Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 6. november 2024Meniny má Renáta
< sekcia Zahraničie

Zásah zimbabwianskej armády bol legálny, vojaci sa stiahli z Harare

Na archívnej snímke zimbabwiansky prezident Robert Mugabe (vľavo) a jeho manželka Grace. Foto: TASR/AP

Súd vo svojom rozhodnutí v kauze uviedol, že armáda svojím konaním zabezpečila, aby sa do exekutívnych funkcií nedostali nevolení zástupcovia - podľa Reuters ide zjavne o narážku na Grace Mugabeovú.

Harare 26. novembra (TASR) - Zásah zimbabwianskej armády, ktorý viedol k demisii dlhoročného prezidenta krajiny Roberta Mugabeho, označil zimbabwiansky najvyšší súd za legálny. Odborníci sa však domnievajú, že toto súdne rozhodnutie by mohlo byť nebezpečným precedensom. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.

K zverejneniu nálezu súdu došlo v čase, keď sa vojenské velenie snaží presvedčiť verejnosť, že nedávne udalosti neboli štátnym prevratom.

Zimbabwianska armáda zasiahla do politického života krajiny pred dvoma týždňami po tom, ako odvolanie viceprezidenta Emmersona Mnangagwu z funkcie vyvolalo obavy, že 93-ročný Mugabe sa chystá odovzdať moc v krajine svojej manželke Grace, ktorá je veľmi neobľúbená.

Súd vo svojom rozhodnutí v kauze uviedol, že armáda svojím konaním zabezpečila, aby sa do exekutívnych funkcií nedostali nevolení zástupcovia - podľa Reuters ide zjavne o narážku na Grace Mugabeovú.

Zimbabwiansky najvyšší súd v rovnaký deň prijal aj ďalší verdikt, v ktorom označil Mnangagwovo odvolanie z funkcie viceprezidenta za protizákonné.

Mnangagwa v piatok zložil ústavou predpísaný prezidentský sľub a stal sa hlavou štátu.

Obe tieto rozhodnutia súdu medzičasom zožali kritiku nielen od odborníkov na právo, ale aj od Mugabeových spojencov.

Riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch pre južnú Afriku, Dewa Mavhinga, označil rozhodnutia súdu za "neuveriteľné a zvláštne".

Miestny advokát Alex Magaisa zasa varoval, že spomínané súdne rozhodnutia sa môžu obrátiť proti Mnangagwovej vláde v podobe zasahovania armády do záležitostí novej zimbabwianskej vlády.

Pred súdy v sobotu predstúpil exminister financií Ignatius Chombo a ďalší Mugabeho blízki spolupracovníci, ktorí sa zhodne sťažovali na brutalitu vojakov po svojej internácii a vzatí do väzby.

Chombo bol následne súdom obvinený z korupcie vrátane pokusu o spreneveru finančných prostriedkov centrálnej banky, ku ktorej údajne došlo v roku 2004.

Agentúra Reuters informovala, že obrnené vozidlá a vojaci, ktorí v uplynulých dňoch hliadkovali pred vládnymi budovami, parlamentom a súdmi, sa v sobotu v skorých ranných hodinách vrátili do kasární Inkomo v blízkosti Harare.