Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 13. máj 2025Meniny má Servác
< sekcia Zahraničie

Svetový deň bez tabaku pripadá na 31. mája, je zameraný najmä na deti

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mičovič

Takmer 80 percent z miliardy fajčiarov na svete žije v krajinách s nízkym príjmom.

Ženeva/Bratislava 31. mája (TASR) - Užívaniu tabaku pripisujú lekári najväčšie množstvo odvrátiteľných úmrtí. Od roku 1987, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zaviedla Svetový deň bez tabaku, bojuje táto svetová organizácia proti fajčeniu.

Podľa WHO je v súčasnosti na svete viac ako jedna miliarda fajčiarov tabaku, resp. užívateľov nikotínu, čo zodpovedá približne prevalencii 15 percent vo všeobecnej populácii nad 15 rokov s prevahou mužov.

Svetový deň bez tabaku si pripomenieme v piatok 31. mája. Hlavnou myšlienkou tohtoročnej kampane je upriamiť pozornosť na najviac ohrozenú skupinu populácie, na deti a mládež. Preto je mottom roka 2024 "Ochrana detí pred vplyvom tabakového priemyslu".

Požívanie tabakových výrobkov patrí medzi epidémie, ktorým sa dá predchádzať. Nikotín je vysoko návyková látka. Väčšina ľudí závislých v dospelosti od fajčenia začala užívať tabakové výrobky, najčastejšie v podobe cigariet, pred dovŕšením 18 roku života. Bez tabaku by sa dalo vyhnúť deviatim z desiatich prípadov rakoviny pľúc.

Za posledných 10 rokov sa znížil počet mladých fajčiarov klasických cigariet, ale vzrástol počet užívateľov iných nikotínových výrobkov ako sú e-cigarety, žuvací tabak a nikotínové vrecúška. Dôvodov pre používanie moderných bezdymových výrobkov medzi deťmi a mladými ľuďmi je viacero, najmä dizajn, ľahšia dostupnosť, pestrosť príchutí, neznalosť dopadu škodlivých látok na ich zdravie a klamlivé prezentovanie ako zdravšia alternatíva klasických cigariet.

Tabakový dym znižuje funkciu pľúc a jediným nádychom sa do nich dostanú stovky toxínov. Obsahuje približne 7000 rôznych látok s účinkom na organizmus. Ide o pevné častice a plyny, napríklad nikotín, decht, oxid uhoľnatý, formaldehyd, kyanovodík, benzén, polónium, močovinu, voľné radikály, čpavok, nikel, arzén, kadmium a ďalšie.

Na Slovensku sú nefajčiari chránení Zákonom o ochrane nefajčiarov. V rámci aktivít Svetového dňa bez tabaku pracovníci jednotlivých regionálnych úradov poskytujú záujemcom merania oxidu uhoľnatého smokerlyzerom, vitálnej kapacity pľúc spirometrom a odporúčajú metódy na odvykanie od fajčenia. V dôsledku pôsobenia tabaku zomrie každý rok osem miliónov fajčiarov a milión pasívnych fajčiarov.

Fajčenie tabaku a pasívne fajčenie sú hlavné rizikové faktory vzniku tuberkulózy, rakoviny pľúc, astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc. Podľa údajov WHO môže byť viac ako 20 percent prípadov tuberkulózy vo svete spôsobených fajčením tabaku. Rakovina pľúc má podľa WHO na svedomí celosvetovo ročne 1,8 milióna úmrtí a fajčiari majú v porovnaní s nefajčiarmi 22-krát vyššie riziko, že ochorejú na rakovinu pľúc.

WHO odhaduje, že v súčasnosti má asi 235 miliónov ľudí astmu a približne jedno z deviatich úmrtí na astmu môže spôsobiť fajčenie tabaku. Na svete žije viac ako 251 miliónov ľudí s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc. Choroba sa vyvinie u jedného z piatich fajčiarov a takmer polovica úmrtí na ňu sa pripisuje fajčeniu.

Fajčenie a vystavenie iných ľudí pôsobeniu dymu z fajčenia, teda pasívnemu fajčeniu, sú podľa odborníkov hlavné rizikové faktory pre vznik tuberkulózy, rakoviny pľúc, astmy či chronickej obštrukčnej choroby pľúc.

Podľa WHO každý druhý fajčiar zomiera na následky fajčenia. Na epidémiu fajčenia každý rok zomiera vyše sedem miliónov ľudí. Z nich šesť miliónov sú konzumenti alebo bývalí konzumenti tabakových výrobkov a približne 890.000 nefajčiarov, ktorí sú proti svojej vôli vystavení tabakovému dymu. Každých šesť sekúnd zomrie na svete jeden človek na následky fajčenia, čo predstavuje jedného dospelého z desiatich.

Za pasívne fajčenie sa označuje vdychovanie tabakového dymu ľuďmi, ktorí síce nefajčia, ale sú nútení vdychovať tento dym v uzavretých priestoroch, ako napríklad v reštaurácii alebo na pracovisku.

Takmer 80 percent z miliardy fajčiarov na svete žije v krajinách s nízkym príjmom. Vyše 1,3 miliardy ľudí, čo predstavuje 18 percent obyvateľstva sveta, sú na národnej úrovni chránení zákonmi o zákaze fajčenia.

Rada STVR zvolila za novú generálnu riaditeľku Martinu Flašíkovú

Flašíková v súčasnosti pracuje ako šéfka televíznej sekcie STVR, vo verejnoprávnej televízii pracovala už v minulosti.

,aktualizované 

- Českí hokejisti si v treťom zápase na MS pripísali tretie víťazstvo. V pondelok si v Herningu poradili s domácimi Dánmi 7:2 a s ôsmimi bodmi sa dostali na čelo B-skupiny.

- Traja belgickí vojaci utrpeli v pondelok zranenia pri streľbe počas vojenského cvičenia v Škótsku, oznámilo belgické ministerstvo obrany.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že rokuje s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ďalšími lídrami o možnosti zrušenia sankcií voči Sýrii.

- Osobný vlak smerujúci z východomaďarského Debrecína do Tiszalöku sa v Tiszavasvári v Sabolčsko-satmársko-berežskej stolici zrazil s kamiónom prevážajúcim hydinu.

- Slovenský hokejista Hugo Kováč bude pôsobiť v novej sezóne v HKM Zvolen. Dvadsaťštyriročný útočník podpísal s účastníkom Tipos extraligy dvojročný kontrakt.

- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po telefonáte s ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským povedal, že Kyjevu a Moskve sa naskytla nová príležitosť uzavrieť dohodu o ukončení vojny na Ukrajine.

- Výpadok elektrickej energie popoludní narušil chod metra v britskej metropole Londýn. Dočasne prerušená bola prevádzka viacerých podzemných liniek.

- Posledná rozlúčka s českým hercom a dlhoročným prezidentom Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary (KVIFF) Jiřím Bartoškom sa uskutoční v utorok 20. mája v pražskom Rudolfine.

- Slovenskí hokejisti si na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme pripísali druhú prehru a skomplikovali si situáciu v ceste za postupom do štvrťfinále.

- Dočasné sily OSN v Libanone (UNIFIL) oznámili, že od začiatku prímeria medzi Izraelom a libanonským hnutím Hizballáh odhalili na juhu Libanonu viac než 225 skladov zbraní a odovzdali ich tamojšej armáde.

- Francúzsko ostro odmietlo fámy, že francúzsky prezident Emmanuel Macron mal minulý týždeň vo vlaku na ceste do Kyjeva v prítomnosti ďalších politikov balíček s kokaínom.

- Švajčiarsky farmaceutický koncern Roche plánuje investovať stovky miliónov dolárov do nového závodu v USA.

- Palestínske militantné hnutie Hamas odovzdalo do rúk Červeného kríža 21-ročného americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra, ktorého zadržiavalo v Pásme Gazy, uviedli izraelské médiá.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 2. tretine s Rakúskom 1:2.

- Britská polícia vyšetruje nočný požiar v dome premiéra Keira Starmera na severe Londýna. Pri incidente, ktorý spôsobil škodu na vchodových dverách, sa nikto nezranil, informoval denník The Times.

- Americký prezident Donald Trump podľa svojich slov zvažuje, že vycestuje do Istanbulu, kde by sa vo štvrtok mohli uskutočniť priame rokovania medzi predstaviteľmi Ruska a Ukrajiny.

- Švédska kontrarozviedka SÄPO oznámila zadržanie jednej osoby, ktorú podozrieva zo špionáže v hlavnom meste Štokholm.

- Americký akciový trh zaznamenal na začiatku obchodovania výrazný rast. Reagoval tak na dohodu USA a Číny po rokovaniach vo Švajčiarsku, ktorá znamená výrazné zmiernenie obchodného konfliktu ohrozujúceho vyhliadky svetovej ekonomiky.

- Slovenskí hokejisti prehrávali vo svojom treťom zápase na MS v Štokholme po 1. tretine s Rakúskom 0:2.