Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Zahraničie

Sýrski povstalci hlásia vstup do mesta Hamá, vláda to popiera

Dym stúpa počas leteckého útoku sýrskych vládnych síl na pozície sýrskych povstalcov nad mestom Chán Šejkún, južne od Idlibu na severozápade Sýrie 3. decembra 2024. Foto: TASR/AP

Mesto Hamá bránia provládne sily s podporou ruského letectva a iránskych ozbrojených zložiek, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters a AFP.

Damask 5. decembra (TASR) - Sýrski povstalci vo štvrtok oznámili, že vstúpili do mesta Hamá. Sýrska vláda však tieto tvrdenia poprela. Mesto Hamá bránia provládne sily s podporou ruského letectva a iránskych ozbrojených zložiek, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters a AFP.

O vstup do Hamá sa povstalci pokúšali od utorka. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) bolo mesto v noci "obkľúčené z troch strán".

Hamá patrila od začiatku sýrskej občianskej vojny v roku 2011 do sféry vplyvu tamojšej vlády a prípadné ovládnutie mesta povstalcami by pre Damask, Moskvu a Teherán predstavovalo nepríjemné komplikácie, tvrdí Reuters.

Mesto leží približne v tretine cesty medzi Aleppom a hlavným mestom Damask. Jeho dobytie by povstalcom otvorilo cestu k mestu Homs, ktoré pre svoju strategickú polohu predstavuje križovatku spájajúcu najobývanejšie regióny v Sýrii. Hamá je taktiež rozhodujúca pre kontrolu dvoch miest s veľkými náboženskými menšinami - Muhrady, kde žijú prevažne kresťania, a Salamíje, ktorá je domovom početnej skupiny izmaelitských šiitov.

Povstalci minulý týždeň obsadili najväčšie severosýrske mesto Aleppo a odvtedy postupujú na juh. V utorok získali kontrolu nad strategickým kopcom severne od mesta Hamá, odkiaľ sa začali presúvať k hraniciam mesta.

V stredu navštívil vodca najsilnejšej povstaleckej skupiny Frontu an-Nusra abú Muhammad al-Džawlání budovu historickej Citadely v Aleppe, čo pre povstalcov - vyhnaných z mesta v roku 2016 - znamenalo historický moment. Z Aleppa medzičasom hlásia obyvatelia nedostatok potravín, v meste sú obmedzené aj telekomunikačné služby.

Rusko a Irán poskytli sýrskym vládnym silám v rokoch 2015 až 2020 rozhodujúcu podporu v opätovnom získaní väčšiny územia, ktoré predtým dobyli povstalci a militanti z organizácie Islamský štát.