Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Sýrski povstalci sa stretli s alavitskými predstaviteľmi z mesta Asada

Sýrsky opozičný bojovník stúpa na rozbitú bustu zosnulého sýrskeho prezidenta Háfiza Asada počas osláv pádu sýrskeho vládneho režimu v Damasku 8. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Delegácia povstalcov navštívila Asadovo rodné mesto Kardahá v horách provincie Latákia na severozápade Sýrie. Na stretnutí s povstalcami alavitskí starejší podpísali vyhlásenie na podporu rebelov.

Damask 10. decembra (TASR) - Sunnitskí povstalci, ktorí cez víkend zvrhli režim dlhoročného sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa v pondelok stretli so starejšími v meste Kardahá, ktoré je rodiskom rodiny Asadovcov. Miestni lídri z náboženskej skupiny alavitov, ku ktorej patria aj Asadovci, vyjadrili povstalcom podporu. Podľa miestnych obyvateľov ide o povzbudivý signál a znak tolerancie medzi oboma skupinami. TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Delegácia povstalcov navštívila Asadovo rodné mesto Kardahá v horách provincie Latákia na severozápade Sýrie. Na stretnutí s povstalcami alavitskí starejší podpísali vyhlásenie na podporu rebelov. Na stretnutí sa zúčastnili členovia sunnitskej povstaleckej skupiny Hajat Tahrír aš-Šám (HTS) a Slobodnej sýrskej armády. Zvrhnutý prezident Asad dlhodobo tvrdil, že povstalci z týchto sunnitských skupín alavitov po prevzatí moci v Sýrii vyvraždia.

"Potvrdzujeme jednotu územia Sýrskej arabskej republiky, náboženskú a kultúrnu rozmanitosť a rôznorodosť myslenia," uvádza sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo približne 30 významných predstaviteľov mesta. Strany sa tiež zhodli na čo najrýchlejšom obnovení štátnej polície a starejší súhlasili s odovzdaním všetkých zbraní v držbe obyvateľov mesta Kardahá.

Reuters pripomína, že súhlas starejších je znakom zmeny postoja obyvateľov mesta, z ktorého pochádzalo množstvo vojakov podporujúcich režim prezidenta Asada.

Alaviti tvoria približne 10 percent sýrskeho obyvateľstva. Ide o etnicko-náboženskú skupinu, ktorej viera je považovaná za odnož šiitskeho islamu. Obývajú najmä sýrske provincie Latákia a Tartús pri pobreží Stredozemného mora a hraniciach s Tureckom.