Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 18. november 2024Meniny má Eugen
< sekcia Zahraničie

The Times: Mayová svoje odstúpenie oznámi v piatok

Britská premiérka Theresa Mayová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mayová v utorok na tlačovej konferencii a v stredu v rámci hodiny otázok a odpovedí v parlamente predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ.

Londýn 23. mája (TASR) - Britská premiérka Theresa Mayová by mala odstúpenie zo svojej funkcie oznámiť v piatok 24. mája. Vo štvrtok to bez citovania zdrojov napísal britský denník The Times.

Na základe tohto údajného plánu Mayová zostane premiérkou, kým v dvojfázovom procese nebude zvolený jej nástupca. O dvoch konečných kandidátoch bude napokon hlasovať 125.000 členov Konzervatívnej strany, píšu The Times.

Vplyvný parlamentný Výbor 1922, združujúci poslancov britskej Konzervatívnej strany, nezmenil v stredu stanovy, na základe ktorých by sa v priebehu 12 mesiacov mohol opätovne pokúsiť o vyslovenie nedôvery premiérke. Jej stúpenci si však myslia, že Mayová svoje odstúpenie oznámi po piatkovom stretnutí s predsedom Výboru 1922 sirom Grahamom Bradym.

Mayová v utorok na tlačovej konferencii a v stredu v rámci hodiny otázok a odpovedí v parlamente predstavila desať bodov, ktoré označila za dôležité návrhy na zmeny v dohode o odchode Británie z EÚ. Poslancom chce napríklad umožniť hlasovať o colnej únii s EÚ, ako aj o referende o brexitovej zmluve, či o tzv. írskej poistke.

Opozičná Labouristická strana však ani po rokovaniach s konzervatívcami podľa svojho predsedu Jeremyho Corbyna "novú" dohodu v parlamente nepodporí. Mayovej pozmenená dohoda sa navyše nepáči ani viacerým konzervatívnym poslancom a hlasovať za ňu nebudú ani poslanci Demokratickej unionistickej strany (DUP), ktorí v Dolnej snemovni podporujú menšinovú konzervatívnu vládu.

Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu tento rok už trikrát odmietli dohodu o brexite, ktorú s EÚ vyrokovala Mayová, pričom neskôr zároveň schválili zákon, podľa ktorého Británia nesmie opustiť Úniu bez dohody.