Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Zahraničie

Sýrski povstalci žiadajú USA, aby splnili sľub a poslali im zbrane

Foto: TASR/AP

Spojené štáty v polovici júna oznámili, že sa rozhodli poskytnúť vojenskú pomoc sýrskym povstalcom, čo zdôvodnili dôkazmi o použití chemických zbraní Asadovými silami.

Washington 13. septembra (TASR) - Slobodná sýrska armáda (FSA) stále čaká na dodávky zbraní, ktoré jej v júni sľúbili Spojené štáty. Uviedol to v noci nadnes veliteľ najvyššej vojenskej rady FSA generál Salím Idrís.

Idrís v rozhovore pre americkú rozhlasovú stanicu NPR uviedol, že povstalci dostali humanitárnu pomoc, vrátane potravín a liekov a zdravotných pomôcok, ako aj vojenské vybavenie, napríklad nepriestrelné vesty, okuliare na nočné videnie, komunikačné prístroje a počítače, ale "nie priamu vojenskú podporu".

"Stále čakáme, že dostaneme zbrane a muníciu. A hovoríme našim priateľom v Spojených štátoch, že dúfame, že nás podporia," povedal Idrís. Dodal, že povstalci nutne potrebujú protitankové strely a protilietadlové rakety.

Podľa Idrísa Spojené štáty už povstaleckému vedeniu oznámili, že bude veľmi ťažké odoslať do Sýrie protilietadlové rakety. Komplexnú odpoveď by sýrski povstalci mali dostať po ďalších konzultáciách vo Washingtone.

Foto: TASR/AP Photo


Americkí kongresmani i analytici sa stále obávajú, že zbrane, o ktoré povstalci žiadajú na boj proti armáde vernej režimu prezidenta Bašára Asada, padnú do rúk džihádistov napojených na teroristickú sieť al-Káida, ktorí bojujú na strane vzbúrencov.

Interview s Idrísom je v rozpore so stredajšou správou z denníka Washington Post, ktorý napísal, že americká Ústredná spravodajská služba (CIA) začala povstalcom v Sýrii dodávať zbrane. Dodávky sa mali začať pred dvoma týždňami, spresnil denník s tým, že ide len o ľahké zbrane, ďalšia munícia má nasledovať.

Spojené štáty v polovici júna oznámili, že sa rozhodli poskytnúť vojenskú pomoc sýrskym povstalcom, čo zdôvodnili dôkazmi o použití chemických zbraní Asadovými silami. Práve kvôli chemickému útoku z 21. augusta, z ktorého je podozrievaná sýrska armáda, Sýrii hrozí vojenský úder zo strany USA. V snahe zabrániť mu Sýria súhlasila s odovzdaním svojho chemického arzenálu pod medzinárodnú kontrolu a v noci nadnes sa stala aj riadnym členom Dohovoru o zákaze chemických zbraní. OSN však oznámila, že celý prijímací proces bude trvať najmenej 30 dní.