Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Zahraničie

Thajsko deportovalo hongkonského aktivistu, údajne na žiadosť Číny

Chuang Č'-feng, známy aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong, je generálnym tajomníkom hongkonskej prodemokratickej politickej strany Demosisto (Siang-kang čung-č'). Foto: Twitter

Chuang Č'-feng, známy aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong, je generálnym tajomníkom hongkonskej prodemokratickej politickej strany Demosisto (Siang-kang čung-č').

Bangkok 5. októbra (TASR) - Študentského aktivistu Chuang Č'-fenga deportovali dnes z Thajska do Hongkongu. Pred tým bol zadržiavaný na bangkockom medzinárodnom letisku, informovala dnes agentúra DPA s odvolaním sa na hongkonskú vládu.

Chuang Č'-feng, známy aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong, je generálnym tajomníkom hongkonskej prodemokratickej politickej strany Demosisto (Siang-kang čung-č').

Do Thajska cestoval na podujatie venované účasti mládeže na politickom živote, ktoré sa koná pri príležitosti 40. výročia masakru thajských študentov zo 6. októbra 1976.




Podľa thajských študentských aktivistov ich hosťa na letisku v Bangkoku zadržali na žiadosť čínskej vlády. Aktivisti ďalej oznámili, že polícia im odmietla povoliť stretnutie s hongkonským študentským vodcom.

Aktivista Netivit Čotipchatpchajsal vysvetlil, že Chuang Č'-fenga pozvali v nádeji, že Thajci by mohli nasledovať príklad tohto mladého politického lídra. "Thajská mládež vníma politiku ako strašiaka, o ktorom sa nemá diskutovať. Chceme, aby sa naši kolegovia-študenti vzdelávali a zmenili svoj postoj" aj pod vplyvom Wongovho prejavu, uviedol.

Rozhodnutie thajskej vlády o Chuangovej deportácii kritizovali aj viaceré ľudskoprávne organizácie. "Zatknutie Joshuu Wonga v Thajsku svedčí o tom, že Bangkok je ochotný plniť príkazy Pekingu," uviedla vo svojom vyhlásení Sophie Richardsonová, riaditeľka organizácie Human Rights Watch pre Čínu. Dodala, že bangkocké úrady mali aktivistovi umožniť voľný pohyb a uplatnenie práva na slobodu slova.

Chuang Č'-feng zohrával v roku 2014 kľúčovú rolu pri nepokojoch, počas ktorých demonštranti okupovali niektoré časti Hongkongu. Hnutie - nazvané podľa typickej rekvizity svojich účastníkov "dáždnikové" - bolo najväčšou výzvou pre čínsku komunistickú vládu od roku 1997, keď sa Hongkong vymanil z britskej správy.

K Chuangovmu zadržaniu došlo v situácii, keď sa čoraz viac Hongkončanov obáva, že Čína chce v bývalej britskej kolónii umlčať svojich kritikov a že vlády cudzích štátov nie sú proti týmto krokom Číny ochotné protestovať.