Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Švajčiarsko pred summitom o Ukrajine eviduje nárast kyberútokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR Michal Svítok

Účasť na rokovaniach 15. a 16. júna v stredisku Bürgenstock dosiaľ potvrdilo 90 krajín a organizácií, pozvánku dostalo približne 160 krajín.

Bern 10. júna (TASR) - Švajčiarsko, ktoré bude onedlho hostiť mierový summit o Ukrajine, v posledných týždňoch zaznamenalo nárast kybernetických útokov a dezinformácií, oznámila v pondelok tamojšia prezidentka Viola Amherdová. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.

Účasť na rokovaniach 15. a 16. júna v stredisku Bürgenstock dosiaľ potvrdilo 90 krajín a organizácií, pozvánku dostalo približne 160 krajín. Rusko pozvané nebolo, ale podľa švajčiarskej vlády je cieľom summitu "spoločne definovať plán", ako zapojiť Kyjev aj Moskvu do budúceho mierového procesu.

Moskva označila konferenciu vzhľadom na svoju neúčasť za stratu času. Na konferencii sa neplánuje zúčastniť ani Čína. Podľa Pekingu nemajú takéto rokovania zmysel, ak sa na nich nezúčastnia obe strany konfliktu.

Amherdovej sa novinári pýtali, ako švajčiarska vláda rieši osobné útoky voči nej, ktoré zaznievajú v ruských médiách a boli zverejnené aj vo Švajčiarsku.

"(Ruského veľvyslanca) sme si nepredvolali. Tak som to chcela, lebo dezinformačná kampaň je taká extrémna, že len málo z nej odráža realitu," uviedla švajčiarska prezidentka.

Švajčiarsky minister zahraničných vecí Ignazio Cassis zase povedal, že existuje očividný záujem narušiť mierové rokovania. Vyhol sa však otázke, kto za kyberútokmi stojí.

Témami konferencie budú oblasti širokého medzinárodného záujmu, akými sú potreba jadrovej a potravinovej bezpečnosti, sloboda plavby či humanitárne otázky, ako napríklad vojnoví zajatci, dodal Cassis.

Dodal, že summit by sa mal skončiť záverečným vyhlásením, ktoré by malo byť "v ideálnom prípade" schválené jednomyseľne. Cieľom konferencie je tiež stanoviť, aký bude ďalší postup v mierovom procese. Cassis odmietol spresniť, kto by mohol nahradiť Švajčiarsko v ďalšej fáze rokovaní. Naznačil však, že by mohlo ísť o krajinu "mimo západnej časti sveta".