Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Sýria kritizuje Erdogana: Turecké jednotky sú na území ilegálne

Sýrčania utekajú na autách cez mesto al-Mastúma počas vládnej ofenzívy v sýrskej provincii Idlib 29. januára 2020, ktorá je poslednou baštou povstaleckých bojovníkov a džihádistov bojujúcich proti vláde sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sýrske vládne sily dobyli v stredu mesto Maarrat an-Numán na juhu provincie Idlib z rúk džihádistov a ich spojeneckých povstalcov. Mesto ovládla armáda po siedmich rokoch Foto: TASR/AP

Damask vo svojom vyhlásení potvrdil, že sýrska armáda si bude naďalej plniť svoje ústavné povinnosti "v záujme ochrany sýrskeho ľudu pred militantmi" .

Damask 12. februára (TASR) - Sýrska vláda v stredu označila tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana za "odtrhnutého od reality". Reagovala tak na Erdoganovu hrozbu, že turecké jednotky zaútočia na sýrsku armádu kdekoľvek v Sýrii, kde bude ublížené tureckým vojakom. Turecký prezident zároveň obvinil spojenca Damasku - Rusko -, že v severosýrskej provincii Idlib pácha "masakre".

Vyhlásenie tureckého prezidenta bolo reakciou na nedávne udalosti v severosýrskej provincii Idlib, poslednej bašte sýrskych povstalcov, kde pri ostreľovaní vládnymi silami prišla o život viac ako desiatka tureckých vojakov.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí v odpovedi na Erdoganove hrozby vydalo vyhlásenie, v ktorom sa uvádza, že prítomnosť tureckých jednotiek na sýrskom území je nezákonná a je porušením medzinárodného práva. Podľa vyhlásenia Ankara nesie plnú zodpovednosť za následky prítomnosti tureckej armády v Sýrii.

Damask vo svojom vyhlásení potvrdil, že sýrska armáda si bude naďalej plniť svoje ústavné povinnosti "v záujme ochrany sýrskeho ľudu pred militantmi" a bude viesť "boj proti teroristickým organizáciám po celej krajine".

Agentúra TASS pripomenula, že sýrska opozícia podporovaná Tureckom podnikla v utorok ráno rozsiahle útoky na sýrsku armádu. Do týchto bojov sa podľa TASS aktívne zapojili aj ozbrojenci islamistickej organizácie Front an-Nusra. Sýrska armáda tieto útoky odrazila. Militanti utrpeli značné straty.

Situácia v Idlibe sa prudko zhoršila po tom, čo sa ruská a turecká armáda v polovici januára opäť pokúsili zaviesť tam režim prímeria, čo však tamojší povstalci využili na zintenzívnenie svojich útokov. Ich obeťami sa stal aj bližšie nespresnený počet vojenských expertov z Ruska a Turecka. Sýrska armáda v odvete za tieto útoky povstalcov podnikla protiútok a 5. februára dobyla mesto Sarákib neďaleko Idlibu.

Napätie medzi Sýriou a Tureckom sa ďalej vystupňovalo minulý týždeň, keď sýrska vládna armáda pri ostreľovaní smrteľne zranila ôsmich tureckých vojakov, na čo turecká armáda podnikla odvetu. Ďalších päť tureckých vojakov zahynulo za podobných okolností v pondelok. Aj na ich smrť Turecko reagovalo delostreleckou paľbou na sýrske pozície, pričom následne oznámilo, že "zabilo" 101 vojakov sýrskeho režimu.

Operácia sýrskych vládnych síl podporovaným Ruskom sa v provincii Idlib začala vlani v decembri. Útočiace jednotky postupne opätovne dobýjali jednotlivé mestá. Z oblasti utiekli státisíce ľudí a stovky civilistov tiež prišli o život, píše AFP.

Turecko počas vojny v Sýrii podporuje niektoré protivládne skupiny a v Idlibe zriadilo svoje vojenské stanovištia na základe dohody podpísanej Tureckom a Ruskom v roku 2018 v čiernomorskom letovisku Soči.

Ruské ministertstvo zahraničných vecí v stredu deklarovalo, že situácia v Idlibe "vystupňovala až do krajnosti (...) v dôsledku "chronického zlyhávania Turecka pri plnení jeho záväzkov" vyplývajúcich preň z memoranda zo Soči.