Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Sullivan a Wang I očakávajú v Pekingu prínosné rokovania

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I povedal Sullivanovi, že očakáva zásadné a konštruktívne rokovania.

Peking 27. augusta (TASR) - - Poradca prezidenta USA Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan a čínsky minister zahraničných vecí Wang I v utorok v Pekingu uviedli, že očakávajú prínosné rokovania. Hovoriť majú o napätí v juhovýchodnej Ázii i vzájomných vzťahoch. TASR informuje podľa agentúry AFP.

"Budeme sa zaoberať širokou škálou záležitostí vrátane záležitostí, v ktorých sa zhodneme, a záležitostí... kde sa stále vyskytujú rozdiely, ktoré musíme riešiť účinne a zásadne," povedal Sullivan, ktorý do Číny pricestoval v utorok.

Wang I povedal Sullivanovi, že očakáva zásadné a konštruktívne rokovania. Takisto chce dosiahnuť pokrok vo vzťahoch medzi Čínou a USA smerom k vízii zo San Francisca, čím označil plán, o ktorom vlani v novembri v tomto kalifornskom meste hovorili americký prezident Biden a čínsky líder Si Ťin-pching.

Japonsko a Filipíny, ktorí sú obaja spojencami USA, Čínu v posledných týždňoch vinia zo zvyšovania napätia v regióne. Tokio tvrdí, že Peking narúša japonský vzdušný priestor a Manila hovorí o ohrozovaní mieru v juhovýchodnej Ázii.

Predstaviteľka americkej vlády pred Sullivanovou návštevou uviedla, že rokovania s čínskymi predstaviteľmi sa zameranú na sporné námorné trasy. "Sme odhodlaní uskutočňovať investície, posilňovať naše spojenectvá a podnikať spoločné kroky v oblasti technológií a národnej bezpečnosti, ktoré podniknúť musíme," povedala.

Potvrdila úsilie zo strany USA o zodpovedný prístup v oblasti konkurencie a pripomenula aj obmedzenia americkej vlády na vývoz niektorých technológií do Číny. Takisto uviedla, že USA na Čínu zatlačia aj v spojitosti s jej vojenským, diplomatickým a hospodárskym tlakom na Taiwan.

Sullivan podľa AFP vyjadrí znepokojenie zo strany Spojených štátov v spojitosti s podporou, ktorú Čína poskytuje ruskému obrannému priemyslu. Peking tvrdí, že Kyjevu ani Moskve neposiela vojenskú pomoc - na rozdiel od Spojených štátov a ďalších západných spojencov Ukrajiny.

Ide o prvú návštevu poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť v Číne od roku 2016, pripomína AFP. Túto ázijskú krajinu vtedy navštívila Susan Riceová, ktorá tento post zastávala v rokoch 2013 až 2017.

Sullivan a Wang I sa za posledného poldruha roka stretli štyrikrát — vo Washingtone, Viedni, na Malte a v Bangkoku — a vlani v novembri v Kalifornii počas summitu Bidena a čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Moderné dejiny vzťahov USA s Čínou sa začali v roku 1971, keď Peking tajne navštívil Henry Kissinger, v tom čase poradca pre národnú bezpečnosť amerického prezidenta Richarda Nixona, pripomína AFP.