Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Sýrska vláda: Študujeme správu Amnesty International o masakrách

Dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara. Foto: TASR/AP

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že bezpečnostné sily a spojenecké skupiny počas násilností zabili viac ako 1700 civilistov, väčšinou alavitov.

Ak si želáte, aby počítač prečítal text článku, použite prehrávač nižšie.
00:00 / 00:00
Damask 5. apríla (TASR) - Sýrska vláda v piatok neskoro večer uviedla, že pozorne študuje závery novej správy Amnesty International, ktorá vyzýva na vyšetrenie sektárskych masakier, ktoré sa udiali minulý mesiac, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

Amnesty vo svojej štvrtkovej správe vyzvala sýrsku vládu, aby vyvodila zodpovednosť za masakry zamerané na alavitskú menšinu, s tým, že môžu predstavovať vojnové zločiny.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) uviedlo, že bezpečnostné sily a spojenecké skupiny počas násilností zabili viac ako 1700 civilistov, väčšinou alavitov.

Dočasný sýrsky prezident Ahmad Šara, ktorého islamistické hnutie Hajat Tahrír aš-Šám zvrhlo Bašára Asada, prisľúbil potrestanie tých, ktorí stoja za „krviprelievaním civilistov“, a zriadil vyšetrovací výbor.

V piatkovom vyhlásení vláda informovala, že pozorne študuje správu Amnesty International a jej „predbežné zistenia“. „Je na Nezávislej národnej komisii pre vyšetrovanie a zisťovanie faktov, aby ich vyhodnotila v súlade s mandátom, nezávislosťou a širokými právomocami, ktoré jej boli udelené prezidentským dekrétom,“ uviedla.

Sýrske orgány obvinili ozbrojených Asadových stúpencov, že násilie vyvolali útokom na nové bezpečnostné sily.

Vláda sa v piatok posťažovala, že správa nezohľadňuje „širší kontext udalostí“. Uviedla, že násilie sa začalo „premysleným útokom“ „zvyškov predchádzajúceho režimu, ktorého terčom boli príslušníci armády a vnútornej bezpečnosti“. V chaose, ktorý nasledoval, došlo k „odvetným činom a závažným porušeniam“, uviedla a prisľúbila, že tieto činy budú vyšetrené a do mesiaca bude vydaná správa.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).