Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získal Američan Richard H. Thaler

Richard H. Thaler držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu, 9. októbra 2017. Foto: TASR/AP

Jeho práca ukazuje, ako ľudské rysy ovplyvňujú individuálne rozhodovanie rovnako ako vývoj na trhu a umožňuje pochopiť psychológiu ekonomiky.

Štokholm 9. októbra (TASR) - Tohtoročnú Nobelovu cenu za ekonómiu získal Američan Richard H. Thaler z University of Chicago za príspevok k behaviorálnej ekonómii.

Thaler (72) "začlenil do analýzy ekonomického rozhodovania psychologicky realistické predpoklady", uviedla v zdôvodnení svojho rozhodnutia švédska Kráľovská akadémia vied. Jeho práca ukazuje, ako ľudské rysy ovplyvňujú individuálne rozhodovanie rovnako ako vývoj na trhu a umožňuje pochopiť psychológiu ekonomiky.

Thaler je podľa akadémie "priekopníkom behaviorálnej ekonomiky", teda výskumného odvetvia, v ktorom sa aplikujú výsledky psychologického výskumu na analýzu ekonomického rozhodovania. To má za dôsledok "realistickejšiu analýzu toho, ako ľudia premýšľajú a ako sa správajú, keď robia ekonomické rozhodnutia".

Členovia Kráľovskej švédskej akadémie vied zľava Per Stromberg, Goran K. Hansson a Peter Gardenfors vyhlasujú laureáta Nobelovej ceny za ekonómiu, ktorú získal Američan Richard H. Thaler z University of Chicago za príspevok k behaviorálnej ekonómii, 9. októbra 2017 v Štokholme. Nobelovka za ekonómiu sa oficiálne volá Cena Sveriges Riksbank za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela a udeľuje sa od roku 1969. Cena v hodnote 9 miliónov SEK (943.218 eur) sa nevypláca z pozostalosti švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) ako ostatné hlavné Nobelove ceny (za medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a mier), ale z prostriedkov švédskej centrálnej banky.
Foto: TASR/AP


Nobelovka za ekonómiu sa oficiálne volá Cena Sveriges Riksbank za ekonomické vedy na pamiatku Alfreda Nobela a udeľuje sa od roku 1969.

Cena v hodnote 9 miliónov SEK (943.218 eur) sa nevypláca z pozostalosti švédskeho priemyselníka a vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela (1833-96) ako ostatné hlavné Nobelove ceny (za medicínu, fyziku, chémiu, literatúru a mier), ale z prostriedkov švédskej centrálnej banky.