Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Sudánska armáda a protestné hnutie uzavreli ďalšiu dohodu

Sudánski prodemokratickí stúpenci oslavujú po tom, ako sudánska vládnuca vojenská rada a vodcovia protestného hnutia uzavreli ďalšiu dohodu, ktorá má vytvoriť podmienky na prechod k civilnému režimu v tejto krajine v sobotu 17. augusta 2019. K podpisu predbežnej dohody o tomto postupe došlo 4. augusta. Rokovania medzi oboma sudánskymi tábormi sprostredkovali Africká únia a Etiópia. Foto: FOTO TASR/AP

Dokument nazvaný "ústavná deklarácia" podpísali podpredseda vojenskej rady Muhammad Hamdán Dagalú a zástupca Zväzu za slobodu a zmenu, zastrešujúceho protestné skupiny, Ahmad Rabíja.

Chartúm 17. augusta (TASR) - Sudánska vládnuca vojenská rada a vodcovia protestného hnutia uzavreli v sobotu ďalšiu dohodu, ktorá má vytvoriť podmienky na prechod k civilnému režimu v tejto krajine. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Dokument nazvaný "ústavná deklarácia" podpísali podpredseda vojenskej rady Muhammad Hamdán Dagalú a zástupca Zväzu za slobodu a zmenu, zastrešujúceho protestné skupiny, Ahmad Rabíja. Na obrade v sudánskom hlavnom meste Chartúm sa zúčastnili aj viacerí zahraniční predstavitelia vrátane premiérov z Etiópie a Egypta.

Novopodpísaná dohoda vychádza z "politickej deklarácie", ktorú zástupcovia armády a protestného hnutia podpísali 17. júla. Formalizuje vytvorenie prechodnej vlády na čele s 11-člennou radou pozostávajúcou zo šiestich civilistov a piatich príslušníkov armády.

K podpisu predbežnej dohody o tomto postupe došlo 4. augusta. Rokovania medzi oboma sudánskymi tábormi sprostredkovali Africká únia a Etiópia.

Najnovšia dohoda vznikla po takmer ôsmich mesiacoch protestov v Sudáne. Tie boli namierené spočiatku proti dlhoročnému autokratickému prezidentovi Umarovi Bašírovi a následne proti vojenskej rade, ktorá prevzala v apríli moc po Bašírovom zosadení. Napätie medzi protestujúcimi a vojenským vedením sa vystupňovalo po zásahu z 3. júna, keď bezpečnostné zložky zasiahli proti dlhotrvajúcemu okupačnému protestu v Chartúme, pričom desiatky ľudí usmrtili.