Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 7. november 2024Meniny má René
< sekcia Zahraničie

Svetová banka varuje pred kolapsom pásma Gazy

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

SB zdôrazňuje, že miera nezamestnanosti v pásme Gazy sa v roku 2014 zvýšila na 44 percent, čo je zrejme najvyššia nezamestnanosť na svete.

Jeruzalem 22. mája (TASR) - Svetová banka (SB) dnes vyzvala Palestínčanov, Izraelčanov a svetové spoločenstvo, aby začali konať v snahe predísť závažnej finančnej kríze v pásme Gazy, ktoré zápasí s najväčšou mierou nezamestnanosti na svete. Vyplýva to zo správy, ktorú SB zverejnila dnes a na budúcu stredu ju bude prezentovať v Bruseli.

SB upozorňuje, že zastavenie vývozu z Gazy sa dá vysvetliť jedine "vojnou a blokádou" nanútenou tomuto územiu zo strany Izraela od roku 2007. Dôsledky blokády, na ktorej sa de facto podieľa aj Egypt, sú pre ekonomiku pásma Gazy "zničujúce" a viedli k zníženiu HDP o viac ako 50 percent.

Dôsledky blokády, bojov a zlej správy, ktorá je v pásme Gazy v rukách militantného hnutia Hamas, vážne zasiahli najmä poľnohospodárstvo, stavebníctvo, spracovateľský priemysel a sektor energetiky.

Autori správy SB naliehajú na palestínsku samosprávu, Izrael a medzinárodných darcov, aby konali a začali s reformami, ktoré by zvrátili nedávne a znepokojujúce spomalenie ekonomického rastu a zabránili palestínskej enkláve, aby sa ocitla v "nebezpečnej finančnej kríze".

SB zdôrazňuje, že miera nezamestnanosti v pásme Gazy sa v roku 2014 zvýšila na 44 percent, čo je zrejme najvyššia nezamestnanosť na svete. V ešte horšej situácii sú mladí Palestínčania - v tejto vekovej kategórii je ich nezamestnaných okolo 60 percent. Pod hranicou chudoby žije 39 percent obyvateľov pásma Gazy a štyria z piatich jej obyvateľov sú odkázaní na nejakú formu pomoci.

Svetová banka konštatuje, že na obnovu ekonomiky palestínskych území je nutné vytvoriť spoločnú palestínsku vládu zastupujúcu pásmo Gazy i Západný breh. Zdôrazňuje aj nutnosť zrušenia blokády palestínskych území, aby sa obnovil slobodný pohyb tovarov.

Z 3,5 miliardy dolárov, ktoré medzinárodní darcovi prisľúbili ako pomoc Palestínčanom po poslednom ozbrojenom konflikte s Izraelom, bola doteraz poukázaná asi miliarda dolárov. Svetová banka však uviedla, že hlavným problémom nie je nedostatok finančných prostriedkov, ale obmedzenia na dovoz stavebných materiálov.

Izrael kontroluje dovoz týchto komodít na územia spravované palestínskym hnutím Hamas, pretože sa obáva ich zneužitia na výstavbu podzemných tunelov používaných pri útokoch na ciele v židovskom štáte. Kritici však Izraelu vyčítajú, že toto opatrenie je kolektívnym trestom.

Izrael kontroluje dva z troch pohraničných priechodov s pásmom Gazy. Prevádzku tretieho, v Rafahu, v pohraničí s Egyptom, výrazne obmedzujú egyptské úrady.