Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 4. január 2025Meniny má Drahoslav
< sekcia Zahraničie

Suspendovaný juhokórejský prezident ignoroval predvolanie na výsluch

Na archívnej snímke juhokórejský prezident Jun Sok-jol vystupuje v prezidentskom paláci v Soule. Foto: TASR/AP

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry sa teraz očakáva, že Úrad pre vyšetrovanie korupcie požiada súd o vydanie zatykača na Juna.

Soul 29. decembra (TASR) - Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol nereagoval ani na tretie predvolanie na výsluch na úrade na boj proti korupcii, ktorý spolu s prokuratúrou vyšetruje jeho vyhlásenie stanného práva začiatkom decembra. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Jonhap, podľa ktorej narastá pravdepodobnosť, že vyšetrovací orgán podá súdny príkaz na zatknutie Juna.

Jun sa mal na výsluch dostaviť v nedeľu o desiatej hodine miestneho času. Suspendovaný prezident pritom ignoroval aj predchádzajúce dve predvolania, ktoré boli naplánované na 18. a následne 25. decembra.

Podľa juhokórejskej tlačovej agentúry sa teraz očakáva, že Úrad pre vyšetrovanie korupcie požiada súd o vydanie zatykača na Juna. Tri predvolania na výsluch sa zvyčajne považujú za maximum predtým, ako vyšetrovací orgán požiada o vydanie zatykača na podozrivého, konštatuje Jonhap.

Junov opakovane vyjadrený nesúhlas s predvolaním a nedostavenie sa na výsluch vyvolali kritiku a výzvy opozície na jeho zatknutie. Ako dôvod pre tento krok sa uvádzali obavy z možného zničenia dôkazov.

V televíznom prejave 7. decembra, štyri dni po vyhlásení stanného práva, pritom Jun povedal, že sa nebude vyhýbať právnej a politickej zodpovednosti za svoje činy.

Jun dňa 3. decembra nečakane vyhlásil stanné právo a obvinil opozíciu z protištátnych aktivít. Opozícia následne vyhlásila, že sa dopustil vzbury a zneužitia moci. Jun obvinenia odmieta a podľa právnych zástupcov sa proti nim bude brániť na súde. Parlament prezidentovi pozastavil výkon funkcie, kým ústavný súd nerozhodne o jeho odvolaní alebo obnovení jeho prezidentských právomocí.

Prokuratúra, polícia a úrad pre vyšetrovanie korupcie začali vyšetrovanie Juna i ďalších predstaviteľov na základe podozrenia, že sa dopustili vzbury, zneužitia právomoci a iných trestných činov, čo môže mať za následok doživotné väzenie alebo dokonca trest smrti.

Vzbura je jedným z mála obvinení, na ktoré juhokórejský prezident nemá imunitu.