Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslav
< sekcia Zahraničie

Talianska filmová hviezda Sophia Lorenová oslavuje 90 rokov

Talianska filmová hviezda Sophia Lorenová na 7.ročníku filmového festivalu Artfilm v Trenčianskych Tepliciach 25.júna 1999 prevzala na Moste slávy cenu festivalu Hercova misia. Foto: TASR - Vladimír Benko

Sophia Lorenová, vlastným menom Sofia Scicoloneová, sa narodila 20. septembra 1934 v Ríme ako nemanželské dieťa do chudobnej rybárskej rodiny.

Rím/Bratislava 20. septembra (TASR) - Očarovala divákov svojím pôvabom, šarmom a zmyselnosťou a herecký talent využila na striebornom pláne naplno. Z bohatej filmografie Sophie Lorenovej sú známe najmä filmy Pýcha a vášeň, Manželstvo po taliansky, Zvláštny deň či Pret-a-porter. V roku 1962 získala Oscara za úlohu v snímke Vrchárka, v réžii Vittoria De Sica podľa románu Alberta Moraviu. Herecká hviezda sa zaradila medzi najvýraznejšie talenty talianskej kinematografie a v piatok 20. septembra sa dožíva 90 rokov.

Sophia Lorenová, vlastným menom Sofia Scicoloneová, sa narodila 20. septembra 1934 v Ríme ako nemanželské dieťa do chudobnej rybárskej rodiny. Štíhla dievčina s prezývkou Špáradlo trávila detstvo a dospievanie v mestečku Pozzuoli, kde zažila aj krušné chvíle spojené s vojnou, keď sa obyvatelia museli skrývať v železničnom tuneli pred bombardovaním.

Už od detstva chodila do kina na slávne americké filmy a túžila po hereckej kariére. Matka, ktorá mala sama podobné ambície, ju podporovala a snažila sa jej nájsť miesto vo filme. Prihlasovala ju aj do súťaží krásy. Na prvej v Neapole sa Sofia zúčastnila ako 14-ročná, druhá o dva roky neskôr sa pre ňu stala osudovou. V porote bol totiž jej neskorší manžel, o 22 rokov starší filmový producent Carlo Ponti. Všimol si mladé talentované dievča a snažil sa mu sprostredkovať prvé filmové úlohy.

Z množstva nevýrazných snímok a úloh, v ktorých sa začala začínajúca herečka od roku 1950 objavovať, stojí za zmienku historický film Quo vadis (1951). Pozornosť však na seba upútala až vo filmovej podobe známej opery Aida v roku 1953. V tomto období si herečka zmenila na Pontiho radu svoje krstné meno na Sophia. Vo filme Neapolské zlato (1954) so Sofiou Lorenovou prvý raz spolupracoval známy taliansky režisér Vittorio de Sica. Poradil mladej filmovej hviezde, aby rozhodne nechodila na hodiny herectva – a vytvoril spoločne s ňou ešte ďalších štrnásť pozoruhodných filmových diel.

Sophia Lorenová
Foto: TASR/AP Photo


V roku 1957 Lorenová po boku Caryho Granta a Franka Sinatru nakrútila svoj prvý americký film Pýcha a vášeň (1957). Vtedy o 30 rokov starší Cary Grant požiadal herečku o ruku. Jediným mužom jej života však bol Carlo Ponti, ktorý sa usiloval o rozvod so svojou dovtedajšou manželkou. Rozviedol sa v Mexiku a na diaľku sa s Lorenovou zosobášili, v konzervatívnom Taliansku však úrady manželstvo nechceli uznať. Partneri dokonca istý čas žili mimo svojej vlasti.

Medzitým nakrútila ďalšie zámorské filmové hity Romanca na rieke a Čiera orchidea, oba z roku 1958. Šarm talianskej "femme fatale", v ktorom sa miesil dramatický talent s humorom, uplatnil opäť De Sica, keď v roku 1960 obsadil Lorenovú do jej životnej úlohy vo vojnovej dráme Vrchárka natočenej podľa najslávnejšieho románu Alberta Moraviu. Za vynikajúce stvárnenie mladej vdovy Cesiry získala v roku 1962 Oscara v kategórii Najlepšia herečka v hlavnej úlohe. Z obavy z neúspechu ani neodcestovala na slávnostné odovzdávanie Cien akadémie, úspech jej telefonicky oznámil jej niekdajší herecký partner Cary Grant. Okrem Oscara bola ocenená ako Najlepšia neanglicky hovoriaca herečka v hlavnej úlohe cenou BAFTA (1962) a získala tiež Zlatý glóbus.

Šesťdesiate a sedemdesiate roky minulého storočia boli pre taliansku filmovú divu obdobím najväčšej slávy. Nakrúcala európske i americké snímky, v ktorých žiarila po boku svojho najčastejšieho filmového partnera Marcella Mastroianniho. Komédie ako Boccaccio '70 (1962), Včera, dnes a zajtra (1963), či Kňazova manželka (1971) sa stali diváckymi hitmi. Za stvárnenie hlavnej postavy dostala oscarové ocenenie aj vo filme Manželstvo po taliansky (1964) K úspešným filmom neodolateľnej Talianky patria tiež Grófka z Hongkongu (1967), dráma Zvláštny deň (1977), či bláznivá komédia Roberta Altmana Pret-a-Porter (1994).

Príbeh manželstva Sophie Lorenovej a Carla Pontiho dospel k šťastnému okamihu v roku 1966, keď sa stali francúzskymi štátnymi občanmi a v tejto krajine aj uzavreli sobáš. Neskôr sa im narodili synovia Carlo a Eduard. Carlo Ponti zomrel v roku 29007.

Talianska herečka Sophia Lorenová na 7. ročníku filmového festivali Artfilm v Trenčianskych Tepliciach 25. júna 1999.
Foto: TASR - Vladimír Benko


V roku 1991 Sophia Lorenová dostala Čestného Oscara za celoživotný prínos svetovej kinematografii. O tri roky neskôr ju na medzinárodnom filmovom festivale v nemeckom Berlíne odmenili Zlatým medveďom za celoživotné dielo (1994). Okrem toho od roku 1992 pôsobí vo funkcii zvláštnej veľvyslankyne Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov. Dnes žije v Kalifornii.

Od začiatku 80-tych rokov hrá už len sporadicky. Slovensko navštívila v roku 2000, keď dostala cenu na MFF Artfilm v Trenčianskych Tepliciach.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov si zaistili postup do štvrťfinále MS tejto vekovej kategórie. Definitívne o tom rozhodli vo svojom treťom vystúpení v A-skupine, v ktorom v sobotu v americkom Allene deklasovali Nórov 9:1.

- V sobotu bude úplne uzavretá cesta v Prešove na úseku Prešovská ulica a ulica Arm. gen. Svobodu. Dôvodom je zabezpečenie športového podujatia.

- Na väčšine Slovenska sa v nedeľu (27. 4.) môže vyskytnúť mráz. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa, ktorá platí od polnoci alebo 2.00 h do 7.00 h.

- V sobotu o 18.00 h sa na Slovensku skončil štátny smútok.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila epidémiu ochorenia ebola v ugandskej metropole Kampala za skončenú.

- Americký prezident Donald Trump na svojej sociálnej sieti Truth Social vyjadril domnienku, že šéf Kremľa Vladimir Putin možno nechce ukončiť na Ukrajine a je potrebné s ním rokovať inak - cez sankcie.

- Britského kráľa Karola III., ktorý je súčasne aj hlavou anglikánskej cirkvi, zastupoval v sobotu vo Vatikáne na pohrebe pápeža Františka jeho syn, princ William, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Z bytu na štvrtom poschodí v bratislavskej Petržalke na Rovniankovej ulici vypadol 72-ročný muž. Dôsledkom pádu utrpel zranenia, ktorým aj napriek snahe záchranárov na mieste podľahol.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.