Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Sviatok Halloween má pôvod v keltskej slávnosti Samhain

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev.

Bratislava 31. októbra (TASR) - V predvečer Sviatku všetkých svätých sa v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavuje prevažne v anglicky hovoriacich krajinách a v zámorí Halloween. Na naše územie sa dostal po Nežnej revolúcii v roku 1989 a odvtedy sa dovtedy pre nás neznámy sviatok začal u nás postupne udomácňovať. Obľuba Halloweenu sa v súčasnosti opiera najmä o globálnu popkultúru a komerciu.

Ide vlastne o tradíciu, ktorá má svoj pôvod v keltskej slávnosti Samhain, rozšírenej najmä na britských ostrovoch. Starí Kelti si počas tohto sviatku uctievali duše mŕtvych predkov. Verili, že počas magickej noci z posledného októbrového dňa na prvý november sa duše mŕtvych predkov vracajú do svojich domovov a snažia sa ovládnuť všetko živé. Preto si obliekali strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji.

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev.

Halloween je skrátené slovo prevzaté z anglického výrazu "All Hallows'Evening", čo doslova znamená "predvečer všetkých svätých". Charakteristickým halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou alebo kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neslávili cirkevné Dušičky. Vrátili sa preto k pohanskej verzii sviatku. Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa medzi ľuďmi rýchle udomácnil. Okrem Spojených štátov našiel svoje miesto tiež v Kanade, v Európe, v Austrálii, v Japonsku, na Bahamách, na Novom Zélande, ale aj v mnohých iných krajinách.

Napríklad v Mexiku sa oslava pamiatky zosnulých spája s jedným z najvýznamnejších a najobľúbenejších sviatkov v roku - Dňom mŕtvych (El día de los muertos), ktorý sa stal národným symbolom a od roku 2008 sa nachádza aj na zozname dedičstva UNESCO. Avšak na rozdiel od "klasického" Halloweenu sa oslavuje od večera 31. októbra do 2. novembra. Na základe tejto dávnej mexickej tradície vznikla v roku 2017 veľmi úspešná animovaná rozprávka Coco o ceste malého chlapca za svojím snom, ktorá získala dvoch Oscarov.

Postupom času sa Halloween výrazne skomercionalizoval a zmodernizoval. V súčasnosti si ľudia najmä v Spojených štátoch amerických tematicky ozdobujú svoje obydlia, deti oblečené v kostýmoch navštevujú okolité domy, pýtajú si sladkosti a večer sa organizujú oslavy v maskách.

Na Slovensko sa dostal Halloween po roku 1989. Ľudia začali zdobiť tekvice, organizovať párty v strašidelných kostýmoch či súkromné večierky plné hororových prekvapení. Halloween prenikol aj do škôl, kde deti začali zdobiť tekvice a tiež pripravovať nápadité masky na rôzne zábavné podujatia.

Halloween má však žiaľ aj svoju odvrátenú tvár, keď násilie, bitky a výtržnosti sa stávajú počas halloweenskej noci v mnohých krajinách už každoročným "rituálom".

MAŽGÚT: Pôsobenie pápeža Františka prekračovalo hranice cirkvi

Počas pápežovej návštevy v septembri 2021 bolo možné zažiť jeho vľúdnosť a solidaritu aj k ľuďom na okraji spoločnosti, povedal poslanec J. Mažgút (Smer-SD). (správa, PODCAST, VIDEO)

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.

- Enviroorganizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona o ochrane prírody, ktorú podporilo 3101 ľudí. Ide o piatu novelu zákona o ochrane prírody za posledné dva roky.

- Prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše zákon o tzv. covidovej amnestii a vráti ho s výhradami parlamentu na opätovné prerokovanie.

- Ruský prezident Vladimir Putin v piatok prijal osobitného vyslanca amerického prezidenta Steva Witkoffa, oznámil Kremeľ.

- Tatranský národný park (TANAP) podal na okresný úrad návrh zonácie. V najvyšších pásmach ochrany bude viac ako 50 percent územia parku. Na sociálnej sieti o tom informovali štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa a riaditeľ TANAP-u Olexa.

- Zmeny v mýtnych poplatkoch nie sú žiadnou novinkou. Vychádzajú z celoeurópskej smernice, ktorej zavedenie je povinné. Uviedol to pre TASR odbor komunikácie Ministerstva dopravy SR v reakcii na vyjadrenia Nadácie Zastavme korupciu a predstaviteľov autodopravcov.

- Stredoslovenská vodárenská spoločnosť (StVS) podporuje výstavbu plánovanej prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec. TASR o tom v piatok informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) Slovenskej republiky.

- Lekári predpísali vlani najviac liekov pacientom s chorobami kardiovaskulárneho a nervového systému. V roku 2024 bol zároveň zaznamenaný medziročný nárast spotreby humánnych liekov v úhradách a aj pri spotrebe vyjadrenej počtom balení.