Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 16. máj 2025Meniny má Svetozár
< sekcia Zahraničie

Sviatok Halloween má pôvod v keltskej slávnosti Samhain

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev.

Bratislava 31. októbra (TASR) - V predvečer Sviatku všetkých svätých sa v noci z 31. októbra na 1. novembra oslavuje prevažne v anglicky hovoriacich krajinách a v zámorí Halloween. Na naše územie sa dostal po Nežnej revolúcii v roku 1989 a odvtedy sa dovtedy pre nás neznámy sviatok začal u nás postupne udomácňovať. Obľuba Halloweenu sa v súčasnosti opiera najmä o globálnu popkultúru a komerciu.

Ide vlastne o tradíciu, ktorá má svoj pôvod v keltskej slávnosti Samhain, rozšírenej najmä na britských ostrovoch. Starí Kelti si počas tohto sviatku uctievali duše mŕtvych predkov. Verili, že počas magickej noci z posledného októbrového dňa na prvý november sa duše mŕtvych predkov vracajú do svojich domovov a snažia sa ovládnuť všetko živé. Preto si obliekali strašidelné masky a maľovali sa vo viere, že v prestrojení sa zapáčia zlým duchom a tí ich potom nechajú na pokoji.

Názov Halloween, ako ho poznáme dnes, vznikol v 16. storočí a zaviedla ho protestantská cirkev.

Halloween je skrátené slovo prevzaté z anglického výrazu "All Hallows'Evening", čo doslova znamená "predvečer všetkých svätých". Charakteristickým halloweenskym symbolom je vydlabaná tekvica s otvormi v podobe tváre, zvnútra osvetlená sviečkou alebo kahancom, ktorá slúži ako lampáš.

Dnešná podoba Halloweenu vznikla v Amerike. Írski a škótski prisťahovalci boli predovšetkým protestanti, ktorí neslávili cirkevné Dušičky. Vrátili sa preto k pohanskej verzii sviatku. Íri, ktorí sa do Ameriky prisťahovali najmä v 19. storočí, začali robiť svetlonosov z dýň, namiesto dovtedy tradičnej repy a sviatok sa medzi ľuďmi rýchle udomácnil. Okrem Spojených štátov našiel svoje miesto tiež v Kanade, v Európe, v Austrálii, v Japonsku, na Bahamách, na Novom Zélande, ale aj v mnohých iných krajinách.

Napríklad v Mexiku sa oslava pamiatky zosnulých spája s jedným z najvýznamnejších a najobľúbenejších sviatkov v roku - Dňom mŕtvych (El día de los muertos), ktorý sa stal národným symbolom a od roku 2008 sa nachádza aj na zozname dedičstva UNESCO. Avšak na rozdiel od "klasického" Halloweenu sa oslavuje od večera 31. októbra do 2. novembra. Na základe tejto dávnej mexickej tradície vznikla v roku 2017 veľmi úspešná animovaná rozprávka Coco o ceste malého chlapca za svojím snom, ktorá získala dvoch Oscarov.

Postupom času sa Halloween výrazne skomercionalizoval a zmodernizoval. V súčasnosti si ľudia najmä v Spojených štátoch amerických tematicky ozdobujú svoje obydlia, deti oblečené v kostýmoch navštevujú okolité domy, pýtajú si sladkosti a večer sa organizujú oslavy v maskách.

Na Slovensko sa dostal Halloween po roku 1989. Ľudia začali zdobiť tekvice, organizovať párty v strašidelných kostýmoch či súkromné večierky plné hororových prekvapení. Halloween prenikol aj do škôl, kde deti začali zdobiť tekvice a tiež pripravovať nápadité masky na rôzne zábavné podujatia.

Halloween má však žiaľ aj svoju odvrátenú tvár, keď násilie, bitky a výtržnosti sa stávajú počas halloweenskej noci v mnohých krajinách už každoročným "rituálom".

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať

Slovenská diplomacia v tomto kontexte privítala ohlásené ukrajinsko-ruské rokovania v tureckom Istanbule.

- Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie. Vo štvrtok to uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio.

- Izraelská armáda vo štvrtok vyhlásila, že zachytila raketu vypálenú z Jemenu. K útoku sa prihlásili jemenskí povstalci húsíovia.

- Na Floride popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

- Českí hokejisti vyhrali vo štvrtkovom stretnutí B-skupiny MS v Herningu nad Maďarskom presvedčivo 6:1 a s 11 bodmi sú na čele tabuľky.

- Hokejisti Kanady zvíťazili vo štvrtkovom súboji A-skupiny MS v Štokholme nad Rakúskom 5:1.

- Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

- Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete, ale najmä na Ukrajine a v palestínskom Pásme Gazy.

- Belgický federálny parlament vo štvrtok schválil návrh zákona, ktorým sa ruší prelomová legislatíva z roku 2003 o postupnom vyraďovaní jadrových elektrární do roku 2025, ako aj zákaz budovať v Belgicku nové jadrové výrobné kapacity.

- Slovenský minister zdravotníctva Kamil Šaško sa vo štvrtok v Paríži stretol s generálnym tajomníkom Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Mathiasom Cormannom.

- Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD).

- Hokejisti Švajčiarska si vo štvrtkovom zápase B-skupiny MS v dánskom Herningu poradili s Nemeckom 5:1.

- Hokejisti Fínska zvíťazili vo štvrtkovom zápase A-skupiny MS v Štokholme nad Slovinskom presvedčivo 9:1.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa v súvislosti s vyšetrovaním atentátu zúčastní len na nevyhnutných úkonoch.

- O postoji Slovenska k hlasovaniu o tzv. pandemickej dohode rozhodne vláda v pondelok (19. 5.). Uviedol to po stredajšom rokovaní vlády premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Do 15. júla by mala vzniknúť medzirezortná pracovná skupina k posilneniu právnej ochrany verejne činných osôb a prijatiu opatrení v oblasti verejného priestoru.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).