V Novej Kaledónii vypukli nepokoje pre plánovanú reformu volebného systému.
Táto organizácia s 18 členmi zahŕňa suverénne krajiny, ale aj územia ako Nová Kaledónia či Francúzska Polynézia. PIF chce "podporiť deeskaláciu násilia a porozumenie a dialóg medzi všetkými stranami", povedal premiér Cookových ostrovov Mark Brown, ktorý v súčasnosti fóru predsedá.
"Naším cieľom je pomôcť všetkým stranám vyriešiť túto situáciu čo najpokojnejšie a najrýchlejšie," dodal Brown vo vyhlásení vydanom po zasadnutí PIF v japonskom Tokiu.
V polovici mája vypukli v Novej Kaledónii nepokoje pre plánovanú reformu volebného systému, ktorá by podľa domorodých Kanakov zmarila akékoľvek šance na nezávislosť súostrovia.
Nepokoje si vyžiadali desať mŕtvych a spôsobili škody vo výške 2,2 miliardy eur, pričom Francúzsko vyslalo na súostrovie, vzdialené takmer 17.000 kilometrov od Paríža, tisíce vojakov a policajtov, aby obnovili poriadok.
Volebná reforma je však v nedohľadne po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil na koniec júna a začiatok júla predčasné voľby v celom Francúzsku, avšak po nejednoznačnom výsledku sa dosiaľ nepodarilo zostaviť novú vládu.
Brown uviedol, že cieľom augustovej misie PIF pod jeho vedením - a jeho fidžijských a tongských kolegov - bude predložiť správu na stretnutí vedúcich predstaviteľov, ktoré sa uskutoční v Tonge 26. - 30. augusta.
Delegácia PIF v roku 2021 monitorovala referendum o nezávislosti v Novej Kaledónii. Tábor zástancov suverenity toto hlasovanie väčšinou bojkotoval po tom, ako ho Francúzsko odmietlo odložiť napriek obavám z covidovej pandémie. Po hlasovaní PIF uviedlo, že výsledok referenda "nepresne vyjadruje vôľu registrovaných voličov".