spoločnosť Slovak Affordable Living SICAV.

- Za nežiaducu označilo Rusko japonskú mimovládnu organizáciu Združenie pre problematiku Severných území, ktorá lobuje za to, aby boli Japonsku vrátené štyri sporné ostrovy ležiace pri Hokkaide.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky. Investovať by mohli do infraštruktúrnych projektov, ktoré prinesú Slovensku hospodársky alebo sociálny úžitok.

- Predstavitelia koaličného Hlasu-SD sú pripravení diskutovať na koaličnej rade aj o návrhu predsedu SNS Andreja Danka na zrušenie dane z finančných transakcií.

- Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má nový štatút, ktorý zohľadňuje zmeny kompetenčného zákona.

- Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ). Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom pondelkovom rokovaní.

- Na severe Grécka klesli v noci na pondelok teploty až o 20 stupňov Celzia a dostali sa do mínusových hodnôt. Na viacerých miestach vrátane mesta Solún dokonca snežilo.

- Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) predloží na vládu zákon, ktorým chce umožniť dôchodkovým správcovským spoločnostiam (DSS) investovať majetok z 2. piliera do infraštrukturálnych projektov.

- Prokurátorovi Generálnej prokuratúry (GP) SR sa v nedeľu (6.4.) v noci vyhrážali umiestnením bomby v byte. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka takéto prejavy neznášanlivosti dôrazne odmieta.

- Francúzska polícia zmarila prípravy teroristického útoku, ktorý sa mal odohrať podľa scenára podobného teroristickým atentátom z 13. novembra 2015. V súvislosti s týmto prípadom polícia zadržala dvoch mužov.

- Zbierka Deň narcisov určená na pomoc pacientom s rakovinou sa bude v uliciach Slovenska konať vo štvrtok 10. apríla. Prispieť inou formou sa dá už od pondelka.

- Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) uplynulý týždeň zasahovali pri požiaroch 231-krát, najviac v Košickom kraji (58). Celkovo vykonali 754 zásahov.

- Stredné školy zostanú v pondelok v dôsledku hrozieb v meste Duisburg v nemeckej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko zatvorené, uviedla tamojšia polícia.

- Hokejisti Montrealu zvíťazili v noci na pondelok v zámorskej NHL na ľade Nashvillu 2:1 a posilnili si pozíciu v boji o play off.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.