Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 26. apríl 2025Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Tisíce ľudí si v Srebrenici pripomenuli obete genocídy spred 29 rokov

Bosniansky moslim sa modlí počas masového pohrebného obradu za 14 novo identifikovaných obetí genocídy v Srebrenici v Pamätnom centre Srebrenica v Potočari v Bosne vo štvrtok 11. júla 2024. Foto: TASR/AP

Súčasťou ceremónie bol aj pohreb 14 obetí z masových hrobov, ktorých pozostatky sa nedávno podarilo identifikovať.

Srebrenica 11. júla (TASR) - Tisíce ľudí sa vo štvrtok zhromaždili v bosnianskom meste Srebrenica, aby si pripomenuli genocídu z roku 1995. Pred 29 rokmi tu bosnianskosrbské sily zavraždili viac než 8000 bosnianskych moslimských mužov a chlapcov. Podľa správy agentúry DPA informuje TASR.

Súčasťou ceremónie bol aj pohreb 14 obetí z masových hrobov, ktorých pozostatky sa nedávno podarilo identifikovať. Uložili ich na rozľahlom pamätnom cintoríne a pripojili sa tak ku viac než 6600 obetiam, ktoré sú tam už pochované.

Valné zhromaždenie OSN nedávno vyhlásilo 11. júl za medzinárodný deň venovaný spomienke na obete genocídy v Srebrenici. Tento krok sa stretol so silným odporom Srbska a bosnianskych Srbov, ktorí naďalej popierajú označenie tohto masakru za genocídu. Bagatelizujú tiež počet obetí a trvajú na tom, že išlo o "hrozný zločin", nie však o genocídu. Vodca bosnianskosrbských separatistov Milorad Dodik tvrdí, že ku genocíde nedošlo.

Takéto popieranie histórie vyvoláva v Bosne hlboké rozpory, píše DPA. Predseda Pamätného centra Srebrenice Hamdija Fejzič odsúdil pretrvávajúce popieranie genocídy a požiadal o vyvodenie zodpovednosti voči tým, ktorí vraždenie naplánovali a vykonali.

Bosnianska moslimka smúti pri hrobe svojho príbuzného, obete genocídy v Srebrenici, v Pamätnom centre Srebrenica v Potočari v Bosne vo štvrtok 11. júla 2024.
Foto: TASR/AP


Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a Medzinárodný súdny dvor (MSD) v Haagu jednoznačne označili vraždenie v Srebrenici za genocídu. Vtedajší politický vodca bosnianskych Srbov Radovan Karadžič a jeho vojenský veliteľ Ratko Mladič boli tribunálom OSN uznaní za vinných z genocídy. Mnohí srbskí a bosnianskosrbskí predstavitelia ich však naďalej oslavujú ako hrdinov.

V marci 2024 sa Európska rada rozhodla začať prístupové rokovania EÚ s Bosnou a Hercegovinou. Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell a eurokomisár pre rozšírenie a susedstvo Olivér Várhelyi tento týždeň pri príležitosti výročia vyzvali lídrov, aby rozdeľujúcu rétoriku odmietli.

Vraždenie v Srebrenici bolo krvavým vyvrcholením občianskej vojny v Bosne z rokov 1992-95. Vypukla po rozpade Juhoslávie, ktorý rozpútal nacionalistické vášne a územné ambície, v rámci ktorých sa proti sebe postavili tri hlavné etniká v krajine - Chorváti, Bosniaci a Srbi, pripomína DPA.

ONLINE: Svet sa lúči s pápežom Františkom

Teraz.sk prináša priebeh poslednej rozlúčky s pápežom Františkom ONLINE.

- Rakvu s telom zosnulého pápeža Františka v neverejnom obrade uložili v jeho obľúbenej Bazilike Panny Márie Väčšej. Najväčšia rímska mariánska bazilika je od Vatikánu vzdialená asi šesť kilometrov. Rakvu preto do chrámu dopravili papamobilom, informuje TASR.

- Koaličná SNS oceňuje prísľub predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), že je ochotný a otvorený diskutovať o zmene v transakčnej dani.

- Za účasti desaťtisícov veriacich a množstva zahraničných delegácií sa v sobotu na Námestí sv. Petra vo Vatikáne začala pohrebná omša za pápeža Františka.

- Bratislavská polícia upozorňuje na kolóny pri obci Ivanka pri Dunaji, ktoré sa tvoria na obchádzkovej trase pri obci v dôsledku uzavretia diaľnice D1 v úseku Zlaté piesky – Senec.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR obstaráva pre Hasičský a záchranný zbor miniponorky na diaľkové ovládanie. Časť z nich by mohla byť dodaná v júni. Rezort vnútra predpokladá, že za dve zákazky zaplatí vyše 560.000 eur.

- V sobotu o 8.00 h začne na Slovensku pre úmrtie pápeža Františka platiť štátny smútok. Až do jeho skončenia o 18.00 h sa zakáže hazard.

- Deväťposchodovú bytovku zasiahol ruský dronový útok na ukrajinské mesto Kamianske v Dnepropetrovskej oblasti v strednej časti Ukrajiny.

- V sobotu o 10.00 h sa na vatikánskom Námestí svätého Petra začne pohreb 266. hlavy katolíckej cirkvi, pápeža Františka.

- Medzinárodná agentúra Standard & Poor´s (S&P) potvrdila Slovensku v piatok rating na úrovni A+, zhoršila však jeho výhľad zo stabilného na negatívny. Rizikom je najmä globálny vývoj.

- Študenta strednej školy v Nantes, ktorý vo štvrtok pobodal štyroch ľudí, jeho známi popísali ako samotára obdivujúceho nacistického vodcu Adolfa Hitlera, uviedla v piatok francúzska prokuratúra.

- Hokejisti HK Nitra zvíťazili na ľade HC Košice 4:2 v piatom finálovom zápase play off Tipos extraligy.

- Vo Vatikáne sa v piatok o 19.00 h skončila verejná rozlúčka so zosnulým pápežom Františkom. S pontifikom, ktorého telo bolo vystavené v Bazilike svätého Petra, sa od stredy dopoludnia prišlo rozlúčiť asi 250.000 ľudí.

- Natália Hejková sa rozlúčila so svojou 38-ročnou trénerskou kariérou 13. ligovým titulom s ZVVZ USK Praha.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár rokoval počas dvojdňovej pracovnej cesty v Kirgizsku s najvyššími predstaviteľmi krajiny, s ktorými sa zhodol na zintenzívnení vzájomných vzťahov.

- Čína v piatok oslobodila niektoré dovozy z USA od svojich ciel. To naznačuje, že obchodná vojna medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami by sa mohla zmierniť.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti neuspeli ani v druhom prípravnom zápase s Českom. Po štvrtkovej prehre 0:4 nestačili v piatok opäť v Ostrave - Porube na domáci výber 1:2.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre časopis Time vyjadril presvedčenie, že Saudská Arábia normalizuje vzťahy s Izraelom v dohľadnom čase a pripojí sa tak k tzv. abrahámovským dohodám.

- Riaditeľ amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Kash Patel v piatok informoval, že príslušníci FBI zadržali sudkyňu pôsobiacu na súde v štáte Wisconsin.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) odporučí klubu poslancov Národnej rady SR za Smer-SD, ako aj ďalším poslancom vládnej koalície, aby za zákon o tzv. covidových amnestiách opätovne hlasovali a prelomili veto prezidenta SR Petra Pellegriniho.

- Predseda opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka verí, že v Národnej rade (NR) SR neprelomia veto prezidenta k zákonu o tzv. covidových amnestiách.