Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Talianska astronautka Cristoforettiová je prvou veliteľkou na ISS

Na archívnej snímke dvojica ruských kozmonautov Oleg Novickij (vľavo) a Piotr Dubrov. Výstup do voľného vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Foto: TASR/AP

Symbolické "kľúče" od vesmírnej stanice si prevzala od ruského kozmonauta Olega Artemieva, Talianka kráča v šľapajach štyroch predchádzajúcich európskych veliteľov ISS.

Rím 29. septembra (TASR) - Talianska astronautka Samantha Cristoforettiová sa v stredu stala prvou ženou z európskej krajiny, ktorá sa kedy ujala velenia na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Symbolické "kľúče" od vesmírnej stanice si prevzala od ruského kozmonauta Olega Artemieva, informuje agentúra DPA.

Talianka kráča v šľapajach štyroch predchádzajúcich európskych veliteľov ISS. Vo svojej funkcii je okrem iného zodpovedná za bezpečnosť posádky a zabezpečenie úzkej spolupráce medzi osobami na palube a "kolegami" na Zemi.

Cristoforettiová, rodáčka z Milána, je od konca apríla na svojej druhej misii na ISS v rámci projektu Minerva, pričom má na starosti lekárske a materiálové experimenty. Na Zem sa táto 45-ročná astronautka Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a bývalá pilotka talianskych vzdušných síl vráti 10. októbra, dopĺňa agentúra AFP.

Cristoforettiová je držiteľkou rekordu v dĺžke pobytu ženy vo vesmíre. Tento rekord dosiahla, keď v rokoch 2014 a 2015 strávila na obežnej dráhe Zeme 199 dní. Je zároveň piatou ženou - a vôbec prvou Neameričankou -, ktorá sa stala veliteľkou ISS od vytvorenia tejto funkcie v roku 2000.

Veliteľ ISS je zodpovedný za všetky úlohy členov posádky na palube tejto vesmírnej stanice, ktorá obieha nad Zemou vo výške viac ako 400 kilometrov.

O tom, kto sa stane veliteľom ISS, rozhoduje spoločne päť vesmírnych agentúr podieľajúcich sa na prevádzke stanice: americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ruský Roskosmos, Európska vesmírna agentúra (ESA), Kanadská kozmická agentúra (CSA) a Japonská národná vesmírna agentúra (JAXA).