Britskí voliči odmietli dať vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách premiérke Therese Mayovej silnejší mandát, ktorý sa snažila získať pre rokovania s EÚ o brexite.
Autor TASR
,aktualizované Brusel 9. júna (TASR) – K zotrvaniu vo funkcii britskej premiérky dnes Therese Mayovej zagratuloval predseda Európskej rady Donald Tusk. V gratulačnom liste ju nabáda na rýchly začiatok konštruktívnych rokovaní o brexite s cieľom dospieť k dohode šetrnej k občanom.
"Našou spoločnou zodpovednosťou a naliehavou úlohou je viesť rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ v čo najlepšom duchu, aby výsledná dohoda čo najmenej uškodila našim občanom, firmám i štátom po marci 2019. Časový rámec stanovený článkom 50 Lisabonskej zmluvy nám nedáva čas nazvyš," uviedol v liste Tusk.
Vyslovil sa tiež za udržanie priamych kontaktov s Mayovou, čím chce uľahčiť prácu vyjednávačov na obidvoch stranách. Dodal, že koncom júna rád privíta britskú premiérku na summite Európskej rady v Bruseli.
Tusk vyhlásil, že nevie, kedy sa začnú rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ale na ich konci by mala byť dohoda. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier zase uviedol, že rokovania by sa mali začať, keď bude Londýn pripravený.
"Nevieme, kedy sa začnú rokovania o brexite. Vieme, kedy sa musia skončiť. Snažme sa čo najviac vyhnúť nedosiahnutiu dohody ako výsledku absencie rokovaní," uviedol Tusk na sociálnej sieti Twitter.
Predseda Európskej rady tým reagoval na slová britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá povedala, že nechce radšej žiadnu dohodu o brexite, ak by mala byť nevýhodná pre Londýn. Tusk dal svojím vyhlásením tiež najavo, že čas na rokovania je obmedzený. Dátum brexitu bol po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy stanovený na 29. marca 2019.
"Rokovania o brexite by sa mali začať, keď bude Spojené kráľovstvo pripravené. Časový plán a pozícia EÚ sú jasné. Sústreďme sa spoločne na dosiahnutie dohody," okomentoval výsledok britských predčasných volieb Barnier na Twitteri.
Prvé kolo rokovaní o brexite je naplánované na 19. júna. Za Britániu ich mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní, ale dosiahla opačný výsledok.
Európska únia je pripravená začať rokovania o odchode Spojeného kráľovstva zo spoločenstva, vyhlásil dnes v Prahe predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Dúfa, že v Británii po predčasných voľbách vznikne čím skôr nová vláda, informoval magazín Politico.
"Sme pripravení začať rokovania. Dúfam, že Briti budú schopní čo najskôr vytvoriť stabilnú vládu. Nemyslím si, že teraz sa veci stali jednoduchšími, ale my sme pripravení," povedal pre Politico v rámci bezpečnostnej konferencie v Prahe predseda EK.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová podľa agentúry Reuters zase uviedla, že je "ťažké predpovedať", kedy bude mať Británia jasnú stratégiu na rokovania o brexite.
Prvé kolo rokovaní o brexite je naplánované na 19. júna. Za Britániu ich mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní - dosiahla však opačný výsledok.
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel dúfa, že Británia čoskoro zostaví vládu, aby mohla viesť rokovania o brexite, teda odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Gabriel poskytol toto vyjadrenie dnes po tom, čo britská premiérka a jej konzervatívci vo štvrtkových predčasných voľbách stratili v parlamente väčšinu.
"Môžem iba dúfať, že rýchlo vznikne vláda, s ktorou budeme môcť seriózne rokovať, a že prípadne udržíme Britániu tak blízko pri EÚ, ako to len bude možné," uviedol šéf diplomacie Gabriel na stretnutí so svojím katarským rezortným partnerom v nemeckom meste Wolfenbüttel. Citovala ho agentúra Reuters.
Podľa Gabriela výsledok britských predčasných parlamentných volieb znamená úder pre Mayovú, ktorá obhajovala tvrdý brexit, ale zároveň ukazuje, že s Britmi sa nemožno "pohrávať".
Gabriel dodal: "Myslím si, že odkaz volieb je takýto: uskutočnite rozumné diskusie s EÚ a ešte si rozmyslite, či je pre Britániu dobré odísť z EÚ týmto spôsobom."
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes vyhlásil, že Británia by mala rýchlo zostaviť novú vládu, pretože už aj tak sa premrhali celé mesiace času, keď sa malo rokovať o podmienkach odchodu tejto krajiny z Európskej únie.
Britskí voliči odmietli dať vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách premiérke Therese Mayovej silnejší mandát, ktorý sa snažila získať pre rokovania s EÚ o brexite.
"Ja len dúfam, že to (zostavenie vlády) nebude trvať príliš dlho, lebo od marca, keď Británia oficiálne oznámila brexit, sme už stratili niekoľko mesiacov," povedal Sobotka pre Českú televíziu (ČT).
"Ale teraz bude treba čakať na to, kto vytvorí vládu a s čím táto vláda príde na rokovania o brexite," dodal český premiér, ktorého citovala agentúra Reuters.
Európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger vyjadril dnes v reakcii na výsledok parlamentných volieb v Británii pochybnosť, či sa rokovania o brexite začnú podľa plánu - na budúci pondelok.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Oettingerovo vyhlásenie pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň vzhľadom na to, že britskí konzervatívci na čele s premiérkou Theresou Mayovou vo štvrtkových voľbách nezískali v parlamente absolútnu väčšinu. Predčasné voľby v Británii sa pritom konali z iniciatívy Mayovej a jej vlády, ktorá si takto chcela posilniť pozíciu na rokovaniach o brexite. Podľa Oettingera bez silného rokovacieho partnera na britskej strane teraz rokovania o brexite čaká zrejme neistý vývoj. "Potrebujeme silnú vládu, ktorá môže konať," uviedol. Upozornil, že s rokovacím partnerom, ktorého mandát je slabý, hrozí nebezpečenstvo, že rokovania sa budú vyvíjať nepriaznivo pre každú zo strán. "Očakávam teraz viac neistoty," dodal.
Vplyv výsledku britských parlamentných volieb na "ducha" rokovaní o brexite pripustil aj Oettingerov kolega, francúzsky komisár Pierre Moscovici. Pre rozhlasovú stanicu Europe 1 však súčasne uviedol, že výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite. "Brexit žiadal (britský) parlament takmer jednohlasne a musí sa uskutočniť do dvoch rokov," pripomenul Moscovici a dodal, že tak to stanovuje článok 50 lisabonskej zmluvy o EÚ.
Rozhovory o brexite budú dlhé a zložité, ale výsledok štvrtkových britských predčasných parlamentných volieb nespochybňuje voľbu Spojeného kráľovstva odísť z Európskej únie. Vyhlásil to dnes francúzsky premiér Édouard Philippe.
"Vždy sme si mysleli, že tieto diskusie (o brexite) nebudú jednoduché. Budú naozaj dlhé a zložité," povedal Philippe pre rozhlasovú stanicu Europe 1. "Rozhodne si však nemyslím, že človek by si mal vysvetľovať tieto výsledky ako posun v postoji Britov k brexitu," doplnil francúzsky premiér.
Podľa takmer úplných volebných výsledkov Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej stratila väčšinu v 650-člennom parlamente. Zo štvrtkových volieb teda nevzišiel jasný víťaz a výsledkom je "nerozhodný parlament".
Britskí voliči teda zasadili premiérke Mayovej tvrdý úder, keď jej odmietli dať vo voľbách silnejší mandát, o ktorý jej vyhlásením predčasných volieb išlo. Mayová ho chcela od voličov získať, aby mala lepšiu pozíciu pri rokovaniach o podmienkach odchodu Británie z EÚ - ale namiesto toho voľby oslabili jej moc.
Za ďalší "gól do vlastnej brány" označil výsledok britských predčasných volieb vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.
Verhofstadt takto zareagoval na výsledok štvrtkových volieb, v ktorých vládni konzervatívci premiérky Theresy Mayovej prišli o parlamentnú väčšinu.
Prvé kolo rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ je naplánované na 19. júna. Za Úniu rokovania povedie Michel Barnier. Pri Britoch to bude závisieť od zloženia novej vlády.
Nemecká vláda verí, že rokovania o brexite sa začnú v čo najskoršom možnom termíne. Vyhlásila to dnes v Berlíne jej hovorkyňa Ulrike Demmerová.
Berlín však upozornil, že na predĺžení stanovej dvojročnej lehoty na vyjednávanie o brexite by sa museli jednomyseľne zhodnúť všetky členské štáty Európskej únie.
Európska únia je podľa hovorkyne pripravená spustiť vyjednávanie a má stanovené usmernenia a časový plán a "na tom sa nič nezmenilo".
"Dúfame, že vyjednávanie sa bude môcť začať čo najskôr, pretože dvojročná lehota už plynie a predĺžiť sa bude môcť iba jednomyseľne," citovala Demmerovú agentúra AP.
Hovorkyňa však nepovedala, na akú stranu by sa Nemecko priklonilo v prípade, že by sa skutočne hlasovalo o predĺžení dvojročných rokovaní o brexite.
Siegfried Murešan - hovorca Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej dominantnou predstaviteľkou je nemecká kancelárka Angela Merkelová, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že Mayová nasledovala svojho predchodcu vo vládnej i straníckej funkcii Davida Camerona, keď "riskovala budúcnosť krajiny pre svoje osobné politické ciele". Mayová sa podľa neho "zahrávala s ohňom", pokiaľ ide o harmonogram rokovaní o brexite, a "teraz pohorela".
Je vo všeobecnom záujme, aby sa rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ začali čím skôr, povedal dnes hovorca Európskej komisie (EK) Alexander Winterstein v reakcii na výsledok britských predčasných volieb. Viackrát povedal, že Únia je na rokovania pripravená.
"Sme pripravení, čakáme," znela odpoveď hovorcu EK na početné otázky novinárov o výsledku britských volieb na pravidelnej obedňajšej tlačovej konferencii v budove eurokomisie. Doplnil, že "je v každého záujme, aby sa rokovania začali čím skôr".
Winterstein skonštatoval, že rozvrh rokovaní o brexite zatiaľ zostáva nezmenený. Prvé kolo rokovaní je naplánované na 19. júna, ale dovtedy musí vzniknúť nová britská vláda. "Je na ľuďoch v Londýne, aby situáciu riešili," vyhlásil hovorca EK v súvislosti s formovaním novej britskej vlády.
Rokovania za Britániu mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní - dosiahla však opačný výsledok.
Napriek opakovaným otázkam hovorca EK nechcel povedať, či je možné posunutie začiatku, alebo očakáva predĺženie rokovaní o brexite.
EÚ podľa aktuálneho plánu počíta so spustením rokovaní v júni a s uzavretím dohody o brexite v októbri 2017. Potom by mali nasledovať rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Britániou a Úniou.
Finálna dohoda by mala byť uzavretá do jesene 2018. Čas medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by mal slúžiť na ratifikáciu dosiahnutej dohody oboma stranami. Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak dovtedy Európska rada - teda lídri členských štátov - jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia.
"Našou spoločnou zodpovednosťou a naliehavou úlohou je viesť rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ v čo najlepšom duchu, aby výsledná dohoda čo najmenej uškodila našim občanom, firmám i štátom po marci 2019. Časový rámec stanovený článkom 50 Lisabonskej zmluvy nám nedáva čas nazvyš," uviedol v liste Tusk.
Vyslovil sa tiež za udržanie priamych kontaktov s Mayovou, čím chce uľahčiť prácu vyjednávačov na obidvoch stranách. Dodal, že koncom júna rád privíta britskú premiérku na summite Európskej rady v Bruseli.
Tusk vyhlásil, že nevie, kedy sa začnú rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, ale na ich konci by mala byť dohoda. Hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier zase uviedol, že rokovania by sa mali začať, keď bude Londýn pripravený.
"Nevieme, kedy sa začnú rokovania o brexite. Vieme, kedy sa musia skončiť. Snažme sa čo najviac vyhnúť nedosiahnutiu dohody ako výsledku absencie rokovaní," uviedol Tusk na sociálnej sieti Twitter.
Predseda Európskej rady tým reagoval na slová britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorá povedala, že nechce radšej žiadnu dohodu o brexite, ak by mala byť nevýhodná pre Londýn. Tusk dal svojím vyhlásením tiež najavo, že čas na rokovania je obmedzený. Dátum brexitu bol po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy stanovený na 29. marca 2019.
Všetko o predčasných voľbách v Británii: Pozrite si výsledky, reakcie, analýzy
"Rokovania o brexite by sa mali začať, keď bude Spojené kráľovstvo pripravené. Časový plán a pozícia EÚ sú jasné. Sústreďme sa spoločne na dosiahnutie dohody," okomentoval výsledok britských predčasných volieb Barnier na Twitteri.
Prvé kolo rokovaní o brexite je naplánované na 19. júna. Za Britániu ich mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní, ale dosiahla opačný výsledok.
Juncker:Sme pripravení začať rokovania
Európska únia je pripravená začať rokovania o odchode Spojeného kráľovstva zo spoločenstva, vyhlásil dnes v Prahe predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker. Dúfa, že v Británii po predčasných voľbách vznikne čím skôr nová vláda, informoval magazín Politico.
"Sme pripravení začať rokovania. Dúfam, že Briti budú schopní čo najskôr vytvoriť stabilnú vládu. Nemyslím si, že teraz sa veci stali jednoduchšími, ale my sme pripravení," povedal pre Politico v rámci bezpečnostnej konferencie v Prahe predseda EK.
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová podľa agentúry Reuters zase uviedla, že je "ťažké predpovedať", kedy bude mať Británia jasnú stratégiu na rokovania o brexite.
Prvé kolo rokovaní o brexite je naplánované na 19. júna. Za Britániu ich mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní - dosiahla však opačný výsledok.
Gabriel:Môžem iba dúfať, že rýchlo vznikne vláda, s ktorou budeme môcť seriózne rokovať
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel dúfa, že Británia čoskoro zostaví vládu, aby mohla viesť rokovania o brexite, teda odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Gabriel poskytol toto vyjadrenie dnes po tom, čo britská premiérka a jej konzervatívci vo štvrtkových predčasných voľbách stratili v parlamente väčšinu.
"Môžem iba dúfať, že rýchlo vznikne vláda, s ktorou budeme môcť seriózne rokovať, a že prípadne udržíme Britániu tak blízko pri EÚ, ako to len bude možné," uviedol šéf diplomacie Gabriel na stretnutí so svojím katarským rezortným partnerom v nemeckom meste Wolfenbüttel. Citovala ho agentúra Reuters.
Podľa Gabriela výsledok britských predčasných parlamentných volieb znamená úder pre Mayovú, ktorá obhajovala tvrdý brexit, ale zároveň ukazuje, že s Britmi sa nemožno "pohrávať".
Gabriel dodal: "Myslím si, že odkaz volieb je takýto: uskutočnite rozumné diskusie s EÚ a ešte si rozmyslite, či je pre Britániu dobré odísť z EÚ týmto spôsobom."
Sobotka: Británia by mala rýchlo zostaviť novú vládu
Český premiér Bohuslav Sobotka dnes vyhlásil, že Británia by mala rýchlo zostaviť novú vládu, pretože už aj tak sa premrhali celé mesiace času, keď sa malo rokovať o podmienkach odchodu tejto krajiny z Európskej únie.
Britskí voliči odmietli dať vo štvrtkových predčasných parlamentných voľbách premiérke Therese Mayovej silnejší mandát, ktorý sa snažila získať pre rokovania s EÚ o brexite.
"Ja len dúfam, že to (zostavenie vlády) nebude trvať príliš dlho, lebo od marca, keď Británia oficiálne oznámila brexit, sme už stratili niekoľko mesiacov," povedal Sobotka pre Českú televíziu (ČT).
"Ale teraz bude treba čakať na to, kto vytvorí vládu a s čím táto vláda príde na rokovania o brexite," dodal český premiér, ktorého citovala agentúra Reuters.
Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň
Európsky komisár pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger vyjadril dnes v reakcii na výsledok parlamentných volieb v Británii pochybnosť, či sa rokovania o brexite začnú podľa plánu - na budúci pondelok.
Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na Oettingerovo vyhlásenie pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk.
Oettinger vyjadril pochybnosti o začatí rokovaní v stanovený deň vzhľadom na to, že britskí konzervatívci na čele s premiérkou Theresou Mayovou vo štvrtkových voľbách nezískali v parlamente absolútnu väčšinu. Predčasné voľby v Británii sa pritom konali z iniciatívy Mayovej a jej vlády, ktorá si takto chcela posilniť pozíciu na rokovaniach o brexite. Podľa Oettingera bez silného rokovacieho partnera na britskej strane teraz rokovania o brexite čaká zrejme neistý vývoj. "Potrebujeme silnú vládu, ktorá môže konať," uviedol. Upozornil, že s rokovacím partnerom, ktorého mandát je slabý, hrozí nebezpečenstvo, že rokovania sa budú vyvíjať nepriaznivo pre každú zo strán. "Očakávam teraz viac neistoty," dodal.
Moscovici: Výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite
Vplyv výsledku britských parlamentných volieb na "ducha" rokovaní o brexite pripustil aj Oettingerov kolega, francúzsky komisár Pierre Moscovici. Pre rozhlasovú stanicu Europe 1 však súčasne uviedol, že výsledok britských volieb nie je spochybnením rozhodnutia o brexite. "Brexit žiadal (britský) parlament takmer jednohlasne a musí sa uskutočniť do dvoch rokov," pripomenul Moscovici a dodal, že tak to stanovuje článok 50 lisabonskej zmluvy o EÚ.
Philippe: Diskusie o brexite budú naozaj dlhé a zložité
Rozhovory o brexite budú dlhé a zložité, ale výsledok štvrtkových britských predčasných parlamentných volieb nespochybňuje voľbu Spojeného kráľovstva odísť z Európskej únie. Vyhlásil to dnes francúzsky premiér Édouard Philippe.
"Vždy sme si mysleli, že tieto diskusie (o brexite) nebudú jednoduché. Budú naozaj dlhé a zložité," povedal Philippe pre rozhlasovú stanicu Europe 1. "Rozhodne si však nemyslím, že človek by si mal vysvetľovať tieto výsledky ako posun v postoji Britov k brexitu," doplnil francúzsky premiér.
Podľa takmer úplných volebných výsledkov Konzervatívna strana premiérky Theresy Mayovej stratila väčšinu v 650-člennom parlamente. Zo štvrtkových volieb teda nevzišiel jasný víťaz a výsledkom je "nerozhodný parlament".
Britskí voliči teda zasadili premiérke Mayovej tvrdý úder, keď jej odmietli dať vo voľbách silnejší mandát, o ktorý jej vyhlásením predčasných volieb išlo. Mayová ho chcela od voličov získať, aby mala lepšiu pozíciu pri rokovaniach o podmienkach odchodu Británie z EÚ - ale namiesto toho voľby oslabili jej moc.
Verhofstadt: Bol to gól do vlastnej brány
Za ďalší "gól do vlastnej brány" označil výsledok britských predčasných volieb vyjednávač Európskeho parlamentu pre brexit Guy Verhofstadt.
Verhofstadt takto zareagoval na výsledok štvrtkových volieb, v ktorých vládni konzervatívci premiérky Theresy Mayovej prišli o parlamentnú väčšinu.
Prvé kolo rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ je naplánované na 19. júna. Za Úniu rokovania povedie Michel Barnier. Pri Britoch to bude závisieť od zloženia novej vlády.
Demmerová: Dúfame, že vyjednávanie sa bude môcť začať čo najskôr
Nemecká vláda verí, že rokovania o brexite sa začnú v čo najskoršom možnom termíne. Vyhlásila to dnes v Berlíne jej hovorkyňa Ulrike Demmerová.
Berlín však upozornil, že na predĺžení stanovej dvojročnej lehoty na vyjednávanie o brexite by sa museli jednomyseľne zhodnúť všetky členské štáty Európskej únie.
Európska únia je podľa hovorkyne pripravená spustiť vyjednávanie a má stanovené usmernenia a časový plán a "na tom sa nič nezmenilo".
"Dúfame, že vyjednávanie sa bude môcť začať čo najskôr, pretože dvojročná lehota už plynie a predĺžiť sa bude môcť iba jednomyseľne," citovala Demmerovú agentúra AP.
Hovorkyňa však nepovedala, na akú stranu by sa Nemecko priklonilo v prípade, že by sa skutočne hlasovalo o predĺžení dvojročných rokovaní o brexite.
Murešan: Mayová sa zahrávala s ohňom
Siegfried Murešan - hovorca Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej dominantnou predstaviteľkou je nemecká kancelárka Angela Merkelová, na svojom konte na sociálnej sieti Twitter napísal, že Mayová nasledovala svojho predchodcu vo vládnej i straníckej funkcii Davida Camerona, keď "riskovala budúcnosť krajiny pre svoje osobné politické ciele". Mayová sa podľa neho "zahrávala s ohňom", pokiaľ ide o harmonogram rokovaní o brexite, a "teraz pohorela".
Hovorca eurokomisie: Sme pripravení na rokovania o brexite, čakáme na Londýn
Je vo všeobecnom záujme, aby sa rokovania o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ začali čím skôr, povedal dnes hovorca Európskej komisie (EK) Alexander Winterstein v reakcii na výsledok britských predčasných volieb. Viackrát povedal, že Únia je na rokovania pripravená.
"Sme pripravení, čakáme," znela odpoveď hovorcu EK na početné otázky novinárov o výsledku britských volieb na pravidelnej obedňajšej tlačovej konferencii v budove eurokomisie. Doplnil, že "je v každého záujme, aby sa rokovania začali čím skôr".
Winterstein skonštatoval, že rozvrh rokovaní o brexite zatiaľ zostáva nezmenený. Prvé kolo rokovaní je naplánované na 19. júna, ale dovtedy musí vzniknúť nová britská vláda. "Je na ľuďoch v Londýne, aby situáciu riešili," vyhlásil hovorca EK v súvislosti s formovaním novej britskej vlády.
Rokovania za Britániu mala viesť premiérka Mayová. Keďže ale v predčasných voľbách prišla o väčšinu v parlamente, je otázne, či zotrvá na čele vlády. Vyhlásením predčasných volieb si chcela posilniť mandát pred spustením rokovaní - dosiahla však opačný výsledok.
Napriek opakovaným otázkam hovorca EK nechcel povedať, či je možné posunutie začiatku, alebo očakáva predĺženie rokovaní o brexite.
EÚ podľa aktuálneho plánu počíta so spustením rokovaní v júni a s uzavretím dohody o brexite v októbri 2017. Potom by mali nasledovať rokovania o budúcom usporiadaní vzťahov medzi Britániou a Úniou.
Finálna dohoda by mala byť uzavretá do jesene 2018. Čas medzi októbrom 2018 a marcom 2019 by mal slúžiť na ratifikáciu dosiahnutej dohody oboma stranami. Dátum skutočného brexitu bol stanovený na 29. marca 2019, ak dovtedy Európska rada - teda lídri členských štátov - jednomyseľne nerozhodne o predĺžení dvojročného rokovacieho obdobia.