Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Zahraničie

V prípade útoku na svätyňu v Bangkoku vydala polícia dva nové zatykače

Na snímke vyšetrovatelia prehľadávajú miesto po výbuchu bomby v centre Bangkoku 18. augusta 2015. Foto: TASR/AP

Thajská polícia už v sobotu zadržala bližšie neidentifikovaného cudzinca.

Bangkok 31. augusta (TASR) - Thajská polícia našla po víkendovej razii v ďalšom byte na predmestí Bangkoku materiál možný na výrobu bômb a vydala zatykače na dvoch nových podozrivých v rámci vyšetrovania útoku na hinduistickú svätyňu v tamojšej metropole. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie polície.

Vyšetrovatelia pátrajú po 26-ročnom Thajčanovi a ďalšom cudzincovi na základe víkendovej prehliadky v obytnom dome v štvrti Min Buri, počas ktorej zhabali medzi inými podozrivými predmetmi aj hnojivo, digitálne hodinky, strelný prach a diaľkové ovládania využiteľné ako detonátor na výbušniny, informoval dnes o priebežných záveroch vyšetrovania prostredníctvom televízneho vysielania hovorca polície Pravut Thavornsiri.

"Toto je materiál na výrobu bomby," konštatoval Thavornsiri a dodal, že polícia plánuje vydať ďalšie tri až štyri zatykače; viac informácií ale neposkytol, napísala agentúra AP.

Thajská polícia už v sobotu zadržala bližšie neidentifikovaného cudzinca. Totožnosť tohto muža polícia stále preveruje. Podľa Thavornsiriho je "veľmi pravdepodobné, že je súčasťou siete", ktorá stojí za výbuchom vo svätyni Erawan v centre Bangkoku zo 17. augusta, ktorý zabil 20 ľudí a ďalších 125 zranil.

Vyšetrovatelia v súvislosti so zadržaním podozrivého prehľadali cez víkend ním využívaný byt vo štvrti Nong Čok v severnej časti Bangkoku. Našli v ňom veľké množstvo materiálu potenciálne použiteľného na výrobu bômb, ako aj okolo 200 falošných cestovných pasov.

Tím vyšetrovateľov, ktorý dopomohol k dolapeniu podozrivého v prípade tohto útoku, odmení thajská polícia odmenou, ktorú za jeho nájdenie ponúkala verejnosti. Za informácie vedúce k nájdeniu podozrivých atentátnikov vypísali úrady podľa agentúry DPA tri milióny bathov (74.000 eur). Podľa šéfa thajskej polície Somjota Pumpunmuanga ju vyplatia policajnému tímu.

K zodpovednosti za najhorší bombový útok v dejinách Thajska sa zatiaľ nikto neprihlásil. Potenciálne podozriví sú moslimskí povstalci z juhu Thajska, zahraničné militantné skupiny alebo sympatizanti čínskych Ujgurov nedávno deportovaných z Thajsku.