Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Sýria odsúdila sankcie, ktoré na ňu uvalila americká vláda

Na archívnej snímke sýrsky prezident Bašár Asad. Foto: TASR/AP

Sankčné opatrenia sú prvými reštrikciami podľa zákona známeho ako Caesar Syria Civilian Protection Act.

Damask 18. júna (TASR) - Vláda prezidenta Bašára Asada odsúdila v stredu nové sankcie USA uvalené na Sýriu, pričom ich označila za formu "terorizmu", ktorého sa dopustil Washington vo vojnou zmietanej krajine, informovala agentúra AFP.

Sankčné opatrenia sú prvými reštrikciami podľa zákona známeho ako Caesar Syria Civilian Protection Act. Zákon je pomenovaný podľa pseudonymu sýrskeho vojenského fotografa, ktorý zo Sýrie ušiel s tisíckami snímok obetí mučenia Asadovou vládou.

Tento zákon sa vzťahuje na všetky spoločnosti spolupracujúce s Asadom, a snaží sa súčasne zabrániť tomu, aby spravodlivosti unikli tí, čo sú v Sýrii zodpovední za porušovanie ľudských práv. Zákon tiež blokuje pomoc USA pri obnove vojnou zničenej Sýrie.

Zoznam fyzických i právnických osôb, na ktoré sa sankcie vzťahujú, obsahuje 39 mien. Medzi nimi je aj Asadova manželka Asma, ktorá doteraz nebola terčom sankcií. Na sankčný zoznam sa dostala, keďže sa podľa rezortu americkej diplomacie stala "jedným z najslávnejších ľudí, ktorí profitujú z konfliktu v Sýrii".

Sýrska vláda vo svojej reakcii uviedla, že prvá časť sankcií uvalených na Sýriu na základe tzv. Caesar Act "odhaľuje porušovanie medzinárodných zákonov a noriem" zo strany USA.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí vo svojom vyhlásení prirovnáva konanie americkej administratívy k správaniu sa "gangov" a "lupičov".

Sýrske ministerstvo súčasne obvinilo Washington z "pokrytectva", keď deklaroval, že uvalenie sankcií sa deje "v mene ľudských práv". Damask argumentoval, že podpora "terorizmu" v Sýrii, teda odporcov vlády Bašára Asada, zo strany USA bola tiež proti ľudskoprávnym zásadám.

"Sprísnenie sankcií voči sýrskemu ľudu je novou dimenziou a formou tohto terorizmu," uviedlo vyhlásenie vydané oficiálnou tlačovou agentúrou SANA.

Damask začiatkom júna varoval, že sankcie spôsobia v Sýrii, ktorá je v hlbokej hospodárskej kríze, ešte viac utrpenia. AFP dodala, že sýrska centrálna banka v stredu devalvovala miestnu libru - po tom, ako sa táto mena celé týždne na čiernom trhu znehodnocovala v očakávaní amerických sankcií.

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo označil sankcie USA proti vybraným subjektom v Sýrii za "začiatok toho, čo bude trvalou kampaňou hospodárskeho a politického tlaku na upieranie príjmov Asadovmu režimu a podpory, ktorú používa na vedenie vojny a na masové ukrutnosti voči sýrskemu ľudu".

Pompeo vysvetlil, že cieľom je donútiť Asada, aby prijal rezolúciu Bezpečnostnej rady č. 2254 z roku 2015, ktorá žiada vyhlásenie prímeria, vypísanie volieb a začiatok politickej transformácie v Sýrii.

AFP pripomenula, že Európska únia uvalila na Sýriu vlastné sankcie.