Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

Summit EÚ: Lídri všetkých členských štátov sa zídu prvýkrát od brexitu

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Summit zameraný na migráciu a vzťahy s Ruskom sa bude odohrávať v tieni humanitárnej krízy v sýrskom meste Aleppo a v čase, keď je pre hroziaci neúspech obchodnej dohody s Kanadou v stávke renomé EÚ.

Brusel 20. októbra (TASR) – Všetkých 28 lídrov členských štátov Európskej únie sa dnes v Bruseli stretnú prvýkrát od britského rozhodnutia opustiť spoločenstvo. Summit zameraný na migráciu a vzťahy s Ruskom sa bude odohrávať v tieni humanitárnej krízy v sýrskom meste Aleppo a v čase, keď je pre hroziaci neúspech obchodnej dohody s Kanadou v stávke renomé EÚ.

Summit sa začne témou, ktorá v ostatných mesiacoch v Únii dominuje, teda migráciou. Hlavným bodom budú dohody s piatimi africkými štátmi - Senegalom, Mali, Nigerom, Nigériou a Etiópiou –, ktoré majú zabrániť masovej imigrácii do EÚ a umožniť vracanie nelegálnych migrantov.

Migrácii sa únijní lídri venovali aj v septembri počas neformálneho summitu v Bratislave. Jedným z bodov bratislavskej "cestovnej mapy" bolo posilnenie ochrany vonkajších hraníc EÚ. Stály predstaviteľ Slovenskej republiky pri EÚ Peter Javorčík očakáva, že zaznie výzva, aby členské štáty splnili svoje záväzky a poskytli novovzniknutej európskej pohraničnej a pobrežnej stráži dostatok personálu a techniky.

"My ako slovenské predsedníctvo budeme dávať odpočet, kde sme, kde sa nachádza Únia," vyhlásil Javorčík. Slovenský premiér Robert Fico účastníkov summitu oboznámi s tým, ako EÚ pokročila v uplatňovaní "cestovnej mapy" prijatej na septembrovom neformálnom stretnutí, dodal.

Reforma európskej azylovej politiky vrátane dublinského systému by podľa diplomatických zdrojov dnes nemala byť predmetom rokovaní. Diskusia o tejto téme je údajne naplánovaná až na decembrový summit.

Pozornosť sa upiera na večerné rokovania venované vzťahom medzi EÚ a Ruskom, čo súvisí s dianím v Sýrii. Únijní ministri zahraničných vecí v pondelok v Luxemburgu prijali vyhlásenie, ktorým vyzývajú sýrsku vládu a jej podporovateľov, aby ukončili bombardovanie Aleppa, umožnili vjazd humanitárnych konvojov do mesta a snažili sa o politické riešenie konfliktu.

V tejto súvislosti sa lídri členských štátov budú zaoberať rozšírením sankcií voči sýrskym predstaviteľom zodpovedným za masakre civilistov. Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov ale nebude táto téma spojená so sankciami, ktorým Rusko čelí pre agresiu na Ukrajine. Tie by mali byť na programe decembrového summitu.

Vo štvrtok zaznejú vyhlásenia britskej premiérky Theresy Mayovej súvisiace s odchodom Spojeného kráľovstva z Únie a holandského premiéra Marka Rutteho k aprílovému referendu, v ktorom Holanďania odmietli uzavretie asociačnej dohody s Ukrajinou. TASR o tom informovali nemenované diplomatické zdroje.

Piatok bude venovaný európskej obchodnej politike, predovšetkým obchodnej dohoda CETA s Kanadou. Minulý týždeň jej podpis zablokovalo rozhodnutie valónskeho regionálneho parlamentu. Ak ju v piatok lídri EÚ neodobria, zruší sa summit EÚ-Kanada naplánovaný na 27. októbra.

Podľa diplomatických zdrojov by sa mali európske politické špičky venovať aj Číne. Únia na jednej strane uvažuje o tom, že jej udelí štatút trhovej ekonomiky, ale na druhej strane zvažuje ochranné opatrenia, ktorými by ochránila európskych oceliarov pred prílevom príliš lacnej čínskej oceli.