Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 16. november 2024Meniny má Agnesa
< sekcia Zahraničie

Do konca júna prišlo do Talianska vyše 16.000 migrantov

Taliansky policajt hliadkuje pri subsaharských afrických migrantoch, ktorí stoja v rade po vylodení v talianskom prístave Reggio Calabria na juhu Talianska, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Až 69 % z celkového počtu týchto osôb prišlo z územia Líbye, ďalších 20 % z Tuniska a šesť % z Turecka. Cez Tunisko pritom prichádzajú najmä osoby z Pobrežia Slonoviny, Kamerunu, Iraku a Alžírska.

Rím/Bratislava 13. júla (TASR) - Do 4. júla tohto roku tohto roka prišlo do Talianska po mori celkovo 16.687 migrantov, čo predstavuje pokles o 80,4 percenta oproti tomu istému obdobiu v roku 2017. Vyplýva to z tlačovej správy, ktorú agentúre TASR vo štvrtok poskytlo talianske veľvyslanectvo v Bratislave.

Až 69 percent z celkového počtu týchto osôb prišlo z územia Líbye, ďalších 20 percent z Tuniska a šesť percent z Turecka. Cez Tunisko pritom prichádzajú najmä osoby z Pobrežia Slonoviny, Kamerunu, Iraku a Alžírska.

Napriek dramatickému poklesu migračných tokov zostáva taliansky systém prijímania utečencov - ktorý musí spracovávať tisíce žiadostí o azyl - naďalej pod silným tlakom, opisuje citovaná správa situáciu.

Najnovšia pravidelná mesačná správa tiež uvádza, že čoraz viac migrantov využíva tzv. západnú stredomorskú cestu a cestu po Atlantickom oceáne. Títo migranti sú v prevažnej miere z Maroka, Alžírska, Guiney a Mali.

Od začiatku roka vykonali talianske lode 35 percent záchranných operácií v strednej časti Stredozemného mora. Zahraničné vojenské jednotky uskutočnili štyri percentá z nich, misia Európskej únie EUNAVFOR Med 15 percent a mimovládne organizácie 41 percent. Líbyjská pobrežná hliadka zachránila a vyložila na líbyjskom pobreží 10.000 migrantov.

Pokiaľ ide o počet žiadateľov o medzinárodnú ochranu, do 29. júna o ňu v Taliansku požiadalo 33.534 ľudí, čo je o 54 percent menej než v tom istom období roku 2017. V Nemecku to bolo 70.150 žiadateľov, vo Francúzsku 63.130, v Grécku 30.200 a v Španielsku 24.000.