Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Zahraničie

Taliban a Islamský štát sú podozriví z najmenej 100 mimosúdnych popráv

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Viac než dve tretiny týchto popráv boli údajne vykonané priamo de facto úradmi alebo ich spojencami.

New York 29. januára (TASR) - Najmenej 100 mimosúdnych popráv bývalých štátnych zamestnancov vykonali v Afganistane v období od prevzatia moci radikálnym hnutím Taliban, vyplýva z údajov, ktoré Organizácia Spojených národov (OSN) považuje za vierohodné. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA.

Viac než dve tretiny týchto popráv boli údajne vykonané priamo de facto úradmi alebo ich spojencami, uvádza sa v internej správe generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa pre Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN).

Džihádisti z miestnej odnože organizácie Islamský štát (IS), známej pod názvom Islamský štát - Chórasán (IS-K), sú podozriví z vykonania viac než 50 takýchto zabití, vyplýva zo správy.

OSN cituje tvrdenia, ktoré sa považujú za vierohodné a pochádzajú od misie OSN v Afganistane v období od polovice augusta minulého roka od bývalých vládnych predstaviteľov, bezpečnostných síl a vojenského personálu.

"Útokom, ponižovaniu, obťažovaniu, svojvoľnému zatýkaniu, zlému zaobchádzaniu a zabíjaniu" počas uplynulých mesiacov v Afganistane čelilo aj množstvo ľudskoprávnych aktivistov a novinárov, uvádza sa ďalej v správe.

Deväť členov občianskych organizácií a dvaja zamestnanci médií boli podľa OSN zabití buď Talibanom, islamistami alebo neznámymi páchateľmi, píše DPA.

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že ťažká sociálno-ekonomická situácia v Afganistane sa môže vyriešiť, keď vládne hnutie Taliban nebude medzinárodne izolované. Rozvíjajúci sa a konštruktívny dialóg s hnutím označil Guterres za kľúčový.

Zároveň navrhol novú štruktúru prítomnosti OSN v Afganistane, ktorá bude popri humanitárnej pomoci koordinovať aj politický vývoj, dodáva DPA.