Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. máj 2025Meniny má Želmíra
< sekcia Zahraničie

Svet si pripomína Deň víťazstva nad fašizmom

Na archívnej snímke zo 7. mája 1945 zástupca nemeckých ozbrojených síl generálplukovník Alfred Jodl (uprostred) podpisuje protokol o bezpodmienečnej kapitulácii Nemecka v II. svetovej vojne vo francúzskom Remeši. Zástupcovia nemeckých ozbrojených síl a spojeneckých vojsk podpísali pred 75 rokmi ukončenie 2. svetovej vojny a holokaustu. Tento rok sa masové oslavy pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom konať v dôsledku koronakrízy nebudú. Vojnoví veteráni budú oslavovať v kruhu svojich blízkych a nie na veľkolepých vojenských prehliadkach. Druhá svetová vojna v Európe sa oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01. V Sovietskom zväze bol však vzhľadom na časový posun za Deň víťazstva vyhlásený 9. máj. Foto: TASR/AP

V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr, 9. mája, ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.

Washington/Moskva/Berlín 8. mája (TASR) - Druhá svetová vojna bol rozsiahly a krvavý ozbrojený konflikt, počas ktorého prišlo o život viac ako 50 miliónov ľudí. Počtom obetí, ale rovnako aj svojím charakterom i krutosťou ide o najväčšiu tragédiu v dejinách ľudstva.

Skončenie druhej svetovej vojny, od konca ktorej uplynie tento rok 75 rokov, si jednotlivé štáty pripomínajú 8. mája ako Deň víťazstva nad fašizmom.

V Rusku a v niektorých ďalších krajinách bývalého Sovietskeho zväzu si porážku nacistického Nemecka pripomínajú o deň neskôr, 9. mája, ako Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne.


Na archívnej snímke zo 7. mája 1945 zbombardová budova nemeckého parlamentu v Berlíne. Zástupcovia nemeckých ozbrojených síl a spojeneckých vojsk podpísali pred 75 rokmi ukončenie 2. svetovej vojny a holokaustu vo francúzskom Remeši. Tento rok sa masové oslavy pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom konať v dôsledku koronakrízy nebudú. Vojnoví veteráni budú oslavovať v kruhu svojich blízkych a nie na veľkolepých vojenských prehliadkach. Druhá svetová vojna v Európe sa oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01. V Sovietskom zväze bol však vzhľadom na časový posun za Deň víťazstva vyhlásený 9. máj.
Foto: TASR/AP


Nikdy predtým neprišlo v takom krátkom časovom období o život toľko ľudí ako v čase ohraničenom 1. septembrom 1939, keď nacistické Nemecko napadlo Poľsko, a 8. májom 1945, keď fašisti kapitulovali. V predvečer začiatku tejto vojnovej apokalypsy diktátor Adolf Hitler v roku 1938 vo svojom horskom sídle Kehlsteinhaus, známom ako Orlie hniezdo, vyhlásil: "Budúca vojna sa neskončí ako tá z rokov 1914-1918. Môže byť len víťazstvo, alebo skaza."

Dokým však spáchal Hitler 30. apríla 1945 skrývajúc sa v bunkri neďaleko Ríšskeho snemu (Reichstagu) samovraždu, spôsobil skazu a priniesol nepredstaviteľné utrpenie stovkám miliónov ľudí na celom svete. Ani v posledných dňoch vojny a v posledných hodinách svojho života sa nemienil vzdať.

"Pokiaľ je vojna stratená, zahynie aj nemecký národ," vyhlásil a v agónii presúval imaginárne armády, vyzýval na nezmyselnú obranu a do berlínskych ulíc posielal bojovať deti, ktorým nacisti mnoho rokov vymývali mozgy slovami o tom, aby "si užili vojnu, pretože mier bude ešte horší".

Bola to práve bitka o Berlín, ktorá predchádzala aktu kapitulácie. Bezpodmienečná kapitulácia nemeckých vojsk do rúk západných spojencov bola pôvodne podpísaná 7. mája 1945 v meste Reims (Remeš). Keď sa o podpise kapitulácie v Remeši dozvedel sovietsky vodca Stalin, označil ju za "predbežný protokol o kapitulácii Nemecka". Akt podpísania kapitulácie v tomto meste ležiacom na severovýchode Francúzska vnímal totiž ako zníženie úlohy Sovietskeho zväzu v druhej svetovej vojne, pričom práve na sovietsko-nemeckom fronte zahynulo 73 percent nemeckých vojakov a bolo zničených 75 percent nacistickej vojenskej techniky.

Stalinovu nevôľu vyvolala však najmä skutočnosť, že podpísanie kapitulácie v Remeši sa uskutočnilo v štábe hlavného veliteľa spojeneckých síl na západnom fronte, amerického generála Eisenhowera, a nie v Berlíne. Preto sa podpis kapitulácie zopakoval 8. mája 1945 v sídle sovietskeho štábu v Berlíne-Karlshorste.

Druhá svetová vojna v Európe sa oficiálne skončila 8. mája 1945 o 23.01 h. V Sovietskom zväze bolo však vzhľadom na časový posun po polnoci a preto za Deň víťazstva vyhlásili 9. máj.

Súčasťou druhej svetovej vojny bola Veľká vlastenecká vojna – vojna Sovietskeho zväzu proti nacistickému Nemecku, ktoré napadlo Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR) 22. júna 1941 - a sovietsko-nemecký front sa stal hlavným frontom druhej svetovej vojny.

Vojna sa dotkla v Sovietskom zväze každej rodiny; zahynulo v nej okolo 27 miliónov ľudí. Tieto straty predstavujú 40 percent všetkých ľudských životov v druhej svetovej vojne a preto je pre Rusov Deň víťazstva vo Veľkej vlasteneckej vojne sviatkom najsvätejším.

Druhá svetová vojna sa však skončila až 2. septembra 1945, keď podpísalo kapituláciu Japonsko.

Aj dnes, 75 rokov po skončení najkrvavejšieho ozbrojeného konfliktu v dejinách ľudstva, sa stretávame s nárastom extrémizmu a nacionalizmu, ľudstvo ako keby sa nepoučilo a zabúdalo. Pripomeňme si aj preto slová nemeckého spisovateľa Klausa Manna - syna nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Thomasa Manna -, ktorý sa po kapitulácii nacistického Nemecka obrátil k svojim spoluobčanom týmito slovami: "Porážka nepredstavuje hanbu. Naopak. Hanbu, potupu, rozklad a úpadok nemeckého života predstavoval národný socializmus."

Lavrov: Rusko Kyjevu predloží návrh mierovej dohody po výmene zajatcov

Rusko a Ukrajina v piatok v rámci prvej fázy dosiaľ najväčšej výmeny vojnových zajatcov prepustili po 390 ľudí.

- Rusko odošle Ukrajine návrh podmienok na trvalé mierové urovnanie, keď sa dokončí veľká výmena vojnových zajatcov medzi obomi stranami, uviedol v piatok ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

- Futbalisti DAC Dunajská Streda si v nadchádzajúcej sezóne zahrajú v európskej klubovej súťaži. V piatkovom finálovom stretnutí play off o Konferenčnú ligu zvíťazili doma nad FK Železiarne Podbrezová 3:2.

- Najmenej 12 ľudí utrpelo zranenia pri útoku nožom, ktorý sa odohral v piatok na železničnej stanici v meste Hamburg na severe Nemecka, informovali tamojšie úrady. Polícia na platforme X uviedla, že podozrivú osobu zadržala.

- Slovenský tenista Lukáš Klein neuspel vo finálovom treťom kole kvalifikácie na grandslamový turnaj Roland Garros. S domácim Ugom Blanchetom prehral v piatok v dvoch setoch 4:6 a 5:7.

- Hokejisti Ruska sa údajne nepredstavia na budúcoročnom olympijskom turnaji v Taliansku. Napísal to v piatok lotyšský portál sportacentrs.com, podľa ktorého sa o tom rozhodlo na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) v Štokholme.

- Odzbrojenie palestínskych táborov v Libanone sa začne v júni na základe dohody s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom, ktorý je v súčasnosti na návšteve Libanonu.

- O návrhu vyhlášky k liekovej politike sa bude diskutovať na odbornej úrovni. Do momentu, kým sa nenájde odborná zhoda a udržateľné riešenie, vyhláška do platnosti nevstúpi. Na piatkovej tlačovej konferencii to uviedol minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD).

- Prezident SR Peter Pellegrini vystúpi na pôde Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky v stredu (28. 5.) o 10.00 h. Vyplýva to z programu nadchádzajúcej 35. schôdze NR SR. Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.

- Návšteva Maroka potvrdila začiatok novej éry spolupráce Slovenskej republiky a Marockého kráľovstva, vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár počas svojej cesty v Maroku.

- Americký prezident Donald Trump v piatok uviedol, že Rusko a Ukrajina uskutočnili rozsiahlu výmenu zajatcov vo vzájomnom viac než tri roky trvajúcom vojenskom konflikte.

- Tanec pri fontáne sa aj tento rok vráti na bratislavské Námestie slobody. Festival hudby a tanca nadväzuje so svojím programom na predchádzajúce ročníky.

- Národná protidrogová jednotka Prezídia Policajného zboru (PZ) realizovala v utorok (20. 5.) policajnú akciu s krycím názvom Mexiko. Cieľom bola bezpečná likvidácia takmer 1500 kilogramov kryštalického metamfetamínu.

- Maďarská vláda má v úmysle zablokovať návrh Európskej komisie (EK), ktorý požaduje úplný zákaz dodávok ruskej energie do štátov EÚ od konca roka 2027, uviedol v piatok maďarský premiér Viktor Orbán.

- Dočasné poverenie viesť Slovenské literárne centrum (SLC) dostal od piatka Branislav Balogh, ktorý doteraz pôsobil v inštitúcii na oddelení zahraničných projektov ako manažér propagácie a šírenia slovenskej literatúry.

- Obhajoba guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra K. navrhuje jeho úplné oslobodenie spod obžaloby.

- Opozičná strana SaS vyzýva ministra zdravotníctva Kamila Šaška (Hlas-SD), aby nastavil systémové a dôstojné financovanie mobilných hospicov.

- Vláda nechce zobrať samosprávam peniaze z Programu Slovensko. Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ tak reagoval na tvrdenie samospráv, ktoré kritizovali vládu za to, že im chce zobrať stovky miliónov eur z Programu Slovensko.

- Prokurátor navrhuje pre guvernéra Národnej banky Slovenska Petra K., obžalovaného z podplácania, nepodmienečný trest väzenia. Navrhuje trest v strede trestnej sadzby, ktorá sa pohybuje v rozmedzí jeden až päť rokov.

- Mimoparlamentné hnutie Republika podporuje návrh na zníženie počtu poslancov Národnej rady (NR) SR aj zníženie štátneho príspevku pre strany. S nápadom zvýšiť kvórum pre vstup strán do NR SR na sedem percent však Republika nesúhlasí.

- Slovenský horolezec Peter Hámor sa tento týždeň vrátil z ďalšej svojej himalájskej expedície. V najvyšších horách sveta sa mu podaril ďalší prvovýstup, keď spolu s Nives Meroiovou a Romanom Benetom zdolali novou cestou v západnej stene himalájsky vrchol Kabru.