Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 2. november 2024
< sekcia Zahraničie

Tisícky ľudí protestovali proti brutálnej vražde študentky v Turecku

Turecká poslankyňa spolu s niekoľko tisíckami Turkov stojí počas minúty ticha na pamiatku 20-ročnej tureckej študentky Özgecan Aslanovej, ktorej telo sa našlo v piatok v Mersine na juhu Turecka, keď sa bránila znásilneniu šoférom autobusu Foto: TASR/AP

Približne 15.000 ľudí sa dnes zišlo v juhotureckom meste Mersin, aby si pripomenuli vraždu študentky, ktorá otriasla verejnosťou a podnietila rozhorčenie z násilia páchaného na ženách.

Istanbul 18. februára (TASR) - Približne 15.000 ľudí sa dnes zišlo v juhotureckom meste Mersin, aby si pripomenuli vraždu študentky, ktorá otriasla verejnosťou a podnietila rozhorčenie z násilia páchaného na ženách.

Zhorené telo 20-ročnej Özgecan Aslanovej našli v piatok v koryte mersinskej rieky bez známok života. Študentku naposledy videli dva dni predtým cestovať minibusom. Jeho vodič, Sufi Altindoken, sa neskôr priznal, že mladú ženu zavraždil a následne telo svojej obete aj zmrzačil, uviedla dnes agentúra AP s dovolaním sa na turecké médiá. Podozrivého vodiča zadržali minulý týždeň spolu s jeho otcom a kamarátom.

Tragický prípad podnietil masové demonštrácie, hnev na sociálnych sieťach, ale aj tvrdenia, že vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) dosiaľ nespravila dosť v otázke ochrany tureckých žien.

Tisícky protestujúcich sa dnes zišli neďaleko univerzity v Mersine, kde zavraždená študovala psychológiu. Ľudia na zhromaždení držali transparenty s nápismi ako "Znásilnenie je zločin proti ľudskosti", "Počuli ste Özge kričať?", na iných sa písalo "Povedzme 'nie' vraždám žien" či "Nesmútime, no búrime sa", informovala dnes agentúra AP.

Prípad vzbudil celospoločenské volanie po ochrane žien, pričom za posledných niekoľko dní došlo k demonštráciám aj v ďalších tureckých mestách.

Celá kauza navyše podľa agentúry AP nadobudla aj politický rozmer. Mnohí demonštranti totiž tvrdia, že turecká vláda a prezident Recep Tayyip Erdogan sa stavajú vágne k trestom za domáce násilie a sexuálne zločiny namierené voči ženám.

Ľudskoprávne organizácie, ktoré sa venujú ochrane práv žien tiež kritizovali skeptické vyjadrenia prezidenta Erdogana ohľadne rodovej rovnosti a jeho odporúčania ženám, aby mali mnoho detí.