Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 3. jún 2025Meniny má Karolína
< sekcia Zahraničie

Svišť Phil videl svoj tieň, zima potrvá ešte šesť týždňov

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Jaroslav Taldík

Slávnosť v Punxsutawney, približne 105 kilometrov severovýchodne od Pittsburghu, sa praktizuje od roku 1887 a vychádza z legendy nemeckých osadníkov.

Washington 2. februára (TASR) - Slávny svišť Phil, ktorého podľa vyše 130-ročnej tradície každý rok 2. februára, teda na Hromnice, vytiahnu z nory v lesíku Gobbler's Knob pri mestečku Punxsutawney v americkom štáte Pensylvánia po prebudení uvidel svoj tieň a zaliezol späť do brlohu. Toto svišťovo správanie podľa legendy znamená, že zima potrvá ďalších šesť týždňov, píše TASR podľa správy agentúry AP.

Ak by svišť svoj tieň - naopak - nevidel, zvyšok zimy by bol mierny a jar by prišla skoro.

Tzv. Groundhog Day (Deň svišťa) je v USA veľmi populárny. Aj tento rok prišli budenie Phila sledovať priamo k nore tisíce zvedavcov. Mnohí na mieste boli už od neskorých nočných hodín, pričom čakanie im spríjemňovala folková hudba či dokonca ohňostroj. Medzi divákmi bol tento rok aj guvernér Josh Shapiro, poslanci na miestnej i federálnej úrovni, ako aj dve víťazky súťaže krásy.

Ako je zvykom, svišťa nevybral z nory, ktorou je dutina stromu, hocikto, ale jeden z pánov oblečených vo fraku a s cylindrami na hlavách z Klubu svišťa. Páni sa Phila spýtajú na prognózu a potom ju oficiálne oznámia.

Slávnosť v Punxsutawney, približne 105 kilometrov severovýchodne od Pittsburghu, sa praktizuje od roku 1887 a vychádza z legendy nemeckých osadníkov. Tí tvrdili, že svišť sa práve 2. februára prebudí zo zimného spánku. Ak uvidí svoj tieň, utečie naspäť do nory a zima bude pokračovať ešte šesť týždňov, zatiaľ čo v opačnom prípade možno očakávať skorú jar.

Svištích meteorológov majú pritom aj iné americké štáty, napríklad Západná Virgínia, Ohio a Georgia, Phil je však zďaleka najznámejší. Jeho sláva bola zvečnená dokonca aj vo filme Na Hromnice o deň viac (Groundhog Day) z roku 1993, kde hral hlavnú úlohu herec Bill Murray.

Phil predpovedal dlhšiu zimu oveľa častejšie ako skorú jar. Pri jednom z pokusov o analýzu presnosti jeho predpovedí sa dospelo k záveru, že mal pravdu v menej ako polovici prípadov.

Podľa AP má Phil "manželku" Phyllis a dve mláďatká narodené na jar tohto roku - Shadow a Sunny. Svištia rodina rada konzumuje ovocie a zeleninu, denne ju navštevuje niekto z Klubu svišťa a aspoň raz ročne navštívi veterinára.

Premiér odcestoval do Talianska, stretne sa s G. Meloniovou

Súčasťou delegácie sú minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD), ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) a štátny tajomník rezortu zahraničných vecí Marek Eštok.

- Na stavbe železničného uzla v Žiline preinvestovali Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) zatiaľ 330 miliónov eur. Celková zazmluvnená hodnota diela je 392 miliónov eur.

- Prokuratúra bude konať v prípade lekára z Univerzitnej nemocnice Bratislava, ktorý údajne pracoval pod vplyvom drog. Polícia predtým incident klasifikovala ako priestupok.

- Polícia žiada verejnosť o pomoc pri pátraní po hľadanom Karolovi Kačmarčíkovi zo Starej Ľubovne. Krajská policajná hovorkyňa z Prešova Jana Ligdayová informovala, že na 35-ročného muža je vydaný zatykač.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) odcestoval na oficiálnu návštevu Talianska. V Ríme sa stretne s predsedníčkou talianskej vlády Giorgiou Meloniovou.

- Cesta I/18 pri Strečne v okrese Žilina zostala v utorok popoludní pre dopravnú nehodu prejazdná v jednom jazdnom pruhu.

- Francúzsky futbalista Idjessi Metsoko bude pôsobiť v novej sezóne Niké ligy na hosťovaní v Spartaku Trnava. Dvadsaťtriročný útočník je kmeňový hráč Viktorie Plzeň a minulú sezónu obliekal dres Slovana Bratislava.

- Zrušenie Dňa boja za slobodu a demokraciu (17. november) ako dňa pracovného pokoja je politickým rozhodnutím. Myslí si to sociologička z Univerzity Komenského v Bratislave Gabriela Lubelcová.

- Poľský premiér Donald Tusk v utorok oznámil, že hlasovanie o dôvere jeho vláde v parlamente, ktoré inicioval po prehre kandidáta vládnej Občianskej koalície Rafala Trzaskowského v prezidentských voľbách, sa uskutoční 11. júna.

- Slovenská futbalová reprezentácia nemôže v júnovom asociačnom termíne počítať so službami dvojice opôr. Zdravotné problémy nedovolia zasiahnuť do prípravných zápasov proti Grécku a Izraelu stredopoliarovi Stanislavovi Lobotkovi a krídelníkovi Lukášovi Haraslínovi.

- Transakčnú daň by od októbra tohto roka nemali platiť živnostníci ani malé firmy s obratom do 100.000 eur. Návrh novely zákona o dani z finančných transakcií, ktorý predložila skupina poslancov koaličnej SNS, posunula Národná rada (NR) SR v utorok do druhého čítania.

- Český premiér Petr Fiala oznámil, že pre kauzu bitcoiny zvolá Bezpečnostnú radu štátu. Dôvodom sú obavy z možného zneužitia štátu ministerstvom spravodlivosti na pranie špinavých peňazí.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov sa má obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka (Hlas-SD), ktorý poslanci Národnej rady SR posunuli do druhého čítania.

- Slovenský futbalista Dávid Hancko je počas júnového asociačného termínu opäť spájaný s odchodom z Feyenoordu Rotterdam.

- Zrušením sviatkov sa odstráni aj príplatok za prácu v tieto dni. Zamestnanci budú tak na Slovensku pracovať za štandardnú priemernú mzdu, pričom dôjde k poklesu ich príjmu. Uviedla to Konfederácia odborových zväzov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali ďalší rokovací týždeň 35. schôdze. Na programe majú v utorok ráno návrh na skrátené legislatívne konanie k novele zákona o pobyte cudzincov. Návrh v pléne predstavil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

- Sicílska sopka Etna vychrlila v pondelok do výšky niekoľkých kilometrov oblak dymu a popola. Podľa miestnych úradov však jej aktivita nepredstavovala nebezpečenstvo pre ľudí, píše TASR podľa agentúry AP.

- Vo viacerých častiach SR platia v utorok naďalej výstrahy pred búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) v tejto súvislosti vydal výstrahy prvého aj druhého stupňa. Varoval aj pred povodňami v okresoch Sabinov a Bardejov.

- Americký prezident Donald Trump v utorok zagratuloval Poľsku k zvoleniu jeho „spojenca“, Karola Nawrockého za novú hlavu štátu. S odvolaním sa na Trumpov príspevok na jeho platforme Truth Social o tom informovala agentúra AFP, píše TASR.

- Hokejisti Edmontonu Oilers a Floridy Panthers opäť zabojujú o Stanleyho pohár. Dva rovnaké tímy postúpili rok po roku do finále dvanástykrát v histórii NHL a len druhýkrát za uplynulých 40 rokov. Séria na 4 víťazné zápasy štartuje v noci na štvrtok o 2.00 SELČ.

- Najmenej jednu obeť si vyžiadalo zemetrasenie s magnitúdou 5,8, ktoré zasiahlo v noci na utorok západné pobrežie Turecka. Na sociálnych sieťach o tom podľa agentúry AFP informoval turecký minister vnútra Ali Yerlikaya.