Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. január 2025Meniny má Antónia
< sekcia Zahraničie

Švédsko posiela loď na pomoc pri analýze poškodenia podmorských káblov

Na snímke ropný tanker Eagle S v prístave v meste Porvoo v pondelok 30. decembra 2024. Spoločnosť vlastniaca ropný tanker, ktorý minulý týždeň zadržali fínske orgány, podala oficiálnu žiadosť o jeho navrátenie. Fínsko plavidlo zadržalo pre podozrenie z poškodenia podmorských telekomunikačných a elektrických káblov. Foto: TASR/AP

Medzičasom okresný súd v Helsinkách v piatok odobril zadržanie tankera Eagle S, ktorý - naložený ruským benzínom - zadržala loď fínskej pohraničnej stráže v decembri.

Štokholm/Helsinki 4. januára (TASR) - Švédska vláda posiela Fínsku loď, ktorá bude pomáhať pri vyšetrovaní okolností nedávneho poškodenia podmorských káblov v Baltskom mori. Tento incident je spájaný s tankerom Eagle S, ktorý by podľa fínskych úradov mohol patriť k ruskej tzv. tieňovej flotile. TASR o tom informuje na základe správ agentúry AFP a denníka Le Figaro.

"Švédske ozbrojené sily svojimi jedinečnými odbornými znalosťami prispievajú k tomu, aby pomohli Fínsku objasniť, čo sa stalo," uviedol vo vyhlásení švédsky premiér Ulf Kristersson.

Medzičasom okresný súd v Helsinkách v piatok odobril zadržanie tankera Eagle S, ktorý - naložený ruským benzínom - zadržala loď fínskej pohraničnej stráže v decembri. Loď kotví v prístave Sköldvik. V prípade prebieha vyšetrovanie.

Pre posádku zadržaného tankera v piatok ráno dodali pitnú vodu, potraviny a kontajner na odpadky, uviedla fínska verejnoprávna televízia Yle. Na palube sú od štvrtka aj zástupcovia fínskych úradov, ktorí preverujú technický stav tankera.

Viaceré fínske spoločnosti žiadali, aby úrady tanker Eagle S skonfiškovali. Chceli si takto kompenzovať škody, ktoré im vznikli poškodením káblov a ktoré sa odhadujú na státisíce eur.

Fínske úrady podozrievajú Eagle S z poškodenia elektrického vedenia Estlink 2, ktoré sa nachádza medzi Fínskom a Estónskom, a niekoľkých komunikačných káblov. Orgány EÚ pripúšťajú, že škoda bola spôsobená úmyselne v rámci ruskej hybridnej operácie.

Európska únia označuje tento tanker plaviaci sa pod vlajkou Cookových ostrovov za súčasť ruskej tieňovej flotily vytvorenej v záujme obchádzania sankcií na predaj ruskej ropy uvalených proti Moskve. Nateraz neboli hlásené žiadne porušenia sankcií týmto konkrétnym plavidlom.